Dėl kiaulių maro keičiasi išmokų medžiotojams tvarka

Publikuota: 2017-09-26
Aušros Barysienės nuotr.
svg svg
Aušros Barysienės nuotr.

Siekiant sumažinti afrikinio kiaulių maro viruso išplitimo mastą Lietuvoje bei įgyvendinti ES strategiją šiuo klausimu, keičiama išmokų mokėjimo už šernų gaišenas ir sumedžiotas šernų pateles tvarka.

Europos Sąjungos AKM strategijoje numatyta, kad siekiant sureguliuoti šernų populiaciją, turi būti medžiojamos suaugusios šernų patelės.

Šiuo metu medžiotojams už sumedžiotą 12–24 mėn. šerno patelę mokama 50 Eur, o už vyresnę kaip 24 mėn. – 100 Eur. Tačiau patelės buvo medžiojamos vangiai dėl mažų šerniukų priežiūros.

„Medžiotojų etika neleidžia nušauti tokios patelės ir palikti šerniukus nugaišti be priežiūros. Kadangi šiuo metų laiku šerniukai jau gali išgyventi patys, todėl nuspręsta skatinti medžioti kuo daugiau suaugusių patelių. Nuo 2017 m. spalio 1 d. iki gruodžio 18 d. išmoka bus padidinta: už sumedžiotą vyresnę nei 24 mėn. amžiaus patelę bus mokama iki 300 Eur, tačiau už jaunesnes nei 2 metų pateles mokama nebus“, – pranešime spaudai cituojamas Marius Masiulis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Taip pat keičiasi ir išmokų tvarka už šernų gaišenas. Iki šiol 30 Eur išmoka už kiekvieną rastą šerno gaišeną buvo mokama asmenims, pranešusiems VMVT teritoriniams padaliniams apie tikslią gaišenos radimo vietą, tačiau už gaišenų tvarkymą jokių išmokų nebuvo numatyta ir medžiotojai jas tvarkė savo sąskaita. Nuo spalio 1 d. bus papildomai mokama 20 Eur išmoka medžiotojams už gaišenų sutvarkymą.

O jeigu apie rastą šerno gaišeną praneš pats medžioklės ploto naudotojas, už jos sutvarkymą bus mokama 30 Eur. Tad iš viso medžiotojas galės gauti 60 Eur išmoką.

Primena dėl buferinės zonos

Taip pat VMVT primena, kad AKM buferinėje zonoje ūkininkaujantys kiaulių laikytojai, neįgyvendinę biologinio saugumo priemonių, turi ne vėliau kaip iki 2017 m. rugsėjo 30 d. paskersti savo reikmėms laikomas kiaules vietoje ar išvežti skersti į VMVT patvirtintą skerdyklą.

O jeigu laikomos kiaulės netinkamos skersti dėl jų amžiaus, suderinus su teritorinėmis VMVT, galima jas nugaišinti ir gaišenas perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams.

Visi įvykdę biologinio saugumo reikalavimus galės pretenduoti į išmokas už patirtus nuostolius, tačiau turės įsipareigoti metus laiko nelaikyti kiaulių.

AKM buferinė zona – apsauginė teritorija, kurioje taikomi griežčiausi biologinio saugumo reikalavimai. Į išplėstą AKM buferinę zoną šiais metais papildomai pateko šios Lietuvos teritorijos:

Elektrėnų savivaldybė, Anykščių rajono savivaldybės Kurklių ir Kavarsko seniūnijos, Kauno miesto ir Kauno rajono, Kėdainių rajono, Ukmergės rajono, Pasvalio rajono, Panevėžio miesto ir Panevėžio rajono, Pakruojo rajono, Širvintų rajono, Prienų rajono, Birštono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono, Lazdijų ir Druskininkų savivaldybės.

VŽ rašė, kad šią vasarą didžiausias AKM židinys buvo aptiktas Jonavoje. Čia esančioje „Beržų komplekso“ fermoje iš viso buvo nugaišinta beveik 25.000 kiaulių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku