Pasiekti susitarimai dėl lietuviškos kiaulienos eksporto į Ukrainą

Publikuota: 2018-09-21
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) suderino su Ukrainos valstybine maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba 3 veterinarijos sertifikatus ir pasiekė svarbius susitarimus, atveriančius kelius kiaulių, kiaulienos ir jos pusgaminių eksportui į šią šalį.

Šių metų vasario mėnesį VMVT lankėsi Ukrainos atsakingos institucijos auditoriai. Tarnybos specialistai jiems pristatė Lietuvoje vykdomos afrikinio kiaulių maro (AKM) kontrolės ir prevencijos priemones ir šalies regionų padalinimo į apsaugos zonas pagal AKM rizikos laipsnį principus. VMVT ekspertai įrodė AKM kontrolės ir prevencijos Lietuvoje efektyvumą, paremtą patikimais laboratoriniais tyrimais.

Gavus Ukrainos valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos audito ataskaitą su teigiamomis išvadomis, VMVT suderino reikiamus veterinarijos sertifikatus. Tarnyba po keleto derybinių etapų su Ukrainos kompetentinga institucija susitarė, kad iš Lietuvos į Ukrainą galėtų būti eksportuojamos veislinės ir produkcijos kiaulės, taip pat skerstinos kiaulės, šviežia kiauliena ir kiaulienos pusgaminiai.

„Visos šalys imasi ypač griežtų kovos su AKM priemonių ir labai daug dėmesio skiria tam, kad užkratas nebūtų įvežtas iš kitų šalių. Ne išimtis ir Ukraina, kuri taiko labai griežtus reikalavimus importui. Tikimės, kad Lietuvos kiaulių augintojai ir mėsos perdirbėjai pasinaudos atsivėrusia rinka. Naujos galimybės eksportuoti kiaules ir šviežią kiaulieną turėtų prisidėti palengvinant kiaulių augintojų ir mėsos perdirbėjų finansinę padėtį“, – komentavo Darius Remeika, VMVT direktorius.

Šiuo metu VMVT specialistai intensyviai derina veterinarinius sanitarinius reikalavimus, siekdami galimybės eksportuoti į Ukrainą sudėtinius maisto produktus (šaldytas picas, koldūnus, bandeles su mėsos įdarais ir pan.). Šių maisto produktų gamintojai Lietuvoje mato didelį potencialą ir perspektyvas įsitvirtinant Ukrainos rinkoje.

Mėsos konservų, dešrų ir kitų mėsos produktų, eksportuojamų iš Lietuvos Respublikos į Ukrainą, veterinarijos sertifikatas buvo suderintas dar 2015 m. pradžioje. Per šį laikotarpį Lietuvos įmonės eksportavo apie 2 tonas mėsos konservų, be to, nuo 2015 m. į Ukrainą eksportuota daugiau kaip 2.300 tonų jautienos, 2.200 tonų paukštienos, 200 tonų galvijų subproduktų.

Baravykas: rinkos atvėrimas leis derėtis dėl geresnės kainos

Lietuvos kiaulių augintojai teigia, kad nauja alternatyva ūkininkams suteiks daugiau galių derėtis dėl kainos.  

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas sako, kad Lietuva į Ukrainą kiaulių neeksportavo bent 5 pastaruosius metus, nes didžiąją dalį Ukraina įsiveža iš Lenkijos. Vis dėlto, pasak A. Baravyko, rinkos atvėrimas leis ūkininkams turėti alternatyvą.

„Tokių alternatyvių rinkų šalia nėra. Baltarusija nepriima, Rusija neįsileidžia. Ukrainos rinkos atsivėrimas yra teigiamas dalykas. Nors milžiniškų kiekių neišvešim, tačiau bet kokia eksporto galimybė, alternatyvos turėjimas, suteikia derybinę galią“, – BNS komentavo p. Baravykas.

„Tai padeda ūkiams derėtis, nes jei neturi jokios galimybės išvežti, gauni kainą tokią, kokią pasiūlo, o jei turi alternatyvą, tai atsiranda palanki derybinė situacija“, – pridūrė jis. 

Anot jo, per pastaruosius 7 mėnesius iš Lietuvos eksportuota 123.000 gyvų kiaulių, iš jų 109.000 – į Lenkiją ir 13.000 – į Latviją. Kiaulienos per šį laiką išvežta 3.700 tonų, o įsivežta 36.800 tonų.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau