Browderis: „Danske Bank“ buvo rusų pinigų plovykla

Garsus Kremliaus kritikas, buvęs didžiausias Rusijoje užsienio investuotojas, Billas Browderis teigia, kad Estija ir šioje šalyje esantis Danske Bank padalinys atliko vieną kertinių vaidmenų jo teisininko paviešintose pinigų plovimo iš Rusijos schemose, todėl ragina Estijos valdžią pradėti plataus masto pinigų plovimo banke Danske Bank tyrimą.
Ponas Browderis teigia, kad per Danske Bank Estijos padalinį buvo išplauta net ne 7,1 mlrd. Eur, kaip skelbė pinigų plovimą per Estijos Danske Bank pradėjęs viešinti Danijos laikraštis Berlingske, o dar daugiau bent 7,7 mlrd. Eur.
Man apmaudu, kad Estijos centrinis bankas daugelį metų dangstė Rusijos kriminalinius interesus, nes nenustatė jokių pinigų plovimo požymių ir slėpė faktus apie tai nuo žmonių, sako p. Browderis.
Pasak garsaus Kremliaus kritiko, kuris davė interviu Estijos verslo dienraščiui Aripaev, Danske Bank Estijos padalinyje buvo bent 21 sąskaita, kuri dalyvavo pinigų plovimo iš Rusijos schemose.
Dalis pinigų iš šių sąskaitų esą buvo pervesta į kitas bankų sąskaitas, o iš dalies sąskaitų buvo atsiskaitoma mokant už NT, deimantus, automobilius. Užfiksuota prabangaus NT pirkimo Dubajuje atvejų.
Šiose sąskaitos esą turėjo visiškai aiškius pinigų plovimo bruožus sandoriai neturėjo jokio loginio pagrindimo, sąskaitas atidariusios įmonės nevykdė jokios realios veiklos, nebuvo aiškūs galutiniai naudos gavėjai, teigia p. Browderis.
Jis atkreipia dėmesį, kad per Danske Bank padalinį Estijoje pinigines operacijas vykdė Vladimiro Putino vaikystės draugas, žymus Rusijoje violončelininkas Sergejus Rolduginas. Anksčiau žiniasklaidoje buvo skelbta, kad per Danske Bank Estijos padalinį galimai buvo plauti ir Rusijos prezidento pusbrolio Igorio Putino ir su FSB susijusių asmenų pinigai.
Kremliaus kritikas teigia, kad dėl pinigų plovimo per Estijos Danske Bank jis pats neseniai kreipėsi tiek į Estijos, tiek į Danijos valdžios institucijas.
Danijos laikraštis Berlingske skelbė, kad pinigų plovimas per Estijos Danske Bank buvo vykdomas 2007-2015 m., o p. Browderis tikina, kad apie įtartinų asmenų veiklą per bankus Estijoje šios šalies institucijas perspėjo dar 2012 m., vėliau esą buvo informuotos ir Danijos institucijos, tačiau veiksmų nebuvo imtasi.
Estijos prokuratūra neseniai paskelbė, kad galimose pinigų plovimo schemose per Danske Bank dalyvavo 6 buvę ar esami vadovai, taip pat 20 kitų banko Estijos padalinio darbuotojų.
Šiuo metu tyrimą dėl galimo pinigų plovimo per Estijos Danske Bank atlieka Estijos teisėsaugos institucijos. Estijoje neseniai skambėjo raginimai atlikti ir parlamentinį tyrimą dėl Danske Bank veiklos.
Parašė knygą
Juoda katė tarp p. Browderio ir Kremliaus perbėgo pirmojo dešimtmečio pradžioje, kai jo fondas Hermitage Capital įsitvirtino šalyje ne vien kaip finansinis investuotojas į Rusijos bendrovių akcijas, tačiau ir aktyvistas investuotojas, kėlęs į viešumą bendrovių vadovybės nesąžiningus veiksmus ir reikalavęs skaidrumo, dalijimosi pelnu su mažumos investuotojais. Buvo paviešinti pinigų plovimo iš valstybinių įmonių, lėšų persivedimo į užsienį faktai. Tai reikšmingai padidino investicijų prieaugį, tačiau ir užtraukė vietinių oligarchų neapykantą. Tokiu būdu p. Browderio investicijų bendrovė galiausiai tapo ir Kremliaus priešu.
Teismuose Hermitage Capital atstovavo teisininkas Sergejus Magnitskis, kuris 2009 m. buvo nužudytas kalėjime Rusijoje, o p. Browderis pabėgo iš šalies.
Po pabėgimo iš šalies p. Browderis atsidėjo pastangoms, kad į vadinamąjį Magnitskio sąrašą įtraukti asmenys, atsakingi už jo advokato nužudymą, sulauktų sankcijų.
Sėkmingų investicijų Rusijos rinkoje, kurią jis atrado vienas iš pirmųjų tarp užsienio investuotojų, istoriją, kovą su Kremliumi, pabėgimą iš Rusijos ir pastangas paversti Magnitskio sąrašą teisės aktu p. Browderis yra aprašęs knygoje Red Notice.
Atsitraukė iš Baltijos šalių
Danske Bank yra įsivėlęs į 2007-2015 m. galimai vykdyto pinigų plovimo per Estiją skandalą daugiau nei 8 mlrd. USD per banką iš Rusijos, Azerbaidžano ir Moldovos judėjo nuo 2007 iki 2015 m. Banko vadovybė to nepastebėjo, nors Financial Times kalbinti JAV pinigų plovimo ekspertai neseniai teigė, kad lėšų judėjimo tam tikrose sąskaitose išrašai yra kaip iš pinigų plovimo prevencijos valdymo vadovėlių.
Bankas savo kaltę dėl pinigų plovimo bent dalinai nori išpirkti paaukodamas 230 mln. USD.
Analitikai spekuliavo, kad bankui už ilgametį pinigų plovimo Baltijos šalyse toleravimą gali būti skirta iki 4,7 mlrd. USD dydžio bauda. Danske Bank šiemet balandį paskelbė apie atsitraukimą iš verslo Baltijos šalyse.
Paskelbta, kad Baltijos šalyse Danske Bank nebeteiks paslaugų naujiems vietinio verslo ir privačios bankininkystės klientams, tačiau pasitraukimas iš šios rinkos vyks palaipsniui. Visas bankinis turtas, kuris nesusijęs su Šiaurės šalių klientais, bus perkeltas į neprioritetinio (nepagrindinio) turto padalinį.
Tiesa, Thomas Borgenas, Danijos Danske Bank vadovas, teigė, kad atsitraukimas iš verslo Baltijos šalyse niekaip nesusijęs su galimo pinigų plovimo per Estijos Danske Bank padalinį istorija. Jis taip pat yra teigęs, kad galėtų atsistatydinti, jei tai kaip nors padėtų išspręsti situaciją.
Už Danske Bank padalinių Baltijos šalių finansus yra atsakingas Ramūnas Bičiulaitis. Tiesa, Danske Bank Lietuvos padalinio atstovai pažymi, kad p. Bičiulaitis finansų direktoriaus pareigas Baltijos šalims pradėjo eiti 2016 m., kai buvo suformuota Baltijos šalių vadovų komanda, o 2009-2016 m. dirbo finansų direktoriumi Danske Bank Lietuvos filiale, todėl jokių sąryšių su skandalu neturi.
Lietuvoje įkurtuose Danske Bank paslaugų centruose dirba daugiau nei 2.800 žmonių bankas yra vienas iš didžiausių šalies darbdavių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti