Primena pokarantininių subsidijų grįžtantiems iš prastovų tvarką

Publikuota: 2020-05-20
Nuotolinis darbas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Nuotolinis darbas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valstybės paramą, švelninant karantiną ir darbuotojams grįžtant į darbą, darbdaviai gaus dar pusmetį, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Paramą – subsidijas darbuotojų darbo užmokesčiui – gali gauti 3 kategorijų darbdaviai:

  • Tie, kurie jau skelbė prastovas;
  • tie, kurie įdarbina remiamus bedarbius;
  • tie, kurie nukentėjo nuo COVID-19.

Pažymima, kad norint gauti subsidiją iš pokarantininio – karantino pasekmių švelninimo – paketo, darbdavys turi atitikti bent vieną iš sąlygų.

Jiems taikomas įsipareigojimas bent 3 mėn. išlaikyti ne mažiau kaip 50% darbuotojų, už kuriuos buvo gauta ši valstybės parama.

„Šios subsidijos aktualiausios darbdaviams, kurie per karantiną buvo užšaldę veiklą, bet po truputį grįžta prie darbų. Net ir švelnėjant karantino reikalavimams, padėtis kurį laiką nebus lengva, gamyba, paslaugos ir kitos ekonomikos sritys atsities tik palaipsniui. Valstybės pagalba yra skirta padėti darbdaviams pereiti šį nestabilų laikotarpį ir išlaikyti darbuotojus darbo rinkoje“, – pranešime spaudai cituojamas Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Kas gali gauti paramą

Subsidijos iš prastovų išėjusių darbuotojų darbo užmokesčiams gali būti mokamos darbdaviams, kurie per patį karantiną neatleido darbuotojų, bet paskelbė jiems prastovas ir paprašė valstybės pagalbos. Subsidijos po prastovų bus mokamos tik už darbuotojus, kuriems buvo ar yra skelbtos prastovos ir mokėtos subsidijos per karantiną. Tokia subsidija gali būti mokama atšaukus prastovą karantino metu ar jam pasibaigus.

[infogram id="367d7e55-3a1d-4c35-b3b6-79257251afa7" prefix="HHl" format="interactive" title="Pokarantininis paketas"]

Subsidija gali būti mokama nuo įstatymo įsigaliojimo – gegužės 15 d. – ir pasibaigus karantinui, darbdaviams, kurie įdarbina Užimtumo tarnybos (UT) siunčiamus remiamus bedarbius – turinčius dalinę negalią, vyresnio amžiaus, jaunus darbuotojus ir kt. Įdarbinant remiamus bedarbius, subsidijos mokamus už naujus – po karantino įdarbinamus, UT atsiųstus žmones.

Toks pat terminas – nuo gegužės 15 d. – ir karantinui pasibaigus, taikomas ir darbdaviams, kurie subsidiją gali gauti, nes nukentėjo nuo COVID-19 – įmonė pakliuvo į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sudaromą nukentėjusių bendrovių sąrašą. Šios kategorijos įmonėms subsidija mokama ne daugiau kaip už 10 darbuotojų, jeigu įmonėje dirba 20 žmonių. Arba ne daugiau kaip už pusę darbuotojų didesnėms įmonėms, kai dirba daugiau kaip 21 žmogus.

Ką įsipareigoja gavėjas

Subsidijas už darbuotojus gaunantys darbdaviai turi pareigą po subsidijos pasibaigimo bent 3 mėnesius išlaikyti ne mažiau nei 50% darbuotojų, už kuriuos buvo gauta ši valstybės parama.

Jeigu 3 mėnesius nebus išlaikyta bent pusė darbuotojų, už kuriuos mokėtos subsidijos, – toks darbdavys 12 mėn. negalės dalyvauti remiamojo įdarbinimo, darbo vietų steigimo, pritaikymo subsidijavimo, vietinių užimtumo iniciatyvų projektuose.

Kai vertinamas darbuotojų išlaikymas, neskaičiuojami tie darbuotojai, kurie atleidžiami bandomojo laikotarpio metu, darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių arba dėl svarbių priežasčių, taip pat nustačius darbuotojo kaltę.

Subsidijų dydžiai

Subsidijų dydžiai, mokami už darbuotojus, grįžtančius iš prastovų, dirbančius nuo COVID-19 nukentėjusiose įmonėse ar įdarbinamus siunčiant UT, 1–2 mėnesį gali siekti 100% nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, 2–2 mėn. – 50%, 3–4 mėn. – 30%, bet ne daugiau nei 607 Eur, neatskaičius mokesčių.

Didesnė subsidija už didesnius atlyginimus taikoma įmonėms, kurios bus įtrauktos į socialinės apsaugos ir darbo bei ekonomikos ir inovacijų ministrų patvirtintą sąrašą veiklų, orientuotų į pažangias technologijas, žinioms imlias paslaugas, žaliojo kurso tikslų siekimą ir socialinį dialogą.

Tokios įmonėms viršutinė subsidijos riba gali siekti iki 1.214 Eur bruto algos, tačiau 1–2 mėnesį subsidijos dydis būtų 70%, 3–4 mėn. – 50%, 5–6 mėn. – 30%. Pirmus du mėnesius galima rinktis 100% subsidiją su 607 Eur maksimalia riba.

Tuo atveju, jei įmonė neskubės priimti darbuotojų ilgam laikui ir bus linkusi sudaryti terminuotas arba sezoninio darbo sutartis, subsidija bus mokama tik 4 mėnesius ir ne daugiau nei 303,5 Eur bruto algos.

Subsidijų negalės gauti

Valstybės subsidijomis remiamam įdarbinimui negali pasinaudoti šie darbdaviai:

  • Biudžetinės įstaigos;
  • bankrutuojantys, likviduojami darbdaviai;
  • juridiniai asmenys, kurių vadovas ar kitas atsakingas asmuo per pastaruosius metus iki kreipimosi yra gavęs baudą pagal Užimtumo įstatymo pažeidimus ar administracinę nuobaudą pagal Administracinių nusižengimų kodeksą ar daugiau nei vieną administracinę nuobaudą už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus