Prieš urėdijų pertvarką pasitelkta ir „Chevron“ iš Lietuvos išvariusi bendruomenė

Publikuota: 2017-03-08

Prie Vyriausybės rūmų trečiadienį susirinko keliolika įvairių visuomeninių organizacijų atstovų pareikšti protesto dėl šiandien ministrų kabineto tvirtinamo 42 urėdijų pertvarkos į vieną įmonę plano. Tačiau Vyriausybė posėdyje pritarė būsimai reformai.

Tarp negausaus būrio protestuotojų dalyvauja ir jau pasižymėti spėjusios organizacijos „Žygaičių bendruomenė“ atstovai. Dėl jos protestų savo planų Lietuvoje 2013 m. atsisakė JAV kompanija „Chevron“. Ši norėjo žvalgyti Vakarų Lietuvoje galimai esančius skalūninių dujų išteklius.

Akciją prie Vyriausybės šiandien rengė šios nevyriausybinės organizacijos: visuomeninė organizacija „Lietuvos žaliųjų judėjimas“, Judėjimas „Už gamtą“, Lietuvos gamtos fondas, Vilniaus žaliųjų klubas, Klaipėdos ekologinis klubas „Žvejonė“, Kauno žaliųjų klubas, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“, Alytaus žaliųjų bendrija „Griaustinis“, VŠĮ „Lietuvos arboristikos centras“, Alytaus sveikuolių klubas „Ryžtas“, Visuomeninė organizacija „Žygaičių bendruomenė“, Alytaus miesto ir rajono Afganistano karo veteranų klubas, VšĮ „Alytaus verslo angelas“.

Protestuotojai akcentuoja, kad urėdijų pertvarka reikalinga ne Lietuvos žmonėms, o miško išteklius siekia „užvaldyti“ suinteresuotos grupės. Šiuos ir kitus argumentus nuolat kartoja urėdijų vadovai, kuriuos kaip nepagrįstus įvardija Aplinkos ministerija.

Tęsinys po iliustracijomis

nuotrauka::2nocrop

nuotrauka::3nocrop

„Akcijos rengėjai reikalaus negriauti efektyviai veikiančios valstybinių miškų sistemos, sustabdyti nedemokratiškai, neskaidriai ir chaotiškai vykdomą reformą“, – teigiama „Lietuvos žaliųjų judėjimo“ išplatintame pranešime. Vyriausybė pasitarime urėdijų pertvarkai iš esmės pritarė praėjusį trečiadienį.

Nepaisant protestų, Vyriausybė šiandien pritarė Miškų įstatymo projektui ir jį teikia svarstyti Seimui.

„Tai svarbus žingsnis užtikrinant efektyvų valstybės lėšų ir miškų urėdijų valdymą. Jis visiškai atitinka Vyriausybės programos nuostatas, tokį sprendimą rekomenduoja ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios nare mes intensyviai siekiame tapti“, – sakė Saulius Skvernelis, premjeras.

Dėl su urėdijų pertvarka susijusių įstatymų pakeitimų Seimas turės apsispręsti artimiausiomis savaitėmis.

Ankstesnės kadencijos parlamentas tokią pertvarką blokavo 2015 m. pavasarį. Dabartinio Seimo lyderiai tikina, kad šįkart Vyriausybės teikiamą valstybinių miškų administracinės pertvarkos planą parlamentas parems.  Kaimyninės šalys tokias pertvarkas atliko dar apie 2000 m.

Urėdijos priešinasi

Protesto akcija prie Vyriausybės rūmų sutapo su jos išvakarėse Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos šalies vadovams išplatintu urėdijų darbuotojų pasirašytu viešu raginimu stabdyti reformą.

Laišką pasirašė 3.150 urėdijų darbuotojai, išskyrus 42 urėdijų vadovus, kurie nėra profesinės sąjungos nariai.

Kęstučio Navicko, aplinkos ministro, teikiamam planui 42 urėdijas konsoliduoti į VĮ „Lietuvos valstybiniai miškai“ priešinasi savo postų ir įtakos vietos valdžiai ir Seimo politikams-vienmandatininkams regionuose nenorintys prarasti urėdai.

To didžiausia išraiška ir įrodymu tapo dar 2015 m. pavasarį vykęs Seimo balsavimas, kai Miškų įstatyme buvo įtvirtina nuostata, kad šalyje veiklą vykdo nekintamas 42 urėdijų skaičius. Šia nuostata tada įtvirtinta, atmetus prezidentės veto, net 103 Seimo narių balsais (iš 141).

Š. m. vasario 25 d. Raudondvaryje susirinkę urėdai į neeilinį Miškininkų sąjungos suvažiavimą pakartojo savo kaltinimus, kad stambusis medienos verslas yra tikrasis valstybinių miškų valdymo reformų užsakovas ir kad taip esą reformos organizatoriai gali vykdyti suinteresuotų grupuočių užsakymą „užvaldyti miško išteklius“.

nuotrauka::1left

Pranckietis: Seimas reformą palaikys

Trečiadienio rytą Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, kalbėdamas Žinių radijo laidoje, pareiškė, kad didžiausia valstiečių-žaliųjų frakcija vieningai palaikys Vyriausybės siūlymą dešimtis miškų urėdijų sutelkti į vieną valstybinę įmonę.

Ramūnas Karbauskis, Seimo valstiečių-žaliųjų frakcijos lyderis, kurį cituoja ELTA, taip pat paaiškino, kad urėdijų reforma nekelia jokios grėsmės Lietuvos miškams ir kad pokyčiai turi įvykti.

Su Seimo valdyba šįryt susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, aptardama Seimo pavasario sesijoje numatytus darbus, akcentavo, kad šį pavasarį būtina susitelkti ties viešojo sektoriaus reforma, kuri turi užtikrinti skaidresnį valstybės valdymą.

„O svarbiausia – nomenklatūrinio valdymo epochos pabaigą. „Lietuvos geležinkelių“, miškų urėdijų, Registrų centro pertvarka yra būtina, tačiau žmonėms turi būti paaiškinta, kaip vyks reformos“, - pranešime cituojama p. Grybauskaitė. Ji kiek anksčiau pabrėžė, kad įvyksiantis balsavimas Seime dėl urėdijų, kitų reformų parodys, ar ši valdančioji dauguma „yra pakankamai tvirta“.

Konsoliduoja opozicijos paramą

Savo ruožtu premjeras Saulius Skvernelis praėjusį savaitgalį ironizavo, kad šiandien Seime susiformavusi tokia dauguma, kad jos pakaktų įrašyti į šalies Konstituciją, jog Lietuvoje veikia 42 urėdijos. Prieš dvejus metus tokia nuostata buvo įtvirtinta Miškų įstatyme, ją dabar siūloma išbraukti nurodant, kad valstybinius miškus Lietuvoje prižiūri VĮ „Lietuvos valstybiniai miškai“.

Premjeras ragino konservatorius dirbti kartu su valdančiaisiais. Gabrielius Landsbergis, naujai kadencija perrinktas konservatorių lyderis, yra ne kartą pareiškęs, kad dešinieji palaikys Vyriausybės vykdomą urėdijų ir kitas svarbias reformas Seime.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::kaip_europoje_valdomi_miskai

Ekspertai: 42 negali laikyti 3 mln. įkaitais

Ponas Skvernelis, kovo 3 d. priėmęs Lietuvos urėdijų bei įvairių miškų ūkio organizacijų ir įmonių atstovus, su kuriais aptarė planuojamą valstybinių miškų valdymo pertvarką, pirmiausiai akcentavo, kad miškai turi nešti naudą valstybei ir žmonėms. Tai jiems priklausantis turtas, todėl reikia užtikrinti, kad pirmiausia ir būtų tenkinami jų poreikiai.

Ekspertai kartu akcentuoja, kad nėra normali padėtis valstybėje, kai 42 urėdai savo interesų įkaitais laiko 3 mln. šalies gyventojų.

Urėdijų, taip pat 11 regioninių kelių priežiūros įmonių veiklos konsolidavimas siejamas su derybomis dėl Lietuvos narystės EBPO, kuri numatoma nuo 2018 m. Pagrindinis Lietuvai keliamas reikalavimas – užkardyti korupciją viešajame sektoriuje ir valstybės valdomose įmonėse.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kratos pas mėsos perdirbėjus: antisanitarinės sąlygos, 784 kg neapskaitytos produkcijos 1

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Kauno apygardos valdybos pareigūnai atliko kratas pas...

Pramonė
2020.07.03
Lietuvos maisto pramonė ruošiasi antrai viruso bangai – ne visos pamokos išmoktos Premium

Panaikinus karantiną ir fiksuojant vis mažiau naujų koronaviruso atvejų, Lietuvos maisto pramonė ruošiasi...

Pramonė
2020.07.02
Iš Klimato kaitos programos – 37 mln. Eur energetikai, transportui ir žemės ūkiui

Siekiant mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, iš Klimato kaitos programos numatyta 37...

Pramonė
2020.07.01
Užplūdo paraiškos dėl paramos verslo pradžiai kaime – lėšų visiems neužteks 2

Lietuviai aktyviai domisi parama verslo pradžiai kaime – bendra pareiškėjų prašoma paramos suma yra beveik 3...

Pramonė
2020.07.01
„Auga group“ eksportas pasiekė Australiją

„Auga group“ plečiant eksporto kryptis, pirmieji jos produktai pasiekė parduotuvių lentynas Melburne.

Pramonė
2020.07.01
Į naujus produktus investuojančiai „Malsenai plius“ padeda karantino laimėjimai Premium

Miltų, dribsnių, košių ir kitų grūdų produktų gamintoja „Malsena plius“ plečiasi į naują segmentą – pirmoji...

Pramonė
2020.07.01
Baigėsi pagrindinis pasėlių deklaravimo laikotarpis

Birželio 20 d. baigėsi pagrindinis laikotarpis, skirtas žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui. Per...

Pramonė
2020.06.30
„Biovela Group“ suplanavo 10 mln. Eur siekiančias investicijas Premium 1

„Biovela Group“, pernai pajamas auginusi 12% ir investavusi 6 mln. Eur, suplanavo tolesnę plėtrą...

Pramonė
2020.06.29
Ukraina nutraukia Lietuvos gamintojams nerimą kėlusius trąšų rinkos tyrimus

Ukraina penktadienį pranešė nutraukusi nuo 2019 metų rugpjūčio vykusius trąšų rinkos tyrimus, kėlusius nerimą...

Pramonė
2020.06.26
Pasėlių būklė džiugina – „Linas Agro Group“ prognozuoja gausų derlių 3

Po kelių nesėkmingų ūkininkams metų, šiemet tikimasi ypač gero derliaus. Nors kol kas nesiryžtama prognozuoti...

Pramonė
2020.06.23
Sektorius kritikuoja „neskaidriai stumiamą“ Pieno įstatymą

Perdirbėjai toliau kritikuoja Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) planuojamą priimti Pieno įstatymą. Jų teigimu,...

Pramonė
2020.06.23
Smulkieji ūkininkai gali tikėtis iki 1.000 Eur išmokų 7

Apie 40.000 nedidelių ūkininkų gali tikėtis 200 Eur per mėnesį valstybės kompensacijų. Už penkis mėnesius –...

Pramonė
2020.06.20
Vabzdžių fermų valdymo programėlė pritraukė 100.000 Eur investiciją 1

Startuolis „Cogastro“, sukūręs vabzdžių fermų stebėjimo ir valdymo programą, pritraukė 100.000 Eur...

Gazelė
2020.06.18
„Baltic Agro Machinery“ pajamos mažėjo ketvirtadaliu iki 35 mln. Eur

Danijos grupei „Danish Agro“ priklausanti žemės ūkio ir statybų technikos prekybos bendrovė „Baltic Agro...

Pramonė
2020.06.18
V. Sacharas įsigijo 11% „Pieno žvaigždžių“ akcijų 1

Verslininkas Vikas Sacharas iš Dubajuje registruotos prekybos bendrovės „Suvet Commodities DMCC“ įsigijo...

Rinkos
2020.06.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus