Verslo lūkesčiai: išryškėjo takoskyra tarp į vidaus rinką ir eksportą orientuotų sektorių

Publikuota: 2019-01-07
Augant vartojimui restoranų ir kavinių verslai išgyvena dešimtmečio pakilimą.Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Augant vartojimui restoranų ir kavinių verslai išgyvena dešimtmečio pakilimą.Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Ekonominių vertinimų rodiklis pernai gruodį, palyginti su lapkričio mėnesiu, sumažėjo 1 punktu iki 4%, tačiau per metus (palyginti su 2017-ųjų gruodžio mėnesiu), ekonominių vertinimų rodiklis, apimantis paslaugų, pramonės, vartotojų, statybų ir prekybos sektorių pasitikėjimo vertinimus, išaugo 5 proc. punktais.

Akivaizdi takoskyra išryškėjo tarp į vidaus rinką ir eksportą orientuotų sektorių, o ekonominių vertinimų rodiklis per pusmetį susitraukė nuo metų viduryje pasiektų rekordinių dešimtmečio aukštumų (10 punktų).

Kaip pirmadienį paskelbė Statistikos departamentas, paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis per metus padidėjo 11, pramonės – 3, vartotojų ir statybos – 2, prekybos – 1 proc. punktu. Tačiau per gruodžio mėnesį, lyginant su lapkričiu, prekybos pasitikėjimo rodiklis krito 4, statybos – 2, vartotojų ir paslaugų sektoriaus – 1 proc. punktu. Pramonės pasitikėjimo rodiklis liko nepakitęs. 

Tęsinys po grafiku

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

[infogram id="ekonominiu_vertinimu_rodiklis7" prefix="E7S" format="interactive" title="Verslo aplinka: ekonominių vertinimų rodiklis"]

Stiprus pasitikėjimas vidaus rinka

Indrė Genytė-Pikčienė, „Luminor“ vyriausioji analitikė, atkreipia dėmesį, kad (Europos Komisijos skelbiamais sezoniškai išlygintais duomenimis) pernai metai ekonomikos dalyvių lūkesčių prasme Lietuvai buvo ypač geri. Bendras ekonominių vertinimų rodiklio metinis vidurkis buvo aukščiausias nuo prieškrizinių laikų, be to, pagal jį lenkėme tiek Latviją, tiek Estiją.

Tokį ekonomikos dalyvių optimizmą lėmė ciklinės priežastys: Lietuvos ekonomika išgyveno poros metų pakilimo zenitą, pasižymėjusį subalansuota,  tiek vidaus, tiek išorės veiksnių sąlygota plėtra, sinchronizuota tarp sektorių.

Ypač palankiai savo perspektyvas vertina paslaugų sektoriaus atstovai -  paslaugų pasitikėjimo rodiklis pernai buvo aukščiausias per visą šio indekso skaičiavimo istoriją.

Mažmeninės prekybos sektoriaus lūkesčiai taipogi siekia aukščiausią lygį nuo prieškrizinių laikų.

Be to, šių dviejų sektorių sezoniškai išlygintos lūkesčių kreivės visus 2018 m. stiebėsi aukštyn, tai rodo, kad sektorių dalyviai optimizmo ateičiai nestokoja.

„Mažmeninė prekyba ir nemaža dalis  paslaugų veiklų minta vidaus vartojimo plėtra, o šiam ekonomikos segmentui vien 2019 m. biudžetas ir mokesčių reforma pažadėjo geresnius metus. Dėl Vyriausybės sprendimų – minimalios mėnesio algos, pensijų, atlyginimų viešajame sektoriuje didinimo ir mokesčių reformos – šiemet stebėsime ne kuklesnį gyventojų pajamų kilimą nei pernai. Tokie valdžios sprendimas – rimtas pagrindas į vidaus rinką orientuotų verslų optimizmui“, - sako ekonomistė.

Pramonė - išorės atspindys

Vertinant pramonės lūkesčių rodiklius, optimizmo kiek mažiau. Lietuvos pramonė – kertinis šalies eksportuotojas, itin priklausomas nuo išorinės aplinkos ir situacijos tarptautinėse rinkose.

nuotrauka:: 1left

„Nenuostabu, kad eksportuotojų lūkesčius prastina JAV-Kinijos prekybos karų sukeltas neapibrėžtumas, yra ir kitų nežinomųjų. Ši prekybos karų saga dar nesibaigė ir neaišku, kokie posūkiai slypi ateityje. Todėl natūralu, kad tai neigiamai veikia verslo lūkesčius ir elgseną visame pasaulyje ir ES, jų investicinius planus ir, atitinkamai, gamybos plėtros projekcijas“, - tęsia p.Genytė-Pikčienė.

Be to, jos teigimu, mūsų kertinės rinkos ES taipogi fiksuoja tam tiktą augimo išsikvėpimą ir kuklesnius gamybos užsakymus. Visa tai palaipsniui veikia jų apetitą tiek tarpinio, tiek galutinio vartojimo produkcijos importui. Be to, ateinantieji metai žada posūkį Europos centrinio banko pinigų politikoje, planuojama kilstelėti palūkanų normas. O tai gali lemti dar didesnė nestabilumą finansų rinkose ir realiame ekonomikos sektoriuje.

[infogram id="1435153f-d2e7-4a0f-a55e-92c3de7a7826" prefix="U3p" format="interactive" title="BVP prognozė 2018-2019"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku