Karas Ukrainoje: sekmadienio įvykių 18–23 val. suvestinė

Publikuota: 2022-03-21
Alexander Ermochenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Alexander Ermochenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

VŽ tris kartus per dieną – 12 val., 18 val. ir 23 val. – pateikia trumpą naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Išsamiau su sekmadienio įvykiais galima susipažinti čia

2022-03-20 18–23 val. suvestinė

Sekmadienį iš 7 humanitarinių koridorių veikė 4. Iš viso buvo evakuoti 7.295 žmonės. 3.985 žmonės evakuoti iš Mariupolio į Zaporižę, praneša „Unian“.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas sekmadienį telefonu kalbėjęsis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pažadėjo tęsti karinę paramą Ukrainai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Rusija tęsia sekmadienį Mariupolio bombardavimą. Pavlo Kyrylenko, Donecko srities gubernatorius, BBC sakė, kad vykdomi oro antskrydžiai, kovos vyksta pačiame mieste, buvo apšaudyti civiliai gyventojai, padėję vykdyti žmonių evakuaciją.

Didžiausia pasaulyje komponentų transporto priemonėms tiekėja – Vokietijos „Bosch“ pranešė stabdanti sunkvežimių dalių tiekimą užsakovams Rusijoje po Ukrainos pareiškimų, kad „Bosch“ gaminių rasta Rusijos okupantų karinėse transporto priemonėse. „Bosch“ taip pat pranešė stabdanti kelių savo gamyklų Rusijoje veiklą, kuriose gaminamos dalys automobiliams bei plataus vartojimo prekės.

Bulgarijos vyriausybė pareiškė, jog dėl Rusijos karinės agresijos prieš kaimyninę Ukrainą neketina pratęsti ilgalaikės gamtinių dujų tiekimo sutarties su „Gazprom“, kuri baigs galioti šių metų pabaigoje. 

Kinijos ambasadorius JAV Qin Gangas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis nesiunčia ginklų Rusijai karui Ukrainoje. Sekmadienį CBS paklaustas, ar Kinija gali padėti Rusijai finansiškai ar ginklais, ambasadorius Qin Gangas kalbėjo apie dabartį, sakydamas: „Esama dezinformacijos apie tai, kad Kinija teikia karinę pagalbą Rusijai. Mes tai atmetame“. 

Ukrainoje nukautas Rusijos Juodosios jūros laivyno vado pavaduotojas Andrejus Palijus, skelbia „The Guardian“. Jo žūtį patvirtino ir Rusija. Nurodoma, kad jis žuvo per mūšius Mariupolio regione.

Sekmadienį Černobylio atominėje elektrinėje pavyko pakeisti dalį jos darbuotojų. „Unian“ praneša, kad į Černobylio AE išvyko 46 darbuotojai savanoriai. Valstybės įmonė „Černobylio AE“ pranešė, kad pavyko išvesti 64 žmones, kurie elektrinėje buvo beveik 600 valandų. Rusijos pajėgos užėmė Černobylio AE vasario 24 d.

Prancūzija paskelbė įšaldžiusi rusų oligarchų turto už 850 mln. Eur. Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as pranešė, kad įšaldyta 150 mln. Eur asmenų sąskaitose, kredito linijų, 539 mln. Eur vertės nekilnojamojo turto Prancūzijos teritorijoje, apribotos teisės naudotis dviem jachtomis, kurių vertė siekia 150 mln. Eur.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį kreipdamasis į Izraelio parlamentą, paragino Izraelį atsisakyti pastangų išlaikyti neutralumą Rusijos invazijos fone, sakydamas, kad atėjo laikas žydų valstybei tvirtai paremti jo šalį. Šią tiesioginę transliaciją bandyta sutrikdyti kibernetinėmis atakomis.

Sekmadienį Kijeve, per Rusijos ataką prie daugiabučio sprogus sviediniui, meras Vitalijus Kličko socialiniame tinkle „Telegram“ teigė, kad „per priešo antskrydžius“ buvo sužeisti penki žmonės, iš kurių du buvo nuvežti į ligoninę. 

2022-03-20 12–18 val. suvestinė

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį interviu CNN sakė, kad yra pasirengęs deryboms su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tačiau įspėjo, kad jeigu bet kokie bandymai derėtis žlugs, tai gali reikšti, kad kova tarp dviejų šalių nuvestų į trečiąjį pasaulinį karą.

Jis taip pat pažymėjo, kad jeigu Ukraina būtų NATO narė, karas nebūtų prasidėjęs.

Ukrainos gynybos ministerija praneša užfiksavusi ženklų, kad  Baltarusijos pajėgos ruošiasi tiesioginei invazijai į Ukrainą.

Nuo šeštadienio vidurnakčio Ukrainoje nužudyta mažiausiai 902 civiliai, 1.459 gyventojai buvo sužeisti, sekmadienį pranešė Jungtinių tautų Žmogaus teisių biuras.

Ukrainoje prezidento pasirašytu įstatymu karo padėtis pratęsiama 30 dienų – iki kovo 26 d.

Į Slovakiją atvyko pirmieji tarptautiniai NATO daliniai su „Patriot“ oro gynybos sistemomis. Vokietija ir Nyderlandai sutiko atsiųsti karių ir „Patriot“ sistemų į Slovakiją. Jie yra dalis iš 2.100 karių iš kelių NATO šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, kurie Slovakijoje suformuos kovinę grupę, Aljansui stiprinant savo rytinio flango gynybą.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu, dalyvavęs Antalijoje vykusiose Ukrainos ir Rusijos derybose, teigia, kad Maskva ir Kijevas artėja prie susitarimo.

Luhansko karinės civilinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus tinkle „Telegram“ pranešė, apie senelių globos namų Rytų Ukrainos Kreminos mieste apšaudymą. Pranešta, kad Rusijos pajėgos „ciniškai ir sąmoningai“ paleido ugnį, per kurią žuvo 56 globos namų gyventojai, o 15 išgyvenusiųjų okupantai pagrobė.

Ukrainos generalinis štabas skaičiuoja, kad per 25 dienas trukusius mūšius žuvo 14.700 Rusijos karių. Taip pat sunaikinta labai daug Rusijos karinės technikos, įskaitant 476 tankus, daugiau kaip 200 naikintuvų, sraigtasparnių ir bepiločių orlaivių, apie 1.487 šarvuočius.

Iš savo namų Ukrainoje dėl Rusijos pradėto karo jau pabėgo 10 mln. žmonių, sekmadienį pareiškė Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas.

UNICEF duomenimis, pabėgėliais dėl Rusijos karo Ukrainoje tapo mažiausiai 1,5 mln. vaikų, dar 3,3 mln. nepilnamečių šiuo metu yra priversti palikti savo namus. Jungtinių Tautų duomenimis, nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžios žuvo mažiausiai 150 vaikų ir 160 buvo sužeista.

Popiežius Pranciškus sekmadienį dar kartą paragino baigti karą. Rusijos pradėtą karą jis pavadino nepateisinamomis „beprasmėmis žudynėmis“ ir dar kartą paprašė valstybių vadovų jas sustabdyti.

Trys žydų kilmės oligarchai, įtariami ryšiais su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu – Michailas Fridmanas, Piotras Avenas ir Germanas Chanas – pasitraukė iš stambios projektus Izraelyje finansuojančios filantropinės grupės „Genesis Philanthropy Group“ (GPG), nes jiems gresia sankcijos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Organizacija

Lietuvos Seimo nariai siūlo embargą Rusijos rėmėjų naftai ir dujoms: pusšimtis parlamentarų Seimui siūlo priimti rezoliuciją dėl energetikos išteklių embargo iš šalių, vykdančių ar remiančių karinę agresiją prieš Ukrainą. Dokumentą inicijuoja visoms parlamentinėms partijoms priklausantys parlamentarai.

2022-03-20 suvestinė iki 12 val.

Ukrainos prezidentas paskelbė apie 11 šalies politinių partijų, tarp kurių yra kaltinamų ryšiais su Rusijos valstybe, veiklos apribojimus.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denysenka, kurį citavo „Associated Press“, per televiziją pranešė, kad „Viena didžiausių metalurgijos gamyklų Europoje yra sunaikinta“. Gamyklos „Azovstal“ generalinis direktorius „Telegram“ pranešė, kad gamykla nukentėjo, tačiau nenurodė žalos masto.

Įsigaliojus naujoms sankcijoms dėl invazijos į Ukrainą, Australija uždraudė aliuminio oksido ir aliuminio rūdos, įskaitant boksitą, eksportą į Rusiją.

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi pareiškė, kad „laikas parodys, jog Kinijos pozicija dėl karo Ukrainoje yra teisingoje istorijos pusėje“.

Rusija prieš Ukrainą dar kartą paleido hipergarsines raketas. Pasak Maskvos, buvo sunaikinta degalų bazė pietinėje Ukrainos dalyje.

Tikėtina, kad Rusija, puldama miestų teritorijas, ir toliau naudos didelę jėgą, „nes sieks apriboti ir taip didelius savo nuostolius“, teigiama naujausiame Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos vertinime.

Mariupolio miesto pareigūnai apkaltino Rusiją, kad per pastarąją savaitę tūkstančiai vietos gyventojų prieš jų valią buvo išvežti per sieną.

Rusijos pajėgos bombardavo Mariupolio meno mokyklą, kurioje prieglobstį buvo radę 400 gyventojų, pranešė miesto taryba.

Lietuvoje jau registravosi 23.718 karo pabėgėliai iš Ukrainos, daugiau nei 10.300 jų – nepilnamečiai, skelbia Statistikos departamentas.

Rusijos ambasados Vilniuje tvora sekmadienio naktį apipilta dažais, ant jos taip pat buvo užrašytas šūkis SLAVA UKRAINI.

2022-03-19 18–23 val. suvestinė

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Ukraina humanitariniais koridoriais iš fronto zonų evakavo 190.000 civilių gyventojų, praneša „Reuters“.

Okupantai kelis tūkstančius Mariupolio gyventojų jėga išvežė į Rusijos Federacijos teritoriją, praneša „unian.net“. Mariupolio miesto tarybos duomenimis, per pastarąją savaitę į Rusiją išvežta keli tūkstančiai Mariupolio gyventojų.

Valstybinė Ukrainos geležinkelių transporto akcinė bendrovė „Ukrzaliznycia“ pranešė, kad nebėra geležinkelio susisiekimo tarp Ukrainos ir Baltarusijos, skelbia  „unian.net“.

JAV pareigūnai CNN patvirtino, kad Rusija aną savaitę prieš Ukrainą paleido hipergarsines raketas – tai buvo pirmas žinomas tokių raketų panaudojimas kovoje.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį supeikė veiklą Rusijoje tęsiančias įmones, įskaitant šveicarų maisto gigantą „Nestle“, kad nepaiso „žūstančių mūsų vaikų“.

R. T. Erdoganas pasiūlė V. Putinui ir Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui atvykti į Turkiją ir čia surengti derybas dėl karo nutraukimo, šeštadienį paskelbtame interviu Turkijos laikraščiui „Hurriyet“ sakė Turkijos prezidento atstovas spaudai Ibrahimas Kalinas.

Lietuvos kariuomenė pirks lazerinę šaulių mokymo sistemą.

Specialistai sako, kad verslui ėmus vengti ryšių su Rusija kruiziniai laivai ketina aplenkti Sankt Peterburgo uostą ir Klaipėda jų gali sulaukti daugiau.  

2022-03-19 12–18 val. suvestinė

Iki šiol tarp Ukrainos ir Rusijos susitarta dėl devynių humanitarinių koridorių, įskaitant koridorių iš Mariupolio, praneša „unian.net“ su prierašu: „Tikėkimės, kad tai apsieis be provokacijų“.

Pasak miesto mero, Mariupolio centre vykstantys gatvių mūšiai trukdo išgelbėti šimtus civilių, kurie po rusų bombardavimo įstrigo teatro rūsyje.

Rusijos pajėgoms apšaudžius ukrainiečių kareivines pietiniame Mykolajivo mieste žuvo dešimtys karių, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė liudininkai.

Pagalbos agentūros negali pasiekti žmonių, įstrigusių Rusijos pajėgų apsuptuose Ukrainos miestuose, ir jiems pristatyti paramą, pranešė JT Pasaulio maisto programa.

Taikos derybos karui Ukrainoje užbaigti gali būti „dūmų uždanga“ radikalesniems Rusijos kariniams manevrams, šeštadienį įspėjo britų užsienio reikalų sekretorė Liz Truss. 

Aktyvistai Kazachstane pranešė, kad jiems nebuvo leista surengti protesto akcijos prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje, praneša agentūra AFP.

Lenkija pasiūlė Europos Sąjungai visiškai uždrausti prekybą su Rusija, pareiškė Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, praneša „Reuters“.

Dauguma nuo karo pabėgusių ukrainiečių vaikų Lietuvoje renkasi mokyklas, kuriose mokoma rusų kalba, rodo trijų šalies didžiausių miestų duomenys.

2022-03-19 07–12 val. suvestinė

Britų žvalgyba paskelbė naują pranešimą apie karą Ukrainoje. Jame pažymima, kad Rusija nepasiekė savo pirminių tikslų ir dabar keičia karinę strategiją. Dabar priešas bandys išsekinti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas ir apskritai visus ukrainiečius. Greičiausiai sustiprės taikių miestų bombardavimas, o tai lems dar didesnį aukų skaičių ir gilesnę humanitarinę krizę.

Pasak „unian.net“, britų žvalgybos pranešime, be kitų, vardijamos tokios išvados: Rusijos armija labiausiai susieta su kelių tinklu ir demonstruoja nenorą atlikti manevrus toliau nuo jo, todėl ukrainiečių karių sunaikinti tiltų gerokai sulėtino priešo veržimąsi; Rusija negali perimti Ukrainos oro erdvės, o tai labai apriboja priešo aviaciją atliekant manevrus; Ukrainos ginkluotosios pajėgos savo taktikoje sumaniai panaudojo silpną Rusijos armijos manevringumą. Tai leido sustabdyti priešą ir padaryti jam didelių nuostolių. 

Iš vieno Černigovo namų griuvėsių Ukrainos gelbėtojai išnešė dviejų 7 -erių metų dvynių – berniuko ir mergaitės – kūnus, pranešė Ukrainos Generalinė prokuratūra. Mykolajivo srityje per minos sprogimą žuvo 16-metis paauglys. Skelbiama, jog per Rusijos invaziją į Ukrainą jau žuvo 112 vaikų. Vakar jie buvo apraudoti centrinėje Lvivo aikštėje. 

Rusijos Gynybos ministerija paskelbė, kad penktadienį Ukrainos vakaruose pirmą kartą panaudojo savo naujausias hipergarsines raketas „Kinžal“. „Aviacinių raketų sistema „Kinžal“ hipergarsinėmis aerobalistinėmis raketomis sunaikino didelį požeminį sandėlį su raketomis ir aviacijos amunicija“ Deliatyno kaime Ivano Frankivsko regione, sakoma ministerijos šeštadienio pareiškime.

Mariupolio meras britų transliuotojui BBC patvirtino, kad susišaudymai pasiekė miesto centrą

Kyjivo meras Vitalijus Kličko toliau kaltina Rusiją melu: „Rusijos Federacija meluoja teigdama, kad puola tik karinius objektus, bet ir miestus su gyventojais, – sako V. Kličko. – Tokių miestų kaip Irpinė, Buča ar Borodianka nebėra.“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį vėl paragino Maskvą derėtis. „Laikas susitikti, kalbėtis, laikas atstatyti teritorinį vientisumą ir teisingumą Ukrainai“, – sakė V. Zelenskis vaizdo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“. – Antraip Rusijos nuostoliai bus tokie, kad neatsigaus kelios kartos.“

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad vakar, kovo 19 d., Ukrainos kariuomenė numušė 2 Rusijos lėktuvus, 3 sraigtasparnius, 3 UAV ir 4 sparnuotąsias raketas. Pranešama ir apie vieno iš Rusijos armijos vadų žūtį. Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo, dėl artilerijos smūgio žuvo generolas leitenantas Andrejus Mordvichevas, Pietų karinės apygardos 8-osios jungtinės ginkluotės armijos vadas.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas neatmeta, kad Rusijoje prasidės atvira mobilizacija karui Ukrainoje tęsti, skelbia naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo feisbuko paskyra.

2022-03-18 18–23 val. suvestinė

Apgultame Mariupolio mieste per Rusijos smūgį teatrui, kur slėpėsi civiliai gyventojai, buvo sunkiai sužeistas vienas žmogus, bet niekas nežuvo, pranešė miesto taryba.

Vadymas Boičenko, Mariupolio meras, praneša, kad mūšiai gatvėse pasiekė miesto centrą. Jis sako, kad daugiau nei 80% gyvenamųjų pastatų yra apgadinti arba sunaikinti, o 30% neįmanoma atkurti.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sako kalbėjęs su Ursula von der Leyen, Europos Komisijos vadove, bei tikina gavęs jos pažadą, kad bus sprendžiamas klausimas dėl spartesnio Ukrainos priėmimo į Europos Sąjungą (ES). 

Vladimiras Medinskis, Rusijos derybininkas, teigia, kad Maskva ir Kijevas yra „pusiaukelėje“, kad susitartų dėl Ukrainos „demilitarizavimo“. Jis teigė, kad šalių požiūriai požiūriai labiausiai sutampa dėl Ukrainos neutralumo ir atsisakymo prisijungti prie NATO.

Tačiau Michailo Podoliakas, Ukrainos derybininkas, patikino, kad Rusijos pusės pareiškimai yra tik jų pozicijos, kuriais bandoma sukelti įtampą žiniasklaidoje, o konkrečių susitarimų nėra.  

Ukrainos pareigūnai pranešė, kad penktadienį 9.145 žmonės pabėgo humanitariniais koridoriais iš Rusijos pajėgų apsuptų šalies miestų.

Rusijos pajėgos Ukrainoje „daugiausia sustojusios“, tačiau vis dar turi apie 90% „surinktos kovinės galios“, sako aukštas JAV gynybos pareigūnas. Jo teigimu, Rusijos pajėgos nepadarė „reikšmingos pažangos“ Kyjivo link.

V. Medinskis, taip pat sako, kad abiejų šalių prezidentų susitikimas tikėtinas tik tada, kai bus parengta galutinė sutartis.

Joe Bidenas, JAV prezidentas, pokalbio su Xi Jinpingu, Kinijos prezidentu, metu įvardijo, kokios pasekmės lauks Kinijos, jei ji teiks materialinę pagalbą Rusijai. Plačiau skaitykite čia.

Prasidėjo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tyrimas dėl žmogaus teisių pažeidimų, įvykdytų Rusijos sukeltame kare Ukrainoje. Jei ESBO nustatys karo nusikaltimus ir nusikaltimų žmoniškumui atvejų, ji neturi įgaliojimų teisiškai bausti Rusijos. Tačiau surinkti faktai gali būti perduoti kitoms institucijoms, kurios gali tai daryti.

Šveicarija prisijungė prie Europos Sąjungos sankcijų prabangos prekių eksportui į Rusiją, įvestų dėl Kremliaus karo Ukrainoje. Plačiau skaitykite čia

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, per daugiau nei valandą trukusį pokalbį su Vladimiru Putinu išreiškė „didžiulį susirūpinimą“ dėl Ukrainos Mariupolio likimo ir paragino „nutraukti apgultį bei užtikrinti humanitarinę prieigą“ prie miesto.

Lenkija kitą savaitę Briuselyje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime planuoja pateikti pasiūlymą dėl taikos palaikymo misijos Ukrainoje.

Lietuva, Latvija ir Estija išplatino du bendrus pareiškimus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai dėl Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-18 12–18 val. suvestinė

Rusija chaotiškai apšaudo Kyjivo gyvenamuosius rajonus, pranešė Mykola Povoroznykas, Ukrainos sostinės administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas. Jis pažymėjo, kad apšaudymas vyksta beveik visame mieste, t. y. kairiajame ir dešiniajame krantuose.

Liudmyla Denisova, Ukrainos žmogaus teisių komisarė, pranešė, kad iš Mariupolio dramos teatro, į kurį trečiadienį smogė Rusijos aviacija, griuvėsių iki šiol išgelbėta 130 žmonių. 

Jau apie 1.000 Mariupolio gyventojų išvyko į Berdianską, o 500 iš Berdiansko į Zaporožę.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras (UHCHR) pranešė, kad nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo mažiausiai 816 civilių, o 1.333 buvo sužeisti. JT duomenimis, iš Ukrainos išvyko daugiau kaip 3,27 mln. pabėgėlių, iš jų daugiau kaip 2 mln. kirto Lenkijos sieną.

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, per pokalbį telefonu Olafui Scholzui, Vokietijos kancleriui, pasakė, kad Kyjivas esą „bando vilkinti taikos derybas“ su Rusija, tačiau Maskva vis dar nori tęsti derybas.

Maskvos Lužnikų stadione vyko prokremliškas mitingas, skirtas aštuntosioms Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos metinėms paminėti.

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad bet kokios į Ukrainą įvežamos ginklų siuntos bus „teisėtas“ Rusijos taikinys, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Xi Jinpingas, Kinijos prezidentas, penktadienio rytą vaizdo skambučiu JAV prezidentui Joe Bidenui pasakė, kad konfliktas ir konfrontacija niekam nenaudingi, pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, pranešė, kad kalbėjosi su Josepu Borrelliu, ES užsienio politikos vadovu, dėl tolesnio ES sankcijų Rusijai priemonių rinkinio.

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, dabartinis Didžiojo septyneto (G-7) pirmininkas, pakvietė G-7 šalių lyderius į susitikimą dėl Ukrainos, vyksiantį kitą savaitę per ES ir NATO viršūnių susitikimus.

Lietuva iš šalies išsiunčia keturis Rusijos diplomatus, paskelbusi juos nepageidaujamais asmenimis. Latvija taip pat paskelbė, kad išsiunčia tris Rusijos diplomatus.

Lietuvos muitinė riboja eurų išvežimą į Rusiją ir Baltarusiją. Tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti euro banknotus į Rusiją ir Baltarusiją net ir pateikus grynųjų pinigų deklaraciją.

Ukrainiečių vaikams Lietuvos mokyklose numatyta apie 30.000 vietų. Šiuo metu į šalį atvyko per 8.000 nepilnamečių.

2022-03-18 iki 12 val. suvestinė

Mariupolyje slėptuvėje po subombarduotu Dramos teatru liko ne mažiau nei 1.300 žmonių, teatro griuvėsių niekas nevalo, todėl žmonės negali iš išeiti, socialiniame tinkle „Facebook“ penktadienį paskelbė vietos atstovas parlamente Serhijus Taruta. Gelbėjimo darbus atlikti trukdo tebesitęsiantis Rusijos pajėgų artilerijos apšaudymas.

Rusija atšaukė penktadienį planuotą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl „humanitarinės“ rezoliucijos Ukrainoje, nesulaukusi paramos iš artimiausių savo sąjungininkių, pranešė diplomatai.

Oro pavojaus sirenos penktadienį ryte buvo girdimos virtinėje Vakarų Ukrainos miestų, praneša „Ukrinform“.

Rusijos pajėgos smogė teritorijoms Ukrainos vakarinio Lvivo oro uosto apylinkėse, pranešė miesto meras Andrijus Sadovas.

Ukrainos rytinės Luhansko srities gubernatorius teigia, kad dėl dažno ir plataus masto Rusijos pajėgų apšaudymo neįmanoma saugiai evakuoti civilių gyventojų iš fronto linijoje esančių miestų ir kaimų, praneša „The Guardian“.

Apie 1.000 žmonių naktį į penktadienį buvo evakuoti iš Kyjivo apskrities. Jie buvo išvežti autobusais ir lengvaisiais automobiliais.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė esąs dėkingas JAV prezidentui Joe Bidenui už papildomą karinę pagalbą, tačiau sakė nenurodysiantis, kokia konkrečiai parama bus įtraukta į naująjį paketą, nes nenori, kad apie tai žinotų Rusija.

Ukrainos Gynybos ministerija paviešino savo skaičius apie priešo patirtus nuostolius nuo invazijos pradžios. Anot ministerijos pranešimo, Rusija jau neteko 14.200 karių.

Apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos atstovas Eduardas Basurinas Kremliaus propagandinei naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad Rusija įveda neskraidymo zoną virš Donbaso regiono Ukrainos rytuose.

ES smerkia Rusijos Ukrainoje įvykdytus „sunkius pažeidimus ir karo nusikaltimus“, pareiškė Josepas Borrellis, Bendrijos užsienio politikos vadovas.

Australija ir Japonija nusprendė dar labiau sugriežtinti Rusijai dėl jos karo Ukrainoje taikomas sankcijas.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį rengiasi pokalbiui su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Pokalbis suplanuotas 15 val. Lietuvos laiku.

Rusijos oligarcho ir artimo Vladimiro Putino sąjungininko Vladimiro Stržalkovskio prabangi jachta „The Ragnar“ įstrigo uoste Norvegijoje, kai niekas nesutiko parduoti šiai degalų.

Tarptautinė mokėjimų internetu platforma „PayPal“ pranešė, kad jos naudotojai nuo šiol galės siųsti pinigus karo nuniokotoje Ukrainoje gyvenantiems žmonėms bei jos pabėgėliams visoje Europoje.

Rusijos turtuoliai Šveicarijos bankuose yra paslėpę beveik 200 mlrd. Eur, ir šis turtas paaiškėjo dėl Rusijai įvestų  sankcijų, skelbia agentūra „Reuters“.

Ukrainos viešbučių savininkai pasirašė bendrą kreipimąsi, kuriame ragina didžiuosius tarptautinius viešbučių tinklus trauktis iš Rusijos.

Jungtinė Karalystė atšaukė licenciją transliuoti šalyje Rusijos valstybinei televizijai RT, plečiant atsakomąsias priemones Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį dar vienai kadencijai teikia dabartinę šalies centrinio banko vadovę Elvirą Nabiulliną.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, sekdamas kolegos iš Rusijos Vladimiro Putino pavyzdžiu, „leido“ šalies vyriausybei, bankams ir įmonėms įsipareigojimus užsienio kreditoriams, savo laiku skolinusiems JAV doleriais ar eurais, vykdyti Baltarusijos rubliais.

Laisvosios Europos Radijas / Laisvės radijas (RFE/RL) pranešė atidarantis biurus Lietuvoje ir Latvijoje. Juose dirbs žurnalistai iš Rusijos ir Baltarusijos biurų.

Lietuvos stačiatikių bažnyčia smerkia Rusijos karą prieš Ukrainą ir žada siekti didesnės nepriklausomybės nuo Maskvos, teigiama Vilniaus ir Lietuvos metropolito Inokentijaus pareiškime.

Lietuvoje jau registravosi 20.060 karo pabėgėlių iš Ukrainos, daugiau nei 8.600. iš jų – nepilnamečiai, penktadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Pabėgėliams iš Ukrainos padedantys nevyriausybininkai prašo gyventojus teikti paramą pinigais arba higienos reikmenimis.

Ankstesnes suvestines galite rasti čia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 1

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45
M. Navickienė – apie nuo liepos įsigaliosiančią reformą, pensinį amžių, NPD, darbo rinkos tendencijas Premium

Nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2021-ųjų pradžios. Ši teigiama tendencija darbo rinkoje turėtų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Senų padangų guma virto inovatyviais produktais – tapo išskirtiniais rinkoje Verslo tribūna

Atliekų tvarkymas – tai ne tik kokybiškai perdirbta atlieka, bet ir inovatyvūs, pažangūs, aplinkai draugiški...

Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 6

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku