Beveik pusė patikrintų stambių kiaulių ūkių neatitinka saugos reikalavimų

Publikuota: 2018-04-27
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šalyje ir toliau plintant kiaulių marui, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) imasi ūkių patikros. Per pirmąjį šių metų ketvirtį tarnyba patikrino apie 40% visų šalyje registruotų kiaulininkystės ūkių. Paaiškėjo, kad beveik pusė patikrintų stambių šalies kiaulininkystės ūkių nesilaiko biologinės saugos reikalavimų.

Patikrinimai buvo atlikti 4.698 mažų ūkių, kur laikoma ne daugiau kaip 10 kiaulių skersti savo reikmėms, 452 vidutinių ūkių (11-100 kiaulių) ir 32 didelių ūkių, kur laikoma daugiau kaip 100 kiaulių.

Kaip praneša VMVT, patikrinimų metu pažeidimų nustatyta 1.236 mažuose ūkiuose, iš kurių biologinio saugumo reikalavimų neatitiko 142 ūkiai, taip pat pažeidimų rasta 153 vidutiniuose ir 20 didelių kiaulininkystės ūkių, atitinkamai biologinio saugumo reikalavimų neatitiko 86 vidutiniai ir 14 didelių ūkių.

Dažniausiai buvo netinkamai tvarkomi šalutiniai gyvūniniai produktai, patekimas į teritoriją neapsaugotas nuo pašalinių asmenų ar laukinių gyvūnų patekimo, netinkamai įrengta įvažiuojančių transporto priemonių dezinfekcijos vieta arba dezinfekcija neatliekama, netinkamai atskiriama kiaulių auginimo zona nuo kitos kiaulių laikymo teritorijos ir pan. Iš kitų nustatytų pažeidimų dažniausi ženklinimo, kiaulių skaičiaus registravimo, privalomų dokumentų pildymo ir pan. pažeidimai.

Už nustatytus pažeidimus taikytos administracinio poveikio priemonės: 69 mažiems kiaulininkystės ūkiams skirti įspėjimai, 7 – baudos, 44 įspėjimai ir 3 baudos skirtos vidutiniams ir 4 įspėjimai dideliems kiaulių laikymo ūkiams.

VMVT teigia, kad didelį susirūpinimą kelia stambiuose kiaulininkystės ūkiuose patikrinimų metu nustatomi pažeidimai, nes būtent šie ūkiai patirtų didžiausių nuostolių į juos patekus virusui.

„Mūsų patirtis rodo, kad daugiausia protrūkių užfiksuojama vasarą, nes tai rizikingiausias ir užkratui plisti palankiausias laikas, todėl iki birželio planuojame patikrinti visas kiaulių laikymo vietas, o esant būtinybei – atlikti ir pakartotinius patikrinimus“, – pranešime cituojamas Darius Remeika, VMVT vadovas.

VMVT duomenimis, iš viso šių metų I ketvirtį Lietuvoje registruota 12.851 kiaulių laikymo vieta. Daugiausia tai maži kiaulininkystės ūkiai – 11.652 (90,67%). Vidutinių kiaulininkystės ūkių – 1.119 (8,7%), o didelių vos 80 (0,63%).

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau