VIADA – patikimiausias rapsų supirkėjas Lietuvoje

Publikuota: 2018-09-03
Ūkininkas Juozas Mikštas.
Ūkininkas Juozas Mikštas.

Įpusėjus gegužei turbūt daugelį keliaujančių Lietuvos keliais džiugina plačiai laukuose ryškiai geltonai pražydęs rapsas. Tai viena gražiausių žemės ūkio kultūrų mūsų krašte – tvirta, derlinga ir naudinga. Tačiau turbūt nedaugelis numano, kad iš rapsų spaudžiamo aliejaus gaminamas ir vienintelis tikras lietuviškas – VIADA biodyzelinas.

Susipažinkime su Juozu Mikštu – vienu progresyviausių Lietuvos ūkininkų, kurio trečdalis maždaug 1,5 tūkst. hektarų ūkio Ignalinos r. kasmet užsėjama vasariniu ar žieminiu rapsu. Dar 2004 m. pradėjęs ūkininkauti, Juozas yra vienas iš tų šiuolaikinių ūkininkų, suartėjęs su žeme maitintoja savo iniciatyva, o ne paveldėjęs ją iš tėvų.

„Džiaugiuosi pasirinkęs ūkininko kelią, nors jaunystėje apie tai ir nesvajojau. Gimiau ir užaugau Švenčionėliuose, bet norėdamas išvengti tarnybos sovietų armijoje, baigiau žemės ūkio technikumą, o paskui – ir žemės ūkio akademiją. Ir supratau, kad pasirinkau teisingai.

Ypač, kai vieną vasarą nuvykau į Vokietiją, kur susipažinau su modernia, efektyvia žemdirbyste. Ji šviesmečiais lenkė tuometinę neefektyvią, neapgalvotą žemdirbystę griūnančioje sovietų sąjungoje. Taip susidėliojo likimas ir  šiandien tuo labai džiaugiuosi“, - pasakoja Juozas Mikštas, vieno našiausių ir moderniausių Lietuvos ūkių šeimininkas.

Nuimant rapsą, kviečius, pupas ar žirnius, Juozo plačiuose laukuose triūsia tik 12 mechanizatorių – auksines rankas turinčių specialistų, kurie moka ir gali viską – sėti, nuimti, tręšti laukus, tvarkyti techniką ir ruošti ūkį kitam sezonui.

Mums besikalbant šios itin saulėtą ir šiltą  2018-ųjų vasaros rugpjūčio dieną, Juozas baigia javapjūtę. „Gausim po 6 tonas iš hektaro – gera vasara. Bijojau, kad bus prasčiau“, - džiaugsmo neslepia ūkininkas.

Tačiau žieminį rapsą ūkininkas jau seniai pardavęs. Po 1000 tonų kasmet – stabiliai, patikimai ir tik vienam supirkėjui. Didžiausią degalinių tinklą Lietuvoje valdanti VIADA štai jau penktus metus superka visą Juozo rapsų derlių.

„Didžiuojuosi, kad visas mano rapsas lieka Lietuvoje. Visą kitą nuimtą derlių – kviečius, pupas ir žirnius – parduodu eksporto rinkose, o štai rapsas lieka namie. Iš jo VIADA gamina biodyzeliną, kuriuo užpilti automobiliai ir žemės ūkio technika mažiau teršia unikalią Lietuvos gamtą“, - pasakoja ūkininkas Juozas Mikštas.

nuotrauka::2 left

Biodyzelinas pasižymi mažesne šiltnamio efektą sukeliančia dujų emisija nei iškastinis kuras. Dėl mažo teršalų kiekio, rapsų metilo esteris – tinkamiausi degalai transportui miestuose, taip pat ir žemės ūkio technikai. 100% biodyzelino naudojimas gali sumažinti CO2 išmetimą iki 50%.

„VIADA – patikimiausias mano partneris, visada atsiskaitantis laiku ir svarbiausia – mokantis geriausią kainą rinkoje. Kažkada sykį man siūlė didesnę kainą kiti rapso supirkėjai, bet atsisakiau. Ir nepasigailėjau – po pusmečio ta bendrovė bankrutavo, paliko didelius įsiskolinimus ūkininkams.

Viena tokia klaida gali atnešti kelis šimtus tūkstančių eurų nuostolių ir taip praktiškai sužlugdyti ūkį“, - apie tai, kad žemės ūkis – itin kruopštaus planavimo reikalaujanti veiklos sritis pasakoja Juozas Mikštas.

Šiandien turėdamas tokius patikimus partnerius, kaip VIADA, Juozas drąsiai planuoja tolimesnę ūkio modernizaciją, nes augti dar yra kur. Anot jo, sumaniai valdant žemę, naudojant naujausią techniką, sėjos technologijas bei žemės naudmenų apsaugos priemones – galima pasiekti dar geresnių rezultatų.

„Gyvenimas taip apsisuko, kad tie vokiečiai, pas kuriuos dar 1993 m. atlikau praktiką, šiandien atvažiuoja pas mane ir klausia, kaip pavyksta pasiekti tokių gerų rezultatų. Mano žemės Ignalinos r., Didžiasalyje, prie pat Baltarusijos sienos. Yra ir derlingų, yra ne tokių derlingų plotų. Bet viską lemia išmani žemdirbystė, nuolatinės inovacijos ir investicijos į naujas augalų apsaugos, sėjos technologijas. Augti dar yra kur“, - sako Juozas.

Jo beveik 1,5 tūkst. ha plote, kurį valdo kartu su dukra, dirba tik 12 žmonių – išmanūs mechanizatoriai, valdantys moderniausią sėjamąją, kuliamąją techniką. Didžioji dalis darbuotojų – iš Didžiasalio, kuris Lietuvoje nepelnytai laikomas „juodąja skyle“.

„Tai netiesa. Čia gyvena sumanūs, darbštūs žmonės; kas dirba, tas duonos neieško. Mechanizatoriai valdo kompiuterizuotus kombainus, kuriuose aš net nežinočiau kaip užvesti, jau nekalbant apie tai, kaip dirbti laukuose“, - juokauja Juozas.

Būtent nuolat atnaujinama moderni žemės ūkio technika ir leidžia pasiekti maksimalių rezultatų. Per sėją kiekvienas rapso ar kviečio grūdas pasodinamas taip tiksliai, kad, atrodo, neturi šansų nesudygti. Kiekvienas grūdas gauna savo trąšų, maistingųjų medžiagų kiekį ir numetamas ne bent kaip, o šveicarišku tikslumu pasodinamas į savo dirvos lopinėlį.

O nuimant derlių 30 ha lauką keli kartu triūsiantys kombainai „sutvarko“ akyse – grūdai derlingais kriokliais trykšta iš kombaino padavimo rankovės tiesiai į keliasdešimt tonų talpinančią traktoriaus tempiamą priekabą. Mums besikalbant su Juozu – laukas nuimtas, o kombainai nieko nelaukdami energingai išnyksta horizonte – laukia kiti subrendę kviečių laukai.

Grįžus iš laukų, prie erdvių Juozo ūkio sandėlių mus pasitinka bitininkas. Jo rankose – šviežias, tamsus, gintarinis rapsų medus. Jo aromatas ir sodrus skonis tik dar kartą primena, kokia naudinga yra rapso kultūra. Iš jo ne tik skanus aliejus, švarus biodyzelinas, bet ir vienas skaniausių medų gaunamas.

„Rapsas – itin naudinga kultūra. Turi galingas šaknis, sėjomainoje jis iškelia naudingas medžiagas į dirvos paviršių ir ją paverčia labai palankia auginti kitas kultūras. Ir rapsas pelningas, lyginti su javais.

Tiesa, šiemet rapsų derlius buvo vidutiniškas – dėl pernai metų drėgno rudens, bet turint tokius patikimus partnerius, kaip VIADA, visada būsiu tikras, kad iš rapso uždirbsime ir galėsime laiku atsiskaityti su mūsų tiekėjais“, - drąsiai į ateitį žvelgia Juozas Mikštas.

Atsisveikinę su ūkininku jau laukiame kito pavasario, kai Lietuvos laukai vėl pražys sodriu rapso geltoniu mums primins, kad čia auga ir kiekvieno pravažiuojančiojo akį džiugina naujas VIADA biodyzelino rapsų derlius.

nuotrauka::1

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Žuvų ūkiai: iš tvenkinių – į baseinus, iš akvariumų parduotuvėse – į gatavus produktus Premium 2

Nors netrūksta entuziastų, norinčių užsiimti žuvininkyste, sektoriaus atstovai įspėja, kad šis verslas...

Agroverslas
2019.01.02
Prekybos centruose labiausiai skiriasi sūrio, grietinės ir sviesto kainos 11

Viešai pradėjus skelbti penkių didžiausių prekybos tinklų „Maxima“, „Iki“, „Norfa“, „Rimi“ ir „Lidl“ 20-ies...

Agroverslas
2019.01.02
Pradėta skelbti oficialią informaciją apie maisto kainas prekybos tinkluose 12

Nuo šių metų pradžios specialiame tinklalapyje pradėta viešai skelbti oficiali informacija apie svarbiausių...

Agroverslas
2019.01.02
Lietuviai pagal išlaidas alkoholiui – treti ES 25

Lietuviai pagal išlaidų dalį alkoholiui 2017 metais užėmė trečią vietą Europos Sąjungoje (ES) – Lietuvos...

Agroverslas
2019.01.02
Kodėl gamintojams naudingas Paveldo sertifikatas

Produkcija, pažymėta tautinio paveldo ženklu, garantuoja, kad ji yra skani, nes teisę naudoti šį ženklą turi...

Rinkodara
2019.01.01
Agroverslo metai: svarbiausi įvykiai ir įdomiausios verslo istorijos

2018 m. Lietuvos žemės ūkiui nebuvo lengvi – praėjusiais metais dėl liūčių nukentėjusius ūkius šiemet alino...

Agroverslas
2018.12.31
Lenkijos draudimą importuoti kiaulieną iš Lietuvos vadina šūviu sau į koją Premium 2

Lenkijos ūkininkams piktinantis dėl žemų kiaulienos supirkimo kainų šalyje, žemės ūkio ministras priėmė...

Agroverslas
2018.12.31
Agrobotai: 4 būdai, kuriais robotika 2019 pakeis žemės ūkį 4

Ūkininkams visame pasaulyje susiduriant su eile problemų, nuo darbo jėgos trūkumo iki stichinių nelaimių, vis...

Agroverslas
2018.12.30
Mėsą augaliniu maistu keičia kas dešimtas lietuvis 28

Apie 10% Lietuvos gyventojų suvartoja mažiau mėsos produktų arba jų iš viso atsisako, parodė šių metų rugsėjį...

Agroverslas
2018.12.30
Lietuviško maisto eksportas: kur pasiekėme proveržį ir į kokias rinkas dairysimės kitąmet 6

Lietuvos maisto pramonės gaminama produkcija šiemet pasiekė daugiau kaip 130 pasaulio valstybių. Nors...

Agroverslas
2018.12.28
Atšaukta ekstremali padėtis dėl sausros 4

Vyriausybė ketvirtadienį atšaukė ekstremalią situaciją visoje šalyje, kuri buvo paskelbta šį vidurvasarį dėl...

Agroverslas
2018.12.27
Neramios dienos Valstybinių miškų urėdijos vadovui 9

Tarpuvaldis Aplinkos ministerijoje neramus ir Mariui Pulkauninkui, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU)...

Agroverslas
2018.12.27
Agroverslo sektoriaus apžvalga: po sausros kitų metų laukia su nerimu Premium 3

2017 m. Lietuvos žemės ūkio sektorių skalavo liūtys, 2018 m. žemdirbių ir bendrovių pelnus džiovino sausra:...

Verslo klasė
2018.12.23
Konkurencijos taryba leido „Groward Group“ įgyti „VG Agrogrūdai“ kontrolę

Konkurencijos taryba leido vykdyti koncentraciją bendrovei „Groward Group“ įsigyjant 99,9% „VG Agrogrūdai“...

Agroverslas
2018.12.21
Lenkijai nutraukus lietuviškos kiaulienos importą, ŽŪM kreipsis į EK

Lenkijai nutraukus lietuviškos kiaulienos ir kiaulių importą, Žemės ūkio ministerija ketina kreiptis į...

Agroverslas
2018.12.21
Grūdų rinkos ateitis: daugiau erdvės eksportui, bet ir stipresnė konkurencija Premium

Europos Komisijos (EK) analitikai, pateikę savo prognozes žemės ūkiui iki 2030 m., prognozuoja, kad grūdų...

Agroverslas
2018.12.21
Smulkieji agroverslo milžinams nepasiduoda: siūlo tai, ko pastarieji neturi ar nenori daryti Premium 1

Didelė konkurencija agrotechnikos rinkoje skatina smulkiuosius ieškoti neužimtų nišų, lanksčiai prisitaikyti...

Agroverslas
2018.12.21
„Judex“ nepavyko panaikinti Veterinarijos tarnybos nutarimo dėl šaldytos produkcijos

Šaldyta produkcija prekiaujančiai bendrovei „Judex“ nepavyko atšaukti Valstybinės maisto ir veterinarijos...

Agroverslas
2018.12.20
Šiemet bus išmokėta rekordinė tiesioginių išmokų suma

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) iki metų pabaigos ūkininkams bus išmokėjusi daugiau kaip 473 mln. Eur...

Agroverslas
2018.12.20
Trąšos „Agrokoncernui“ – iš Rusijos gamyklos, vadovaujamos „Vieningosios Rusijos“ nario 8

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ perka trąšas iš Rusijos...

Agroverslas
2018.12.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau