Nykstanti atvirų biurų mada grąžina susidomėjimą dangoraižiais

Publikuota: 2018-03-22

Kai kartu su šiuolaikiškais verslo centrais Lietuvoje paplito atvirų erdvių biurai, atrodė, bus patenkinti visi: ir darbdaviai, taupantys statybos kaštus, ir darbuotojai, įsikūrę modernioje aplinkoje. Visgi aiškėja, kad kai kurie lūkesčiai buvo gerokai perdėti.

Biure, kurio bendroje erdvėje įrengtos dešimtys ar net šimtai individualių darbo vietų, galima įkurdinti kur kas daugiau darbuotojų nei standartiniuose kabinetuose. Be to, įrengti tokias patalpas kainuoja mažiau, o bendra darbo erdvė didina ir bendrumo jausmą, stiprina komandinę dvasią, didina produktyvumą ir padeda generuoti naujas kolektyvines idėjas – ar bent jau tikimasi, kad taip bus. Nenuostabu, kad atvirų biurų koncepcija pasaulyje šiandien vis dar madingiausia: „Facebook“ savininkas Markas Zuckerbergas tapo savotišku šios srities rekordininku pareiškęs, kad beveik 3000 savo darbuotojų įkurdins „didžiausiame atviro tipo biure visame pasaulyje.“

Atvirų erdvių pavojai

Vis dėlto skeptiškų strėlių laidomų į atvirų biurų (angl. open space) pusę netrūksta – ir pirmiausia iš pačių darbuotojų pusės. Jie skundžiasi, kad susikaupti trukdo nesiliaujantys trikdžiai – nuo skambančių telefonų iki nekaltų kolegų pokalbių apie artėjantį savaitgalį. Didžioji dauguma atvirose erdvėse dirbančių žmonių svarbiems pokalbiams – tiek asmeniniams, tiek darbo – ieško nuošalesnės vietos, kur galėtų tvarkyti reikalus niekieno netrikdomi.

Kad atviras biuro išplanavimas gali tapti Trojos arkliu, po patrauklia išore slepiančiu daugybę pavojų, patvirtina ir vis daugiau tyrimų. Kol įmonės vadovai džiaugiasi mažesniais biuro įrengimo kaštais ir galimybe stebėti, ar jų pavaldiniai nešvaisto darbo laiko socialiniuose tinkluose ar nesibaigiančiuose pokalbiuose telefonu su bičiuliais, atviruose biuruose dirbantys žmonės nesusikaupia, jaučiasi pavargę ir nepatenkinti savo darbu.

Privatumo trūkumas – tiesus kelias padidėjusio streso link, tikina Vaida Rimkūnė, Atrankų ir mokymų kompanijos „Motivate LT“ atrankų konsultantė: „Stresas dar didesnis, jei darbuotojas apskritai neturi pastovios darbo vietos, ir kas rytą jaudinasi galvodamas, ar pavyks patogiai įsitaisyti, ar neteks dirbti prie nemėgstamo ar itin plepaus kolegos. Iš tiesų „open space’ai“ buvo kuriami remiantis prielaida, jog visi dirbame vienodai, bet iš tiesų visi mes skirtingi – Harward Business Review atlikto tyrimo duomenimis, tik pusė žmonių gali susikaupti dirbdami triukšmingoje ir trikdžių pilnoje aplinkoje.“ 2013 m. darytas tyrimas atskleidė, kad darbo produktyvumas dėl triukšmo atviruose biuruose buvo net dvigubai mažesnis negu uždarose patalpose. Tuo tarpu „komandos jausmo ir paprastesnio bendravimo su kolegomis“, kurį turėtų skatinti darbo erdvė be jokių pertvarų, žmonės apskritai neįvardina kaip spręstinos problemos – ir visai nesvarbu, ar jie dirba kabinetuose, ar atviroje erdvėje.  

Dar vienas atvirų biurų „nuopelnas“ – greitai plintančios infekcijos. Erdvėje be sienų lengvai keliauja ne tik garsas, bet ir virusai, tad gripo epidemija gali išguldyti bendrovės darbuotojus tarsi domino kaladėles.

Turi savų privalumų

Peršasi išvada, kad „open spac‘ų“ privalumai, dėl kurių šie neužleidžia lyderio pozicijos architektūrinio biurų išplanavimo varžytuvėse, tėra pateisinimai, maskuojantys neigiamus tokių biurų padarinius juose dirbančiųjų produktyvumui. Vis dėlto dauguma ekspertų sutinka, kad kategoriškai teigti negalima – atvira erdvė gali pasitarnauti įmonės tikslams.   

„Kartais įmonės vidinės komunikacijos bėdoms taisyti yra sveika sudėti keletą departamentų į vieną erdvę – pavyzdžiui, pardavimus ir marketingą. Žinau įmonių, kuriose vadovai neturi vienos darbo vietos ir padirba tai vienur, tai kitur – taip jie gerai „jaučia įmonės pulsą“, o ir patys yra atviri ir lengvai prieinami. Atvirose erdvėse paprastai gerai jaučiasi kūrybinių industrijų darbuotojai, labiau už komfortą vertinantys modernumą, stilių, išskirtinumą“, – dėsto p. Rimkūnė. Visgi žmogiškųjų išteklių specialistė neabejoja, kad dirbantys su jautria informacija – finansų, teisės, iš dalies personalo srityse, bei visi, kurių darbe reikia kruopštumo, o žmogiška klaida brangiai kainuoja, komfortiškiau jausis dirbdami vienoje erdvėje su keliais kolegomis, o ne keliasdešimt.

Lukas Dainys, REBANK komercinio NT konsultantas, planuojant biuro erdves siūlo atsižvelgti į veiklos specifiką, vidinę įmonės komunikaciją ir kultūrą. „Paprastai specializuotas ar individualias paslaugas teikiančios bendrovės – teisininkai, konsultacinės įmonės – renkasi uždaro tipo, kabinetinę sistemą. Bet kurio išplanavimo erdvėse svarbi yra langų orientacija pasaulio dalių atžvilgiu ir natūralios šviesos pakankamumas. Darbo vietos – nesvarbu, ar atviros erdvės, ar kabinetai – formuojamos šviesiausiose patalpų dalyse.“ Net ir rinkdamiesi kabinetinę sistemą, anot p. Dainio, verslo centrų nuomininkai dažnai pageidauja stiklinių pertvarų: jos praleidžia šviesą, bet užtikrina  gerą garso izoliaciją.

 „Vieno sprendimo, tinkančio visoms panašia veikla užsiimančioms įmonėms, nėra, – įsitikinęs architektas Mindaugas Martinkus. – Jei vienai reklamos agentūrai tinka dirbti atviro tipo biure, nereiškia, kad tiks ir kitai. Kiekvienu atveju reikia ieškoti geriausio individualaus varianto“.

Uždaras gali virsti atviru

Tie, kurie baiminasi neigiamo atvirų erdvių poveikio, bet ir nesižavi idėja suskirstyti darbuotojus po kabinetinius „narvelius“, ieško tarpinio sprendimo ir įsirengia mišrų biurą. „Vis labiau juntamas poreikis universalios erdvės, kuri vieną dieną gali būti „open space“, o kitą dieną be jokių projektavimo ar statybinių darbų virsti uždaresne, tylesne erdve. Taip biure atsiranda akustiniai, erdvę skiriantys elementai: sienelės, akustinės užuolaidos, tam tikri baldai ir panašiai“, – sako architektas Mindaugas Martinkus, atidžiai stebintis ateinančias naujoves.

Vaida Rimkūnė sutinka, kad idealiausias variantas – kai darbuotojai turi galimybę sėdėti drauge su kolegomis, drauge dirbančiais prie to paties projekto, arba kai erdvės suskirstomos pagal departamentus. „Tačiau biuruose, kuriuose vienoje erdvėje sėdi 100 ir daugiau darbuotojų, daugiau problemų sukuriama nei išsprendžiama“, – įsitikinusi p. Rimkūnė, savo praktikoje ne kartą susidūrusi su kandidatais, jau pirmojo pokalbio dėl darbo metu besidominčiais, kokio tipo biure jiems teks dirbti. 

Anot p. Dainio, modernūs verslo centrai šiandien statomi atsižvelgiant į klientų poreikius ir yra pritaikomi tiek atviroms erdvėms, tiek kabinetinei sistemai, tad kokia biuro aplinka pasitiks darbuotojus – kiekvienos įmonės reikalas. Vis dėlto pastebima tendencija, kad atlėgstant susižavėjimui atviromis erdvėmis vėl grįžta biurų dangoraižiuose mada. Aukštas ir siauras pastatas – savo galimybėmis kur kas parankesnis originaliau išplanuoti darbo erdves, o tai kuria stipresnį emocinį darbuotojo ir organizacijos ryšį. 

Tai vertinantys verslai šiuo metu labiausiai dairosi į besiplečiantį dangoraižių „3 Burių“ projektą.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pradeda „Green Hall 3“ statybą 5

SBA koncernui priklausanti UAB „Urban Inventors“ Vilniaus Žvėryno mikrorajone pradeda trečiojo verslo centro...

Statyba ir NT
2018.03.30
Vandenį kolektoriais besišildantys už šilumą mokės pagal dvinarį tarifą 10

Ketvirtadienį Seime priimtos Šilumos ūkio įstatymų pataisos numato dvinarį mokėjimo tarifą mišrias šildymo ir...

Energetika
2018.03.30
Viešieji pirkimai užsienyje: kas padeda laimėti  Premium

Lietuvos įmonės dalyvauti užsienio viešųjų pirkimų konkursuose nesiveržia – joms paprasčiau ir pigiau teikti...

Verslo aplinka
2018.03.30
Europos architektų tarybos vadovas: jei senamiestyje nebus naujų pastatų, jis mirs Premium 9

Atvirumas ir visuomenės įtraukimas į projektus – vienos pagrindinių architektūrinių tendencijų Europoje, sako...

Statyba ir NT
2018.03.30
Laisvės alėją rekonstruos „Kauno tiltai“ ir „Autokausta“ 1

Viešųjų pirkimų procedūra dėl Kauno Laisvės alėjos rekonstrukcijos baigta – projektą įgyvendins AB „Kauno...

Statyba ir NT
2018.03.29
Jaunoms šeimoms regionuose žadama skirti penkiskart daugiau lėšų 2

Pirmąjį būstą regionuose įsigyjančioms jaunoms šeimoms šiais metais iš valstybės biudžeto numatoma skirti 2...

Verslo aplinka
2018.03.29
Panevėžio statybos tresto pardavimai ir pelnas pernai susitraukė  2

AB Panevėžio statybos tresto (PST) pardavimai per 2017-uosius sudarė 56,351 mln. Eur, bendrovė uždirbo 0,194...

Statyba ir NT
2018.03.29
„Lords LB“ išsirinko rangovą naujam verslo centrui 5

Investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas išsirinko rangovą verslo centro Vilniaus...

Statyba ir NT
2018.03.29
„Swedbank“ atidarė padalinį Kauno verslo centre „Arka“ 5

„Swedbank“ atidarė didžiausią padalinį Kaune, kuriame dirbs virš 200 banko darbuotojų. Verslo centre „Arka“...

Finansai
2018.03.29
Naujas nemokumo apibrėžimas: jei neuždirbi pelno – bankrutuoji Premium 15

Jei naujame Juridinių asmenų nemokumo įstatymo projekte pasiūlytas nemokumo apibrėžimas bus įtrauktas į...

Pramonė
2018.03.29
Projektuotojai po rangovų sparneliu: greičiau, bet specialistai nerekomenduoja Premium 3

Pastaraisiais metais vis daugiau valstybės institucijų ir įmonių, pirkdamos statybos paslaugas, kartu įsigyja...

Statyba ir NT
2018.03.29
Siūloma neriboti NT kredito gavėjo teisės pasirinkti valiutą 1

Ministrų kabinetas nesutinka su Seime gimusiu pasiūlymu apriboti su nekilnojamuoju turtu (NT) susijusio...

Verslo aplinka
2018.03.28
„Baltisches Haus“ pristato savo vizitinę kortelę – žaliuojančią parduotuvę 5

Komercinio NT vystymo ir valdymo UAB „Baltisches Haus“ kartu su mažmeninės prekybos tinklu „Iki“ Vilniaus...

Statyba ir NT
2018.03.28
Vėl bandys parduoti sklypą prie Gariūnų ir 4 įmones: mažina kainą

VĮ Turto bankas balandžio 18 d. aukcionuose bandys dar kartą parduoti valstybei priklausantį sklypą Vilniuje,...

Statyba ir NT
2018.03.28
Lietuvos banko darbuotojai laikinai persikels į verslo centrą „City“

Lietuvos bankas (LB) išsinuomojo 2.500 kv. m administracinių patalpų plotą, kuriame laikinai dirbs 200...

Statyba ir NT
2018.03.28
Pristato naująjį „Marriott“ viešbutį: konstrukciškai ekstravagantiškas ir unikaliai lietuviškas 21

Trečiadienį Vilniuje pristatytas buvusio Žalgirio stadiono teritorijoje iškilęs viešbutis „Courtyard by...

Statyba ir NT
2018.03.28
Emigrantai kaitina regionų NT rinkas Premium 9

Dalis emigrantų pinigų patenka į šalies būsto rinką. NT ekspertai teigia, kad užsienio lietuvių kasmet...

Statyba ir NT
2018.03.28
Žyminio mokesčio efektas – verslas bijo bylinėtis Premium

Dėl smarkiai padidinto žyminio mokesčio viešųjų pirkimų bylose dalis įmonių, ypač vidutinio dydžio, nebenori...

Verslo aplinka
2018.03.28
Buityje liks tik išmanūs daiktai 3

Frankfurte (Vokietijoje) neseniai vykusioje tarptautinėje parodoje „Light + Building“ apšvietimo, elektros...

Technologijos
2018.03.27
Prekybos centrų žvaigždės pagal pardavimų rodiklį Premium

Didžiausią apyvartą vienam kvadratiniam metrui skaičiuoja vos kelis kvadratinius metrus besinuomojantys...

Rinkodara
2018.03.27

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau