Pasaulis sunerimęs dėl įsiplieskusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano

Publikuota: 2020-09-27
Kalnų Karabacho armėnų artilerijos pajėgos. „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
Kalnų Karabacho armėnų artilerijos pajėgos. „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Armėnija ir Azerbaidžanas skelbia prieštaringą informaciją apie susirėmimus Kalnų Karabacho ir Azerbaidžano pasienyje, visoje fronto linijoje. Tarptautinė bendruomenė ragina šalis nutraukti ugnį ir pradėti paliaubas. Lietuva įspėja, kad naujausieji susirėmimai gali virsti dideliu konfliktu.

Atnaujinta informacija apie susirėmimų eigą, Azerbaidžano ir Armėnijos vadovų komentarai.

Azerbaidžanas skelbia sekmadienį pradėjęs plačią karinę operaciją ir užėmęs kelias gyvenvietes Kalnų Karabache. Pasak Baku pranešimų, Azerbaidžano pajėgos iš viso užėmė 8 kaimus.

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas, kalbėdamas šalies Saugumo taryboje, pareiškė, kad šalies pajėgos sėkmingai kontratakavo, padarydamos priešui didelių nuostolių. Anot jo, šiais veiksmais siekiama šalies teritorinio vientisumo atstatymo.

„Kalnų Karabacho problema tai mūsų nacionalinis reikalas. Mūsų istorinė misija. Mes privalome išspręsti problemą, kad Azerbaidžano tauta būtų patenkinta ir būtų atstatytas istorinis teisingumas“, — kalbėjo jis ir pridūrė, kad Azerbaidžanas neleis savo žemėje sukurti „antrosios armėnų valstybės“.

Kalnų Karabache ir Armėnijoje paskelbta visuotinė mobilizacija ir įvesta karinė padėtis.

Iš pradžių mobilizaciją paskelbė Kalnų Karabacho prezidentas Araikas Arutiunianas. Vėliau, po Armėnijos vyriausybės posėdžio, apie tai pranešė Armėnijos premjeras Nikola Pašinianas.

„Kariuomenės daliniams priskirti karo prievolininkai privalo nedelsiant atvykti į teritorinius karinius komisariatus“, — parašė šalies premjeras Nikola Pašinianas „Facebook“.

Armėnijos pusė paneigė Azerbaidžano pranešimus apie puolimo sėkmę. Pasak Kalnų Karabacho Saugumo tarybos sekretoriaus Samvelo Babajano, armėnai prarado keturias-penkias kovos pozicijas, bet išsaugoję galimybę jas atsikovoti.

Abi pusės kaltina viena kitą išprovokavus konfliktą. Jerevanas teigia, kad puolimą pradėjo Azerbaidžanas, Baku atkerta, kad šalies pajėgos reagavo į Armėnijos pajėgų ir karinės technikos telkimą prie fronto ir užnugaryje.

Karas prasidėjo anksti ryte

Ginkluotas konfliktas kalnų Karabache prasidėjo ankstų sekmadienio rytą.

Ryte Armėnija skelbė, kad Azerbaidžanas puolė gyvenvietes Kalnų Karabache, įskaitant regiono sostinę Stepankertą ir teigė, kad Armėnijos pajėgos, reaguodamos į išpuolį, – numušė du Azerbaidžano sraigtasparnius, tris dronus ir tris tankus.

Vakare Armėnijos pusė teigė iš viso numušusi 4 sraigtasparnius, 15 dronų, sunaikinusi 10 tankų ir šarvuočių.

Azerbaidžano pusė šiuos nuostolius neigia.

Ryte Azerbaidžanas skelbė, kad sunaikino 12 Armėnijos oro gynybos pajėgų raketų paleidimo kompleksų. Vakare apie konkrečius priešo technikos nuostolius Baku neskelbė, tačiau tikino, kad buvo sunaikinta „daug karinės technikos, karinių objektų ir gyvosios jėgos“.

Šalies gynybos ministras Zakiras Hasanovas Saugumo tarybos posėdyje teigė, kad Azerbaidžano pajėgoms pavyko pralaužti fronto liniją.

Kalnų Karabachas tai paneigė ir Azerbaidžano pareiškimus apie pralaužtą fronto liniją pavadino „visišku melu“.

Armėnijos premjeras N. Pašinianas sekmadienį kreipdamasis į tautą pareiškė, kad Azerbaidžanas paskelbė karą armėnų tautai.

„Azerbaidžanas šįryt vėl ėmėsi provokacijų. Yra aukų, yra sužeistųjų, įskaitant ir taikius gyventojus“, — kalbėjo premjeras.

Anot jo, armėnų tauta pasiruošusi šiam karui ir dės visas pastangas, kad apgintų Kalnų Karabachą.

Yra civilių aukų

Per įnirtingus susirėmimus Kalnų Karabacho regione žuvo civilių abiejose konflikto pusėse, pranešė AFP-BNS.

„Yra pranešimų apie žuvusiuosius ir sužeistuosius tarp civilių ir kariškių“, – nurodė Azerbaidžano prezidentūra.

Kalnų Karabacho ombudsmenas pranešė apie regiono „civilių gyventojų aukas“.

Armėnų dauguma Kalnų Karabache, kuris yra apsuptas Azerbaidžano teritorijos, nepriklausomybę paskelbė 1991 m., žlugus Sovietų Sąjungai.

1994 m. šalys susitarė dėl paliaubų kurios nuolat pažeidžiamos kariniais susirėmimais. Azerbaidžanas ir Armėnija nuolat kaltina viena kitą dėl išpuolių Kalnų Karabache, o taip pat Azerbaidžano ir Armėnijos pasienyje.

Lietuva ragina Minsko grupę veikti

Lietuva ragina Armėniją ir Azerbaidžaną spręsti nesutarimus taikiu keliu, o vadinamosios kontaktinės Minsko grupės šalis – nedelsiant aktyvinti veiklą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius perspėja, kad dabartinė situacija gali būti eskaluota iki pražūtingo karo, pareikalausiančio daugybės civilių aukų.

„Labai atidžiai stebime situaciją ir tikrai tai gali įsiliepsnoti į labai didelį konfliktą. Ar tai įvyks, parodys laikas – dabar sunku kažką pasakyti. Bet tos šalys, kurios aktyviai dalyvavo kaip vadinamos kontaktinės Minsko grupės šalys – Prancūzija, Jungtinės Valstijos, Rusija, ESBO, dabar turi labai stipriai suaktyvinti savo dalyvavimą“, – BNS sakė L. Linkevičius. 

Ministras pabrėžia, kad platesnio pobūdžio kariniai veiksmai tik pareikalaus civilių aukų, tačiau padėties iš principo nepakeis.

„Tiktai taikus dialogas gali išvesti iš krizės“, – pridūrė ministras. 

L. Linkevičius teigia, kad jis jau bandė susisiekti su konfliktuojančių šalių atstovais. 

„Mėginau susisiekti su abiem ministrais, pavyko pakalbėti su Armėnijos ministru. Jo teigimu, visa kontaktine linija, visu frontu vyksta apšaudymai, dalyvauja aviacija. Jų teigimu, jie mato taip pat ir Turkijos aviaciją netoli sienos. Yra aukų, yra daug sužeistų, apšaudytas Stepanakertas“, – sakė ministras. 

Pasak jo, bandoma užmegzti ryšį ir su Azerbaidžano puse. 

„Pavyko tik žinutę nusiųsti, primenant mūsų ne taip seniai vykusius pokalbius, kai jie abu žadėjo tik taikiais būdais spręsti tą konfliktą, kas yra įsipareigota su ESBO vadinamąja Minsko kontaktine grupe. Visa tai pakibę ant plauko“, – kalbėjo L. Linkevičius. 

„Kiek bendravau su mūsų diplomatais Baku ir Jerevane, Azerbaidžane apskritai nėra interneto, neveikia „Twitter“,  „Facebook“. Matyt, tai irgi susiję su šitais įvykiais“, – teigė ministras. 

Rusija ragina derėtis

Nuo 1994 metų tarpininkaujant Rusijai, JAV ir Prancūzijai vedamos derybos, kuriose mėginama išspręsti ginčą dėl Kalnų Karabacho. Tačiau ilgalaikės išeities iš aklavietės iki šiol nerasta.

Rusijos URM išplatino kreipimąsi, ragindama šalis nedelsiant nutraukti ugnį ir pradėti derybas dėl padėties stabilizavimo, pranešė TASS.

Ministras Sergejus Lavrovas „intensyviai kontaktuoja“ su abiem konfliktuojančiomis pusėmis, teigia ministerijos atstovė.

Prancūzija taip pat paragino šalis nutraukti karo veiksmus ir nedelsiant atnaujinti dialogą. Popiežius kreipėsi į Armėniją ir Azerbaidžaną prašydamas išspręsti jų nesutarimus derybų būdu sakydamas, kad meldžiasi už taiką.

Nutraukti ugnį ir sėsti pradėti taikos derybas sekmadienį paragino ES, NATO, Iranas, kitos šalys ir tarptautinės organizacijos.

Turkija kaltina Armėniją

Turkija sekmadienį pareiškė, kad Armėnija privalo nedelsiant nutraukti priešiškus veiksmus prieš Azerbaidžaną ir pasmerkė Armėniją už, jos teigimu, provokacijas prieš Azerbaidžaną.

„Didžiausia taikos ir stabilumo kliūtis Kaukaze yra priešiška Armėnijos pozicija ir ji turi nedelsdama atsisakyti šio priešiškumo, kuris regioną skandina ugnyje“, — sekmadienį sakė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras ir pridūrė, kad Ankara palaikys Baku „visais savo ištekliais“, praneša „Reuters“.

O Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas perspėjo Armėnijos žmones „ateityje laikytis atokiau nuo tų vadovų, kurie juos tampo kaip marionetes ir veda į katastrofą“.

Turkijos prezidentas kalbėjosi telefonu su Azerbaidžano prezidentu I. Alijevu ir patvirtino, kad Turkija suteiks visokeriopą pagalbą Baku, kokios tik prireiks vykstant kovoms Kalnų Karabache.

„Turkija stos į vieną gretą su savo broliais Azerbaidžane, kaip ji tai darydavo visuomet“, — pažadėjo Turkijos prezidentas ir pavadino Armėniją didžiausiu pavojumi pasaulio taikai ir regiono stabilumui.

Atsakydamas į šiuos R. Erdogano žodžius Armėnijos premjeras N. Pašinianas paragino tarptautinę bendruomenę imtis visų priemonių, kurios sulaikytų Turkiją nuo įsikišimo į konfliktą, nes tai galutinai destabilizuotų padėtį.

„Agresyvus Turkijos elgesys verčia sunerimti. Tai veda prie katastrofiškų pasekmių Pietų Kaukaze ir gretimuose regionuose“, — kalbėjo N. Pašinianas.

Kalnų Karabacho prezidentas A. Arutiunianas kaltino Ankarą pasiuntus samdinių į Azerbaidžaną.

„Turime duomenų, kad į Azerbaidžaną buvo atskraidinta samdinių iš Turkijos ir kitų šalių. Turkijos kariuomenė jau yra Azerbaidžane, prisidengusi kariniais mokymais“, — teigė jis.

Svarbus ir nestabilus regionas

„Reuters“ pastebi, kad susirėmimai tarp Armėnijos ir Azerbaidžano vėl priminė apie nestabilų Pietų Kaukazo regioną, per kurį eina svarbus naftos ir dujų transportavimo koridorius.

Vamzdynai, kuriais Kaspijos nafta ir gamtinės dujos gabenamos iš Azerbaidžano visą pasaulį, driekiasi netoli Kalnų Karabacho.

Armėnija perspėjo apie saugumo riziką Pietų Kaukaze liepą, kai Azerbaidžanas grasino pulti Armėnijos atominę elektrinę kaip galimą atsakomąją priemonę.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
JAV fiksuojamas išankstinio balsavimo rekordas

Daugiau nei 60 mln. amerikiečių jau atidavė savo balsą išankstiniuose JAV prezidento rinkimuose. JAV...

I. Šimonytė kritikuoja biudžetą ir žada girdėti verslo bendruomenės balsą 3

Būsimajai Vyriausybei teks keli iššūkiai – kova su vėl gilėjančia koronaviruso krize ir kritiškas kitų metų...

Sukūrė sprendimą, leidžiantį greičiau ruošti ir pasirašyti sutartis Verslo tribūna

Šių metų koronaviruso pandemija tapo įspėjamuoju skambučiu verslams, kurie metų metus buvo abejingi pažangių...

Gera žinia D. Trumpui – JAV Senatas patvirtino jo pasiūlytą Aukščiausiojo Teismo teisėją 2

JAV Senatas patvirtino Amy Coney Barrett Aukščiausiojo Teismo teisėja, likus vos kiek daugiau nei savaitei...

Baltarusijoje per pirmadienio protestus sulaikyta daugiau nei 300 žmonių

Baltarusijoje per pirmadienį vykusius antivyriausybinius protestus buvo sulaikytas 301 žmogus, pranešė...

 „Ramirent“ siūlo išeitį medicinos įstaigoms: moduliniai nameliai Verslo tribūna

Koronaviruso pandemijai mūsų šalyje įsibėgėjus dar nematytu tempu, medicinos įstaigoms tenka vėl ieškoti...

Paslaugos
06:00
Pažadai – jau praeitis, prieš akis – rezultatas 6

Verslininkai, vertindami Seimo rinkimų rezultatus, iš naujosios valdžios tikisi bendradarbiavimo – kad,...

Mokesčiai po rinkimų: neišvengiamai teks spręsti „gyvulių ūkio“ klausimą  Premium 1

Naują centro dešinės valdančiąją koaliciją formuojančios partijos mokesčių srityje turės neišvengiamai grįžti...

Finansai
05:45
Amerikiečiai rinksis ne tik prezidentą – įtempta kova laukia ir dėl vietų Kongrese Premium

Lapkričio 3 d. amerikiečiai rinks ne tik Baltųjų rūmų šeimininką artimiausiems ketveriems metams, bet ir dalį...

„Viasna“: Baltarusijoje per pirmadienio protestus sulaikyti per 230 žmonių 1

Baltarusijoje pirmadienį per opozicijos protestus buvo sulaikyti 235 žmonės, pranešė teisių gynimo centras...

Verslo aplinka
2020.10.26
E. Pupinis G. Palucką kol kas lenkia dviem balsais, bet laukiama dar septynių vokų 2

Perskaičiavus Utenos rinkimų apygardoje esančius gyventojų balsus konservatorius Edmundas Pupinis dviem...

Verslo aplinka
2020.10.26
Turkijos prezidentas ragina boikotuoti prancūziškas prekes 5

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį paragino turkus boikotuoti prancūziškas prekes,...

Verslo aplinka
2020.10.26
A. Veryga: užimta 83% COVID-19 pacientams skirtų lovų 5

Šiuo metu penkiose pagrindinėse šalies ligoninėse užimta 83% iš 401 COVID-19 pacientams skirtos lovos, sako...

Verslo aplinka
2020.10.26
Ministras: dėl 100 Eur pedagogams galės spręsti nauja valdžia

Sprendimą dėl Vyriausybės žadėtų 100 Eur pedagogų poilsiui, taip paskatinant ir turizmo bei sveikatinimo...

Verslo aplinka
2020.10.26
Baltarusijoje įvykdyta kibernetinė ataka prieš Nacionalinį banką

Kibernetinių įsilaužėlių grupė pirmadienį paskelbė blokavusi Baltarusijos nacionalinio banko tinklalapį ir...

Verslo aplinka
2020.10.26
Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje skelbiamas karantinas, plečiamas kaukių dėvėjimas 11

Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui, Vyriausybė pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus –...

Verslo aplinka
2020.10.26
Prezidentas priėmė I. Šimonytę ir tikisi partijų susitarimo dėl švietimo 2

Šalies vadovas Gitanas Nausėda išsakė lūkestį, kad partijos pasirašys susitarimą dėl švietimo ateities, o...

Verslo aplinka
2020.10.26
G. Nausėda paragino valdančiuosius išlaikyti atsakomybę dėl COVID-19 valdymo 2

Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį su partijų lyderiais aptaręs Seimo rinkimų rezultatus, sako kadenciją...

Verslo aplinka
2020.10.26
S. Cichanouskaja: Baltarusijoje skelbiamas visuotinis streikas, į gatves išėjo pensininkai 1

Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Cichanouskaja pirmadienį pareiškė, kad jos šalininkai skelbia...

Verslo aplinka
2020.10.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus