Savininkas perduoda verslą. Kaip pasirinkti vadovą?

Reklama publikuota: 2021-11-11
Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris.
svg svg
Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris.

Verslų įkūrėjai, ištisus dešimtmečius puoselėję ir sėkmingai auginę savo įmones, gali tapti savo pačių išankstinių nuostatų ir neteisingo pasirinkimo įkaitais tuomet, kai ateina laikas atsitraukti nuo verslo ir parinkti jam vadovą. Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris, savininkų atsitraukimo praktikos grupės vadovas Gintautas Mažeika atskleidžia pagrindinius principus, kurie padeda sėkmingai perleisti verslo vairą naujam vadovui.  

Koks turėtų būti sėkmingas vadovas, savininkui atsitraukiant nuo verslo valdymo? Pasak G. Mažeikos, visų pirma šis žmogus turi būti vadovas tikrąja to žodžio prasme. „Tam tikros asmeninės savybės, išsilavinimas, tinkama darbo patirtis – visa tai formuoja gerą vadovą. Nesėkmių pavyzdžiai rodo, kad šiems vadovams nebuvo net prielaidų būti sėkmingiems, kadangi jie netiko šiam darbui, galbūt net nesuprato, į kokią poziciją apsisprendė eiti. Kai į vadovo postą stumia vien nepagrįstos ambicijos vadovauti – gero nelaukime“,  – pabrėžia G. Mažeika.

Tuo tarpu geriausių vadybos kompetencijų ir, svarbu, tinkamų žmogiškųjų savybių rinkinį turintis vadovas – kone kiekvieno besitraukiančio savininko svajonė.

Patarimai savininkui: kaip nesuklysti

Prieš pradėdamas rinktis naująjį vadovą, savininkas privalo aiškiai atsakyti į keletą klausimų: kokia misija bus patikėta vadovui, su kokiais pagrindiniais iššūkiais jis susidurs, į kokias savininkų ambicijas turės atsižvelgti. „Neatsakius į šiuos klausimus, bet kuris kandidatas gali pasirodyti tinkamas“, – perspėja ekspertas.  

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vienokios vadovo savybės ir patirtis reikalingos tuomet, kai reikia suvaldyti finansų krizę įmonėje ar verslui būtini dideli pokyčiai. Kitokio žinių bagažo ir asmeninių savybių prireiks, jei iš vadovo bus reikalaujama išlaikyti gerai valdomą verslą ir užtikrinti tvarų jo tęstinumą. Vadovauti nedidelei organizacijai reikia kiek kitokių asmeninių savybių bei gebėjimų nei  kompanijai, įdarbinusiai šimtus ar tūkstančius darbuotojų. Kuo mažesnis verslas – tuo svarbiau, kad vadovas būtų susipažinęs ir su konkrečiu sektoriumi.

„Šeimos verslai Lietuvoje dažniausiai nėra itin dideli, o nedideliame versle naujasis vadovas turi iš karto įsitraukti, dirbti „pasiraitojęs rankoves“, ne tik vadovauti. Todėl ir svarbu, kad jis išmanytų verslo specifiką. Tarkime, duonos gaminių įmonei ateinantis vadovauti žmogus, pageidautina, turėtų turėti darbo maisto pramonėje ar prekyboje, kur prekiaujama tokiais gaminiais, patirties. Didieji verslai – kas kita: juose būna stiprūs antrojo lygio vadovai, o aukščiausio lygio vadovas (CEO) tampa labiau vizionieriumi, strategu, komandos įgalintoju“, – paaiškina G. Mažeika.

Vienas iš gerų pavyzdžių Lietuvoje, perleidžiant verslą, pasak eksperto – nekilnojamojo turto plėtojimo bendrovė „Omberg Group“, kuriai nuo šių metų gegužės vadovauja Dalia Andrulionienė.

„Tai – pavyzdys, kai pasirenkama vadovė iš šalies, turinti didelės vadybos patirties, taip pat gyvenimiškos patirties dirbant su privačiais savininkais tiek dideliuose, tiek mažesniuose versluose. Pridurčiau ir tai, kad moterys vadovės neretai yra empatiškesnės, ramesnės, labiau įsiklauso į savininko poreikius – tą patvirtina ir tarptautiniai tyrimai, kuriuose analizuojama, kuo moterys vadovės skiriasi nuo vyrų. Pastarieji – labiau kovotojai, linkę konkuruoti, bet šeimos versle būtų tikra katastrofa vadovui konkuruoti su savininku“, – pasakoja G. Mažeika. 

Patirtis – itin svarbu

Renkantis vadovą, rekomenduojama dairytis kandidato, kuris turėtų praktinio darbo patirties tiek gerai valdomoje užsienio kapitalo įmonėje, tiek ir lietuviško kapitalo įmonėje, dirbant su konkrečiais verslo savininkais.

Patirtis gerai valdomoje užsienio kapitalo bendrovėje – didelis privalumas, kadangi vadovas susipažįsta su gerosiomis vadybos praktikomis, pamato, kaip veikia gerai sustyguotas verslo valdymo modelis. „Gaila, bet lietuviško kapitalo bendrovėse tokių pavyzdžių nėra daug“, – pažymi G. Mažeika.

Būtų puiku, jei vadovas jau turėtų darbo su savininkais privačiuose versluose patirties: tuomet jam reikia mažiau laiko apsiprasti naujoje pozicijoje, vadovas gali iškart pradėti dirbti, o ne dar kurį laiką mokytis.

Kokios baimės kamuoja verslo savininkus?

Verslo savininkai, savo įmonėje per daugelį metų matę šilto ir šalto, visgi neišvengia baimių ir išankstinių nuostatų, kai prireikia rinktis vadovą.

Lietuvoje gerų vadovų pasirinkimas – ribotas, nes ir rinka nedidelė; tačiau savininkai klysta, apsiribodami dar siauresniu rateliu ir rinkdamiesi iš savo aplinkos, pažįstamų rato, prisibijodami nepažįstamų, nors rinkoje žinomų pavardžių.

Beje, Lietuvoje vis dar baiminamasi vyresnio amžiaus vadovų. Pasaulyje, anot eksperto, vyresni nei 60-ies sėkmingų kompanijų vadovai – įprasta. Lietuvoje vis dar geidžiamiausias amžiaus rėžis – nuo trisdešimties ar kiek daugiau iki šiek tiek daugiau nei 40 metų. „Mano įsitikinimu, 50-ies metų ir daugiau vadovas – puikus pasirinkimas mūsų aptariamai misijai, kadangi jam būtinos ne tik žinios, bet ir gyvenimiška patirtis“, – teigia G. Mažeika.

Savininkai gali turėti nepagrįstų lūkesčių, ieškoti „tobulo“ kandidato. Tačiau tobulų nėra – renkantis svarbiausia vadovo profesinės kompetencijos ir asmeninės savybės. Jei savininkas įsivaizduoja kai kurias galbūt gerai nuteikiančias („nice to have“), bet nebūtinas vadovo savybes, o jos šlubuoja – nedidelė problema, teigia ekspertas.

Atsikratyti teisingam pasirinkimui trukdančių nuostatų gali padėti išorės profesionalų pagalba, kadangi ilgamečiam verslo savininkui sudėtinga perprasti samdomų vadovų rinką – jis tiesiog nėra su šiais profesionalais susidūręs. Išorės konsultantai, įsigilinę į verslo specifiką, gali pasiūlyti tinkamus sprendimus ir išsklaidyti nepagrįstus nuogąstavimus.

Klaidų daro ir vadovai

„Namų darbus“, eidami į vadovo poziciją, privalo atlikti ir kandidatai. Neretai jie pernelyg greitai priima pasiūlymą, neatsižvelgę į galimus niuansus. G. Mažeika vėlgi atkreipia dėmesį į tai, kad tiek verslo savininkai, tiek vadovai yra tiesiog žmonės – taigi, savininkas, pristatydamas poziciją, įmonės tikrąjį vaizdą gali kiek pagražinti.

„Vadovas pradeda dirbti, ir „išlenda“ realybė. Todėl išmintingi, patyrę vadovai susirenka pakankamai informacijos apie įmonę ir savininką. Jie siekia daugiau kartų susitikti su savininku, pateikti gerai apgalvotus klausimus, iš anksto kuo geriau pažinti įmonę,  kurioje ketinama dirbti. Toks elgesys – pavyzdinis, o pernelyg greitos derybos gali baigtis prastai“, – pabrėžia ekspertas.

Jis įvardija ir didžiausią klaidą, kurią daro jau šeimos versluose pradėję dirbti vadovai. Paradoksalu ir bemaž komiška, bet kibę į darbus, orientuodamiesi į rezultatus ir taikydami geriausias vadybos praktikas, vadovai neretai užmiršta... patį verslo savininką.

„Tai tikrai didelė klaida. Prisiminkime – savininkai, ypač jei vadovą samdo pirmą kartą, turi nemažai išankstinių nuostatų, o jos nebūtinai teisingos. Norint dirbti sėkmingai su savininku, būtina jį išklausyti, skirti jam dėmesio ir laiko, bendrauti, pasakoti apie priimtus sprendimus, juos derinti ir, pagaliau, sklaidyti kylančias abejones“, – pataria G. Mažeika.     

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Skaitmeninis turtas ir kodėl svarbu jo nepamiršti turto valdymo kontekste Verslo tribūna

Jau ne kartą Verslo Žinios rašė apie atsakingą asmeninio turto valdymą ir jo perleidimą. Siekiant apsaugoti...

Kaip sukurti efektyvią įmonės valdybą: svarbiausios gairės Verslo tribūna

Atsitraukiant nuo aktyvaus verslo valdymo, verslo savininkui tenka rasti sprendimą – kaip neatitrūkti nuo...

Šeimos verslas, akcininkų sutartys ir testamentai: sutvarkytas turtas yra atsakingai valdomas turtas Verslo tribūna

Pernai šventėme Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį. Greta valstybės nepriklausomybės turime...

Savininkas perduoda verslą. Kaip pasirinkti vadovą? Verslo tribūna

Verslų įkūrėjai, ištisus dešimtmečius puoselėję ir sėkmingai auginę savo įmones, gali tapti savo pačių...

Ilgaamžė verslo sėkmė: kaip to pasiekti? Verslo tribūna

Žmonės gyvena karta po kartos, panašus ir šeimos verslo ciklas. Ateina momentas, kuomet savininkai privalo...

Verslo perdavimas Dargių šeimoje: lemia ne kraujo linija Premium 5

Kaip svarbu turėti patikimą vadovą, dažniausiai paaiškėja sunkmečiais: tiems verslininkams, kurie jau buvo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku