Lietuvos pieno sektorius: tikslai bendri, bet sutarimo neranda

Publikuota: 2018-03-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Į konferenciją apie Lietuvos pieno ūkį susirinkę sektoriaus atstovai diskutavo, kaip šioje srityje pasiekti susitarimą tarp skirtingų grandinės dalyvių. Ministerijai ruošiantis pristatyti ilgalaikę sektoriaus strategiją, tiek ūkininkų, tiek pieno supirkėjų bei perdirbėjų atstovai sutinka dėl tikslų, nors bendro susitarimo dėl to, kaip juos pasiekti, nematyti. 

„Jokiame kitame sektoriuje nėra tokio susipriešinimo tarp gamintojų ir perdirbėjų, tokio antagonizmo kaip kalbant apie pienininkystę“, - šiandien Seime vykusioje konferencijoje „Lietuvos pieno sektorius: padėtis ir iššūkiai“ kabėjo Saulius Savickas, Žemės ūkio viceministras.

„Aukštesnės pieno supirkimo kainos ir per metus pagaminami 3 milijonai tonų pieno“, - tokias sąlygas geresnei padėčiai pieno sektoriuje užtikrinti mato Albertas Gapšys, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vadovas.

Tiesa, jis pripažįsta, kad bent kol kas šis tikslas atrodo sunkiai pasiekiamas – Lietuvoje pagaminamo pieno mažėja, o dėl supirkimo kainų sutarti nepavyksta.

Jonas Kuzminskas, Žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ valdybos pirmininkas, Seime smulkiuosius ūkininkus ragino jungtis į kooperatyvus.

„Mažiukus skriaudžia tiek supirkėjai, tiek perdirbimo įmonės. Tik siūlant didesnius kiekius pieno galima kažkiek derėtis dėl kainos“, - sakė jis.

Smulkieji, savo ruožtu, teigia, kad gali išlaikyti ir nedidelius ūkius, jei už pieną jiems bus mokama sąžininga kaina. Tik kas už tai atsakingas – nežinia.

„Visi kaltina perdirbėjus, kad mes superkame visą pieną ir už jį mažai mokame, bet iš smulkiųjų pieną perka tarpininkai, kurie ir nustato kainas“, - diskusijoje kalbėjo Egidijus Simonis, Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius.

Tam, kad smulkieji ūkininkai už pieną iš tikrųjų gauna mažai, pritaria ir Žemės ūkio ministerija, tačiau p. Savickas teigia, kad kainos nustatyme yra daugybė dedamųjų. Įtakos tam turi ir kaimynai – Lietuvoje pieno supirkimo kainos jau ilgą laiką arčiau Lenkijos, o ne Europos vidurkio.

„Lenkai yra dideli žaidėjai. Nuo Europos vidurkio atsiliekame 30 Eur už toną, o nuo Lenkijos – 4 Eur. Aišku, nesakome, kad pas mus viskas gerai ir problemos nėra. Ji egzistuoja, dėl to ir kuriama ilgalaikė strategija“, - aiškino p. Savickas.

Viceministras sakė, kad Žemės ūkio ministerija derasi su pieno sektoriaus atstovais ir jau yra nustačiusi konkrečias strategijos gaires, bet jis pripažįsta, kad svarbiausia čia bus bendradarbiavimas.

„Kalbame apie bendradarbiavimą, gyvybingumą ir eksportą. Bet svarbiausia čia bendradarbiavimas, kurį suprantame kaip pasitikėjimą, skaidrią ir sąžiningą kainodarą, ilgalaikes sutartis ir kitus dalykus“, - kalbėjo p. Savickas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau