TVF giria Lietuvą už perteklių biudžete ir ragina aktyviau kaupti rezervą

Publikuota: 2018-10-29
Finansų ministerijos nuotr.
svg svg
Finansų ministerijos nuotr.

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai teigiamai atsiliepė apie Lietuvoje jau nebe pirmus metus formuojamą perteklinį biudžetą. Tačiau kartu Lietuvos Vyriausybė paraginta aktyviau kaupti fiskalinį rezervą, kuris galėtų būti panaudotas krizės atveju.

Pirmadienį beveik savaitės trukmės darbą Vilniuje baigė eilinė TVF ekspertų misija. Pasak Finansų ministerijos pranešimo, spalio 23-29 d. Lietuvoje dirbę TVF ekspertai „vertino Lietuvos ekonomikos pažangą, įgyvendinamas reformas bei finansų sektoriaus tendencijas“.

TVF misija, vadovaujama Borja Gracia'os, susipažino su bendra Lietuvos makroekonomikos ir finansų būkle, ūkio raida, kitų metų valstybės biudžeto projektu, socialine politika, inovatyvių finansinių technologijų plėtra.

TVF ekspertai susitiko su Lietuvos banko, Finansų ministerijos ir kitų valstybės institucijų bei privataus sektoriaus atstovais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Ypač teigiamai TVF ekspertai atsiliepė apie trečius metus iš eilės formuojamą biudžeto perteklių“, – teigiama ministerijos pranešime.

Pernai Lietuvos viešųjų finansų perteklius sudarė apie 0,6% bendrojo vidaus produkto (BVP), šiemet planuojamas panašus perviršis, kitąmet jis turėtų siekti apie 0,4% BVP.

„Vertiname TVF įžvalgas, į kurias neabejotinai atsižvelgsime. Lietuvoje viešėję TVF ekspertai palankiai įvertino mūsų vykdomas reformas mokesčių, švietimo, sveikatos, pensijų srityse ir patikino, kad judame gera kryptimi. Pasak TVF atstovų, tam, kad reformos užtikrintų siektinus struktūrinius pokyčius ir prisidėtų prie potencialaus ekonomikos augimo bei viešųjų finansų tvarumo stiprinimo, didelis dėmesys turi būti skiriamas efektyviam jų įgyvendinimui“, – pranešime spaudai cituojamas Vilius Šapoka, finansų ministras.

Anot ministerijos, TVF ekspertai, vertindami augančią ekonomiką, mažėjantį nedarbą, bet tuo pačiu atsižvelgdami ir į tarptautines rizikas, ypatingai akcentavo fiskalinių rezervų kaupimo poreikį.

Parengusi ir pateikusi Seimui kitų metų biudžeto projektą Finansų ministerija pranešė, kad sutinkant 2019-uosius įvairiuose valstybės fonduose bus sukauptas nepilnas milijardas rezervinių eurų, o per 2019 m. atsargos padidės iki maždaug 1,5 mlrd. Eur. Tai sudarytų apie 3,5% BVP.

Valstybės kontrolė ir tarptautiniai ekspertai yra rekomendavę sukaupti ne mažesnį kaip 5% BVP rezervą, kuris galėtų būti Lietuvos valstybės panaudotas kilus kriziniams reiškiniams ekonomikoje.

„TVF taip pat skatina didinti produktyvumą, įgyvendinant struktūrines reformas, tokiu būdu gerinti šalies konkurencingumą“, – taip pat nurodoma Finansų ministerijos pranešime.

TVF Europos departamento misija atvyksta į Lietuvą kas pusę metų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku