VIADA – patikimiausias rapsų supirkėjas Lietuvoje

Publikuota: 2018-09-03
Ūkininkas Juozas Mikštas.
Ūkininkas Juozas Mikštas.

Įpusėjus gegužei turbūt daugelį keliaujančių Lietuvos keliais džiugina plačiai laukuose ryškiai geltonai pražydęs rapsas. Tai viena gražiausių žemės ūkio kultūrų mūsų krašte – tvirta, derlinga ir naudinga. Tačiau turbūt nedaugelis numano, kad iš rapsų spaudžiamo aliejaus gaminamas ir vienintelis tikras lietuviškas – VIADA biodyzelinas.

Susipažinkime su Juozu Mikštu – vienu progresyviausių Lietuvos ūkininkų, kurio trečdalis maždaug 1,5 tūkst. hektarų ūkio Ignalinos r. kasmet užsėjama vasariniu ar žieminiu rapsu. Dar 2004 m. pradėjęs ūkininkauti, Juozas yra vienas iš tų šiuolaikinių ūkininkų, suartėjęs su žeme maitintoja savo iniciatyva, o ne paveldėjęs ją iš tėvų.

„Džiaugiuosi pasirinkęs ūkininko kelią, nors jaunystėje apie tai ir nesvajojau. Gimiau ir užaugau Švenčionėliuose, bet norėdamas išvengti tarnybos sovietų armijoje, baigiau žemės ūkio technikumą, o paskui – ir žemės ūkio akademiją. Ir supratau, kad pasirinkau teisingai.

Ypač, kai vieną vasarą nuvykau į Vokietiją, kur susipažinau su modernia, efektyvia žemdirbyste. Ji šviesmečiais lenkė tuometinę neefektyvią, neapgalvotą žemdirbystę griūnančioje sovietų sąjungoje. Taip susidėliojo likimas ir  šiandien tuo labai džiaugiuosi“, - pasakoja Juozas Mikštas, vieno našiausių ir moderniausių Lietuvos ūkių šeimininkas.

Nuimant rapsą, kviečius, pupas ar žirnius, Juozo plačiuose laukuose triūsia tik 12 mechanizatorių – auksines rankas turinčių specialistų, kurie moka ir gali viską – sėti, nuimti, tręšti laukus, tvarkyti techniką ir ruošti ūkį kitam sezonui.

Mums besikalbant šios itin saulėtą ir šiltą  2018-ųjų vasaros rugpjūčio dieną, Juozas baigia javapjūtę. „Gausim po 6 tonas iš hektaro – gera vasara. Bijojau, kad bus prasčiau“, - džiaugsmo neslepia ūkininkas.

Tačiau žieminį rapsą ūkininkas jau seniai pardavęs. Po 1000 tonų kasmet – stabiliai, patikimai ir tik vienam supirkėjui. Didžiausią degalinių tinklą Lietuvoje valdanti VIADA štai jau penktus metus superka visą Juozo rapsų derlių.

„Didžiuojuosi, kad visas mano rapsas lieka Lietuvoje. Visą kitą nuimtą derlių – kviečius, pupas ir žirnius – parduodu eksporto rinkose, o štai rapsas lieka namie. Iš jo VIADA gamina biodyzeliną, kuriuo užpilti automobiliai ir žemės ūkio technika mažiau teršia unikalią Lietuvos gamtą“, - pasakoja ūkininkas Juozas Mikštas.

nuotrauka::2 left

Biodyzelinas pasižymi mažesne šiltnamio efektą sukeliančia dujų emisija nei iškastinis kuras. Dėl mažo teršalų kiekio, rapsų metilo esteris – tinkamiausi degalai transportui miestuose, taip pat ir žemės ūkio technikai. 100% biodyzelino naudojimas gali sumažinti CO2 išmetimą iki 50%.

„VIADA – patikimiausias mano partneris, visada atsiskaitantis laiku ir svarbiausia – mokantis geriausią kainą rinkoje. Kažkada sykį man siūlė didesnę kainą kiti rapso supirkėjai, bet atsisakiau. Ir nepasigailėjau – po pusmečio ta bendrovė bankrutavo, paliko didelius įsiskolinimus ūkininkams.

Viena tokia klaida gali atnešti kelis šimtus tūkstančių eurų nuostolių ir taip praktiškai sužlugdyti ūkį“, - apie tai, kad žemės ūkis – itin kruopštaus planavimo reikalaujanti veiklos sritis pasakoja Juozas Mikštas.

Šiandien turėdamas tokius patikimus partnerius, kaip VIADA, Juozas drąsiai planuoja tolimesnę ūkio modernizaciją, nes augti dar yra kur. Anot jo, sumaniai valdant žemę, naudojant naujausią techniką, sėjos technologijas bei žemės naudmenų apsaugos priemones – galima pasiekti dar geresnių rezultatų.

„Gyvenimas taip apsisuko, kad tie vokiečiai, pas kuriuos dar 1993 m. atlikau praktiką, šiandien atvažiuoja pas mane ir klausia, kaip pavyksta pasiekti tokių gerų rezultatų. Mano žemės Ignalinos r., Didžiasalyje, prie pat Baltarusijos sienos. Yra ir derlingų, yra ne tokių derlingų plotų. Bet viską lemia išmani žemdirbystė, nuolatinės inovacijos ir investicijos į naujas augalų apsaugos, sėjos technologijas. Augti dar yra kur“, - sako Juozas.

Jo beveik 1,5 tūkst. ha plote, kurį valdo kartu su dukra, dirba tik 12 žmonių – išmanūs mechanizatoriai, valdantys moderniausią sėjamąją, kuliamąją techniką. Didžioji dalis darbuotojų – iš Didžiasalio, kuris Lietuvoje nepelnytai laikomas „juodąja skyle“.

„Tai netiesa. Čia gyvena sumanūs, darbštūs žmonės; kas dirba, tas duonos neieško. Mechanizatoriai valdo kompiuterizuotus kombainus, kuriuose aš net nežinočiau kaip užvesti, jau nekalbant apie tai, kaip dirbti laukuose“, - juokauja Juozas.

Būtent nuolat atnaujinama moderni žemės ūkio technika ir leidžia pasiekti maksimalių rezultatų. Per sėją kiekvienas rapso ar kviečio grūdas pasodinamas taip tiksliai, kad, atrodo, neturi šansų nesudygti. Kiekvienas grūdas gauna savo trąšų, maistingųjų medžiagų kiekį ir numetamas ne bent kaip, o šveicarišku tikslumu pasodinamas į savo dirvos lopinėlį.

O nuimant derlių 30 ha lauką keli kartu triūsiantys kombainai „sutvarko“ akyse – grūdai derlingais kriokliais trykšta iš kombaino padavimo rankovės tiesiai į keliasdešimt tonų talpinančią traktoriaus tempiamą priekabą. Mums besikalbant su Juozu – laukas nuimtas, o kombainai nieko nelaukdami energingai išnyksta horizonte – laukia kiti subrendę kviečių laukai.

Grįžus iš laukų, prie erdvių Juozo ūkio sandėlių mus pasitinka bitininkas. Jo rankose – šviežias, tamsus, gintarinis rapsų medus. Jo aromatas ir sodrus skonis tik dar kartą primena, kokia naudinga yra rapso kultūra. Iš jo ne tik skanus aliejus, švarus biodyzelinas, bet ir vienas skaniausių medų gaunamas.

„Rapsas – itin naudinga kultūra. Turi galingas šaknis, sėjomainoje jis iškelia naudingas medžiagas į dirvos paviršių ir ją paverčia labai palankia auginti kitas kultūras. Ir rapsas pelningas, lyginti su javais.

Tiesa, šiemet rapsų derlius buvo vidutiniškas – dėl pernai metų drėgno rudens, bet turint tokius patikimus partnerius, kaip VIADA, visada būsiu tikras, kad iš rapso uždirbsime ir galėsime laiku atsiskaityti su mūsų tiekėjais“, - drąsiai į ateitį žvelgia Juozas Mikštas.

Atsisveikinę su ūkininku jau laukiame kito pavasario, kai Lietuvos laukai vėl pražys sodriu rapso geltoniu mums primins, kad čia auga ir kiekvieno pravažiuojančiojo akį džiugina naujas VIADA biodyzelino rapsų derlius.

nuotrauka::1

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ūkininkus neramina judėjimai už gyvūnų gerovę – kenkia verslui ir visam žemės ūkiui 2

Pastaruoju metu suaktyvėję judėjimai už gyvūnų gerovę neramina gyvulininkystės sektoriaus atstovus. Jų...

Agroverslas
10:55
Esminė rinkodaros taisyklė tinka ne visiems ūkininkams 1

Kuo smulkesnis ūkis, tuo jo savininkui labiau apsimoka produkciją parduoti pačiam. Tačiau sprendimas imtis...

Agroverslas
2018.09.30
„McDonald‘s“ mėsainiuose neliks dirbtinių priedų 8

Bendrovė „McDonald‘s“ pranešė iš savo meniu šalinanti dirbtinius maisto priedus. Siekdama pritraukti daugiau...

Agroverslas
2018.09.30
Reikalaujama griežtesnio kiaušinių iš Ukrainos ženklinimo – pirkėjai klaidinami

Lietuvos kiaušinių gamintojai reikalauja aiškesnio kiaušinių iš trečiųjų šalių ženklinimo: kiaušiniai čia...

Agroverslas
2018.09.28
Verslas jau dėlioja, kaip elgsis kietojo „Brexit“ atveju Premium 4

Kritusio svaro kurso ir įvestų prekių muitų derinys būtų toksiškas ir taptų rimtu išbandymu į Jungtinę...

Pramonė
2018.09.28
Papasakojo, kaip tikrinami ekologiniai ūkiai, – sukčiauti darosi vis sunkiau Premium

Populiarėjant sveikai gyvensenai, vis daugiau ūkininkų domisi ekologine žemdirbyste. Vilioja ir išmokos, ir...

Agroverslas
2018.09.28
Po teismo sprendimo dėl NMA vadovo premjeras ragina atidžiau vertinti tarnybų informaciją 2

Teismui nutarus, kad dar vienas aukštas valdininkas iš pareigų buvo atleistas neteisėtai, premjeras Saulius...

Verslo aplinka
2018.09.27
„Baltic Mill“ planuoja 10 mln. Eur investicijas, daugiausiai – Rygoje

Baltijos šalių grūdų perdirbimo įmonių grupė „Baltic Mill“ artimiausiais metais į plėtrą planuoja investuoti...

Agroverslas
2018.09.27
Teismas grąžina Bėrontą vadovauti NMA

Teismui nutarus, kad buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas Erikas Bėrontas atleistas...

Agroverslas
2018.09.26
Naujos „Cat“ taisyklės ekskavatorių pasaulyje Rėmėjo turinys

45, 25 ir 15 proc. Tai yra trys skaitmenys, kuriems neliko abejingi verslininkai, dalyvavę naujos kartos...

Statyba ir NT
2018.09.26
„Biržų duonos“ atstovas: valdžia negali užkirsti kelio kainų augimui

Ketvirtos pagal dydį šalyje kepyklos „Biržų duona“ vienas vadovų sako pritariantis Vyriausybės siūlymui...

Ministerija: GPAIS pereinamąjį laikotarpį numatoma pratęsti iki gruodžio 4

Aplinkos ministerija paskelbė, kad prisitaikymo prie gaminių, pakuočių ir atliekų informacinės apskaitos...

Finansai
2018.09.26
Lenkai iš Lietuvos ūkių supirktų kad ir visą pieną – tiesa, ne bet kokį Premium

Gaminantieji produktą uždirba daugiau nei žaliavos tiekėjai, tačiau Rokiškio kooperatyvas „Eko tikslas“,...

Agroverslas
2018.09.26
„Pieno žvaigždės“ nuostolius pakeitė pelnu 1

Viena didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Pieno žvaigždės“, preliminariais neaudituotais duomenimis, šiemet...

Agroverslas
2018.09.25
Kepinių gamybos milžinė „pažaliavo“

„Grupo Bimbo“, duonos ir konditerijos gaminių milžinė, paskelbė, kad iki 2025 m. visa kompanijos sunaudojama...

Vadyba
2018.09.25
Surplys paragino EK kompensuoti sausros ir kiaulių maro nuostolius

Giedrius Surplys, Lietuvos žemės ūkio ministras paragino Europos Komisiją kompensuoti šalies žemdirbiams...

Agroverslas
2018.09.25
Ūkininkus puola vilkai – siūloma didinti medžioklės limitą ir kompensacijas 1

Rudenį vilkai moko savo paūgėjusius jauniklius medžioti, todėl ūkininkai patiria vis daugiau jų išpuolių ir...

Agroverslas
2018.09.25
„Luminor“ pradeda teikti paskolas su valstybės garantija ūkininkams

„Luminor“ bankas, pasirašęs paskolų portfelio garantijų priemonės įgyvendinimo sutartį su Žemės ūkio paskolų...

Agroverslas
2018.09.25
GPAIS rakštis: svarstomas naujas pereinamojo laikotarpio terminas Premium 8

Verslininkams su nerimu laukiant spalio 1 d., kai baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Finansai
2018.09.25
„Arvi“ į kalakutų kompleksą Baltarusijoje investuoja 48 mln. Eur 4

Marijampolės „Arvi ir Ko“ į kalakutų auginimo ir perdirbimo kompleksą Baltarusijoje investuoja 48 mln. Eur,...

Pramonė
2018.09.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau