Dėl Baltarusijos verslų perkėlimo inicijuojama Akcinių bendrovių įstatymo pataisa

Publikuota: 2020-09-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija inicijuoja Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimą, kuris leistų padėti Baltarusijos bendrovėms paprasčiau ir greičiau atsidaryti sąskaitas Lietuvoje.

Papildyta Lietuvos bankų asociacijos komentaru.

„Norint, kad aukštą pridėtinę vertę kuriančios įmonės pasirinktų Lietuvą, turime spręsti kylančias kliūtis, susijusias su greitesniu įmonių steigimu Lietuvoje. Spręsdami šį klausimą inicijuotume Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimus“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.

Keičiant Akcinių bendrovių įstatymą būtų sudaryta galimybė trečiųjų šalių asmenims atidaryti steigiamos bendrovės kaupiamąją sąskaitą ne tik Lietuvoje veikiančiuose bankuose, bet ir elektroninių pinigų įstaigose, praneša ministerija.

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nuostatos nebus keičiamos, pabrėžiama pranešime.

Jame taip pat nurodoma, kad Lietuvos banko duomenimis, 2019 m. Lietuvoje veikiantys bankai dėl pinigų plovimo ar teroristų finansavimo priežasčių neatidarė sąskaitos 343 klientui (2018 m. tokių klientų buvo 666). Lietuvos bankinėje sistemoje yra atidaryta virš 30.000 sąskaitų Baltarusijos piliečiams,  kurie dirba, vysto ekonominę veiklą, studijuoja ir pan. Taip pat Lietuvoje atidaryta apie 1.300 sąskaitų įmonėms, kurių bent vienas iš savininkų yra Baltarusijos pilietis. Palyginus su ankstesniais laikotarpiais, sąskaitų skaičius Baltarusijos piliečiams bankinėje sistemoje didėja.

Reguliavimas riboja fintech veiklą

Pagal dabartinį reguliavimą, atidaryti sąskaitas įmonės steigimui galima tik banko licencijas turinčiose įmonėse. 

„Mes tikrai šiu metu intensyviai analizuojame, nes ir Europos Sąjungos reguliavimas veikia ir daro įtaką mūsų teisės aktams, ar steigiant įmonę yra būtinybė turėti sąskaitą būtent banke ar pakaktų ir elektroninės pinigų įstaigos. Toks pakeitimas, jei galėtume padaryti, leistų išplėsti konkurenciją rinkoje“, – sakė ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

„Elektroninių pinigų įstaigos kai kurias atvejais yra lankstesnės, nors reikalavimai taikomi tie patys ir visus teisės aktus jos įgyvendina kitais būdais. Jei reikia patikrinti informaciją apie būsimą klientą, patikrina tais būdais, kurių bankai nenaudoja ir panašiai“, – pridūrė jis.

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „Infobalt“ teigimu, dabartinis reguliavimas nepagrįstai riboja fintech sektoriaus įmonių veiklą, verslo plėtros galimybes bei konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje. Dėl to pirmiausia esą pralaimi Lietuvoje veikiantis verslas ir visos šalies ekonomika bei konkurencingumas.

„įstatymuose įtvirtintos nuostatos ne tik be aiškaus teisinio pagrindo diskriminuoja fintech įmones, bet ir riboja steigiamų bendrovių teisę ir laisvę rinktis labiausiai jos poreikius atitinkantį mokėjimo paslaugų teikėją“, – teigiama asociacijos rašte finansų ir ekonomikos ministerijoms bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai.

Pirmadieni Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai susitiko su bankų bei elektroninių pinigų įstaigų atstovais, rizikos kapitalo fondais dėl Baltarusijos verslo atstovų galimybių atsidaryti banko sąskaitas Lietuvoje. Anot viceministro, sutarta, kad įstaigos aiškiau komunikuos reikalavimus, kad įmonėms perkelti verslus būtų lengviau. 

„Problemų tikrai įvairių pasitaiko, kai kuriais atvejais viskas vyksta sklandžiai, bet kartais reikalavimai, kuriuos išgirstame iš verslo, mus nustebina. Finansų rinkos dalyviai yra pasiruošę reaguoti, nes dažniausiai skundžiamasi dėl laikotarpio, kuris užtrunka atsidaryti sąskaitą ir dėl tam tikrų dokumentų pateikimo, čia irgi finansų institucijos pasiruošusios reaguoti ir aiškiau komunikuoti, ko yra reikalaujama“, – sakė M. Skuodis. 

„Yra ir kitų aspektų, kuriuos kėlė rinkos dalyviai, dėl klientų atpažinties nuotoliniu būdu, galbūt teisinę bazę galėtume pakoreguoti“, – pridūrė jis.

Elektroninių pinigų įstaigos „Paysera“ viceprezidentas Marius Pareščius sako, kad Lietuvoje yra sąlygos Baltarusijos kapitalo įmonėms atsidaryti sąskaitas su lietuvišku sąskaitos numeriu (IBAN), tačiau tam reikalinga įmonės registracija Lietuvoje. Anot jo, dar paprasčiau asmeninę sąskaitą atsidaryti įmonių darbuotojams.

„Dėl didesnių patikrinimo sąnaudų ir koncentracijos į vietinius klientus bankai rezervuotai žiūri į tokių sąskaitų atidarymą užsieniečių Lietuvoje steigiamoms įmonėms.Todėl užsienio verslas ir gyventojai depozitines, o vėliau ir einamąsias sąskaitas atsidarinėja fintech įmonėse, kurios sudaro sąlygas registruotis ir visas patikrinimo procedūras atlikti nuotoliniu būdu“, – komentare BNS teigė jis.

Pasak M. Pareščiaus, jei  naujai kuriamų įmonių akcininkų struktūra yra paprastai suprantama, o galutiniai naudos gavėjai yra aiškūs, tuomet atsidaryti sąskaitą fintech įmonėje Baltarusių IT bendrovei užtruktų iki kelių dienų.

„Investuok Lietuvoje“ duomenimis, galimybėmis persikelti į Lietuvą domisi daugiau nei pusšimtis Baltarusijos informacinių technologijų (IT) įmonių, tačiau to kol kas padaryti negali dėl teisinių kliūčių. 

Finansų įstaigas įpareigoja ES reikalavimai

Komentuodama vykstančias diskusijas dėl sąlygų Baltarusijos verslams kurtis Lietuvoje, Lietuvos bankų asociacija (LBA) pabrėžia, kad steigiant įmonę Lietuvoje svarbiausia atidaryti laikiną kaupiamąją sąskaitą, skirtą įstatiniam kapitalui pervesti. Šis reikalavimas galioja tiek šalies, tiek užsienio juridiniams asmenims.

Svarbu žinoti, kad tokiai sąskaitai atidaryti nereikia atlikti nuodugnių kliento pažinimo procedūrų, kurios tampa privalomos norint pakeisti kaupiamąją sąskaitą į įmonės banko sąskaitą, rašoma LBA komentare

„Atlikti kliento pažinimo procedūras, kurios yra privalomos tiek klientais tampantiems šalies piliečiams, tiek svečiams, visas finansų įstaigas įpareigoja visose Europos Sąjungos šalyse taikomi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos standartai. Finansų įstaigos privalo surinkti informaciją apie klientų veiklą, lėšų kilmę, naudos gavėjus, ir ją patikrinti nepriklausomame šaltinyje“, – akcentuoja Aidas Budrys, laikinasis LBA prezidentas.

Klientų, susijusių su trečiosiomis šalimis, informacijos surinkimas ir patikrinimas neretai užtrunka ilgiau, nes ši informacija turi būti patikrinta oficialiuose kitos valstybės registruose. Procesas priklauso ir nuo to, ar asmuo turi teisę gyventi Lietuvoje, kitaip tariant, yra šalies rezidentas, ar ne, teigiama asociacijos pranešime.

LBA duomenimis, nuo šių metų pradžios organizacijos vienijamos finansų ir kredito įstaigos atidarė jau apie 2.000 sąskaitų Baltarusijos piliečiams. Iš viso šiuo metu šalies bankuose sąskaitas yra atsidarę per 30.000 baltarusių, dirbančių arba gyvenančių Lietuvoje, taip pat daugiau nei tūkstantis įmonių, kurių bent vienas savininkas yra Baltarusijos gyventojas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus