Nykstanti atvirų biurų mada grąžina susidomėjimą dangoraižiais

Publikuota: 2018-03-22

Kai kartu su šiuolaikiškais verslo centrais Lietuvoje paplito atvirų erdvių biurai, atrodė, bus patenkinti visi: ir darbdaviai, taupantys statybos kaštus, ir darbuotojai, įsikūrę modernioje aplinkoje. Visgi aiškėja, kad kai kurie lūkesčiai buvo gerokai perdėti.

Biure, kurio bendroje erdvėje įrengtos dešimtys ar net šimtai individualių darbo vietų, galima įkurdinti kur kas daugiau darbuotojų nei standartiniuose kabinetuose. Be to, įrengti tokias patalpas kainuoja mažiau, o bendra darbo erdvė didina ir bendrumo jausmą, stiprina komandinę dvasią, didina produktyvumą ir padeda generuoti naujas kolektyvines idėjas – ar bent jau tikimasi, kad taip bus. Nenuostabu, kad atvirų biurų koncepcija pasaulyje šiandien vis dar madingiausia: „Facebook“ savininkas Markas Zuckerbergas tapo savotišku šios srities rekordininku pareiškęs, kad beveik 3000 savo darbuotojų įkurdins „didžiausiame atviro tipo biure visame pasaulyje.“

Atvirų erdvių pavojai

Vis dėlto skeptiškų strėlių laidomų į atvirų biurų (angl. open space) pusę netrūksta – ir pirmiausia iš pačių darbuotojų pusės. Jie skundžiasi, kad susikaupti trukdo nesiliaujantys trikdžiai – nuo skambančių telefonų iki nekaltų kolegų pokalbių apie artėjantį savaitgalį. Didžioji dauguma atvirose erdvėse dirbančių žmonių svarbiems pokalbiams – tiek asmeniniams, tiek darbo – ieško nuošalesnės vietos, kur galėtų tvarkyti reikalus niekieno netrikdomi.

Kad atviras biuro išplanavimas gali tapti Trojos arkliu, po patrauklia išore slepiančiu daugybę pavojų, patvirtina ir vis daugiau tyrimų. Kol įmonės vadovai džiaugiasi mažesniais biuro įrengimo kaštais ir galimybe stebėti, ar jų pavaldiniai nešvaisto darbo laiko socialiniuose tinkluose ar nesibaigiančiuose pokalbiuose telefonu su bičiuliais, atviruose biuruose dirbantys žmonės nesusikaupia, jaučiasi pavargę ir nepatenkinti savo darbu.

Privatumo trūkumas – tiesus kelias padidėjusio streso link, tikina Vaida Rimkūnė, Atrankų ir mokymų kompanijos „Motivate LT“ atrankų konsultantė: „Stresas dar didesnis, jei darbuotojas apskritai neturi pastovios darbo vietos, ir kas rytą jaudinasi galvodamas, ar pavyks patogiai įsitaisyti, ar neteks dirbti prie nemėgstamo ar itin plepaus kolegos. Iš tiesų „open space’ai“ buvo kuriami remiantis prielaida, jog visi dirbame vienodai, bet iš tiesų visi mes skirtingi – Harward Business Review atlikto tyrimo duomenimis, tik pusė žmonių gali susikaupti dirbdami triukšmingoje ir trikdžių pilnoje aplinkoje.“ 2013 m. darytas tyrimas atskleidė, kad darbo produktyvumas dėl triukšmo atviruose biuruose buvo net dvigubai mažesnis negu uždarose patalpose. Tuo tarpu „komandos jausmo ir paprastesnio bendravimo su kolegomis“, kurį turėtų skatinti darbo erdvė be jokių pertvarų, žmonės apskritai neįvardina kaip spręstinos problemos – ir visai nesvarbu, ar jie dirba kabinetuose, ar atviroje erdvėje.  

Dar vienas atvirų biurų „nuopelnas“ – greitai plintančios infekcijos. Erdvėje be sienų lengvai keliauja ne tik garsas, bet ir virusai, tad gripo epidemija gali išguldyti bendrovės darbuotojus tarsi domino kaladėles.

Turi savų privalumų

Peršasi išvada, kad „open spac‘ų“ privalumai, dėl kurių šie neužleidžia lyderio pozicijos architektūrinio biurų išplanavimo varžytuvėse, tėra pateisinimai, maskuojantys neigiamus tokių biurų padarinius juose dirbančiųjų produktyvumui. Vis dėlto dauguma ekspertų sutinka, kad kategoriškai teigti negalima – atvira erdvė gali pasitarnauti įmonės tikslams.   

„Kartais įmonės vidinės komunikacijos bėdoms taisyti yra sveika sudėti keletą departamentų į vieną erdvę – pavyzdžiui, pardavimus ir marketingą. Žinau įmonių, kuriose vadovai neturi vienos darbo vietos ir padirba tai vienur, tai kitur – taip jie gerai „jaučia įmonės pulsą“, o ir patys yra atviri ir lengvai prieinami. Atvirose erdvėse paprastai gerai jaučiasi kūrybinių industrijų darbuotojai, labiau už komfortą vertinantys modernumą, stilių, išskirtinumą“, – dėsto p. Rimkūnė. Visgi žmogiškųjų išteklių specialistė neabejoja, kad dirbantys su jautria informacija – finansų, teisės, iš dalies personalo srityse, bei visi, kurių darbe reikia kruopštumo, o žmogiška klaida brangiai kainuoja, komfortiškiau jausis dirbdami vienoje erdvėje su keliais kolegomis, o ne keliasdešimt.

Lukas Dainys, REBANK komercinio NT konsultantas, planuojant biuro erdves siūlo atsižvelgti į veiklos specifiką, vidinę įmonės komunikaciją ir kultūrą. „Paprastai specializuotas ar individualias paslaugas teikiančios bendrovės – teisininkai, konsultacinės įmonės – renkasi uždaro tipo, kabinetinę sistemą. Bet kurio išplanavimo erdvėse svarbi yra langų orientacija pasaulio dalių atžvilgiu ir natūralios šviesos pakankamumas. Darbo vietos – nesvarbu, ar atviros erdvės, ar kabinetai – formuojamos šviesiausiose patalpų dalyse.“ Net ir rinkdamiesi kabinetinę sistemą, anot p. Dainio, verslo centrų nuomininkai dažnai pageidauja stiklinių pertvarų: jos praleidžia šviesą, bet užtikrina  gerą garso izoliaciją.

 „Vieno sprendimo, tinkančio visoms panašia veikla užsiimančioms įmonėms, nėra, – įsitikinęs architektas Mindaugas Martinkus. – Jei vienai reklamos agentūrai tinka dirbti atviro tipo biure, nereiškia, kad tiks ir kitai. Kiekvienu atveju reikia ieškoti geriausio individualaus varianto“.

Uždaras gali virsti atviru

Tie, kurie baiminasi neigiamo atvirų erdvių poveikio, bet ir nesižavi idėja suskirstyti darbuotojus po kabinetinius „narvelius“, ieško tarpinio sprendimo ir įsirengia mišrų biurą. „Vis labiau juntamas poreikis universalios erdvės, kuri vieną dieną gali būti „open space“, o kitą dieną be jokių projektavimo ar statybinių darbų virsti uždaresne, tylesne erdve. Taip biure atsiranda akustiniai, erdvę skiriantys elementai: sienelės, akustinės užuolaidos, tam tikri baldai ir panašiai“, – sako architektas Mindaugas Martinkus, atidžiai stebintis ateinančias naujoves.

Vaida Rimkūnė sutinka, kad idealiausias variantas – kai darbuotojai turi galimybę sėdėti drauge su kolegomis, drauge dirbančiais prie to paties projekto, arba kai erdvės suskirstomos pagal departamentus. „Tačiau biuruose, kuriuose vienoje erdvėje sėdi 100 ir daugiau darbuotojų, daugiau problemų sukuriama nei išsprendžiama“, – įsitikinusi p. Rimkūnė, savo praktikoje ne kartą susidūrusi su kandidatais, jau pirmojo pokalbio dėl darbo metu besidominčiais, kokio tipo biure jiems teks dirbti. 

Anot p. Dainio, modernūs verslo centrai šiandien statomi atsižvelgiant į klientų poreikius ir yra pritaikomi tiek atviroms erdvėms, tiek kabinetinei sistemai, tad kokia biuro aplinka pasitiks darbuotojus – kiekvienos įmonės reikalas. Vis dėlto pastebima tendencija, kad atlėgstant susižavėjimui atviromis erdvėmis vėl grįžta biurų dangoraižiuose mada. Aukštas ir siauras pastatas – savo galimybėmis kur kas parankesnis originaliau išplanuoti darbo erdves, o tai kuria stipresnį emocinį darbuotojo ir organizacijos ryšį. 

Tai vertinantys verslai šiuo metu labiausiai dairosi į besiplečiantį dangoraižių „3 Burių“ projektą.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„KS Holding“ investicijų plane iki 2022 m. – 100 mln. Eur

Suomijos koncerno „Kesko“ grupei priklausanti nekilnojamojo turto kompanija „KS Holding“ Rygoje pradėjo...

Teismas panaikino paveldosaugininkų sprendimą dėl Vilhelmo kanalo

Paveldosaugininkų sprendimas išplėsti kultūros paveldo apsaugos teritoriją pietinėje Klaipėdos uosto dalyje,...

Vilniaus Viršuliškėse stato du daugiabučius, investuoja 10 mln. Eur 4

Sostinės Viršuliškių mikrorajone, neseniai iškilusių verslo centrų pašonėje plėtojamas 152 butų projektas. 

„Lifosa“ baigė 14 mln. Eur vertės naujojo trąšų cecho statybas

Rusijos koncerno „Eurochem“ valdoma Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ baigė naujojo cecho statybas, į...

Pramonė
2018.10.01
Paskelbtas Rusnės estakados prieigos statytojo konkursas

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) pirmadienį paskelbė dar vieną – 1,3 mln. Eur vertės estakados...

Statyba ir NT
2018.10.01
Didžiausių statybos bendrovių atlyginimai: išsiskiria „Fegda“ ir „YIT Kausta“

Daugiausia pajamų gaunančių Lietuvos statybos bendrovių tarpe didžiausiomis atlyginimų medianomis pasižymi...

Statyba ir NT
2018.10.01
Staškevičius: norėjome išpirkti Kauno „Akropolį“ Premium

Ignas Staškevičius, vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupės „Vilniaus prekyba“ akcininkas, savo...

VMG pramonės parkas: 72 mln. Eur investicijų, 350 darbo vietų Premium

Į Vakarų medienos grupės (VMG) valdomą Klaipėdos rajono pramonės ir verslo parką per 5 metus nuo projekto...

Pramonė
2018.10.01
Registrų centre – nauja komunikacijos komanda

VĮ Registrų centras paskyrė naują komunikacijos vadovą ir atstovą spaudai.

Vadyba
2018.10.01
„Metų gazelės“ pranašumas – duomenų analitika ir „kas, jeigu“ analizė Premium

Suvaldyti augimą yra svarbiausias šiųmetis „Gazelė 2018“ titulą pelniusios „Hugaas Services“ uždavinys, kad...

Statyba ir NT
2018.10.01
Trakų aplinkkeliui žemę išpirko už 281.000 Eur 3

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) užbaigė procedūras, skirtas paimti žemę visuomenės poreikiams – Trakų...

Statyba ir NT
2018.10.01
Būsto paskolas jaunoms šeimoms teiks SEB ir „Swedbank“

Valstybės subsidijuojamas paskolas pirmajam būstui regionuose jaunoms šeimoms pradžioje teiks du bankai – SEB...

Finansai
2018.10.01
Į Kauną atveda naują viešbučių ženklą Premium 3

Verslininkai Mindaugas Bagdonavičius ir Antanas Danys, kartu su viešbučių operatore UAB „Apex Alliance Hotel...

Statyba ir NT
2018.10.01
Būsto paskolų palūkanų kilimas – lėtu žingsneliu 26

Vidutinės būsto paskolų palūkanos Lietuvoje toliau lipa aukščiau 2% ribos, tačiau, kaip pažymi centrinis...

Rinkos
2018.10.01
TOP 3 gyvenamojo NT projektai Kaune 54

Vis labiau ir labiau į praeitį nugrimzta ironiškas vilniečių pastebėjimas apie tai, kad vienas iš gerų dalykų...

Statyba ir NT
2018.09.30
Paaiškės, ar Palangoje bus statomas „Marriott“ viešbutis 2

Sprendimus dėl viešbučio „Marriott“ Palangoje  statybų pradžios investuotojai  paskelbs netrukus, sako...

Statyba ir NT
2018.09.30
JK paskirtas apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus architektūrai

Karališkojo britų architektų instituto (RIBA) auksinis medalis už viso gyvenimo profesinius nuopelnus...

Statyba ir NT
2018.09.29
Architektai Reformatų skvero rekonstrukcijai rekomenduoja skelbti konkursą 4

Paruoštas Vilniaus Reformatų skvero rekonstrukcijos projektas neatitinka architektūrinės kokybės reikalavimų...

Statyba ir NT
2018.09.28
„INVL Baltic Real Estate“ parduoda 20,6 ha sklypų Latvijoje

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ rado pirkėją 20,6 ha ploto žemės...

Statyba ir NT
2018.09.28
Savo įstaigai baseiną perdavusiai Vilniaus savivaldybei – Konkurencijos tarybos dėmesys 1

Konkurencijos taryba aiškinsis, ar Vilniaus savivaldybės sprendimas perduoti patikėjimo teise Fabijoniškėse...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau