Nykstanti atvirų biurų mada grąžina susidomėjimą dangoraižiais

Publikuota: 2018-03-22

Kai kartu su šiuolaikiškais verslo centrais Lietuvoje paplito atvirų erdvių biurai, atrodė, bus patenkinti visi: ir darbdaviai, taupantys statybos kaštus, ir darbuotojai, įsikūrę modernioje aplinkoje. Visgi aiškėja, kad kai kurie lūkesčiai buvo gerokai perdėti.

Biure, kurio bendroje erdvėje įrengtos dešimtys ar net šimtai individualių darbo vietų, galima įkurdinti kur kas daugiau darbuotojų nei standartiniuose kabinetuose. Be to, įrengti tokias patalpas kainuoja mažiau, o bendra darbo erdvė didina ir bendrumo jausmą, stiprina komandinę dvasią, didina produktyvumą ir padeda generuoti naujas kolektyvines idėjas – ar bent jau tikimasi, kad taip bus. Nenuostabu, kad atvirų biurų koncepcija pasaulyje šiandien vis dar madingiausia: „Facebook“ savininkas Markas Zuckerbergas tapo savotišku šios srities rekordininku pareiškęs, kad beveik 3000 savo darbuotojų įkurdins „didžiausiame atviro tipo biure visame pasaulyje.“

Atvirų erdvių pavojai

Vis dėlto skeptiškų strėlių laidomų į atvirų biurų (angl. open space) pusę netrūksta – ir pirmiausia iš pačių darbuotojų pusės. Jie skundžiasi, kad susikaupti trukdo nesiliaujantys trikdžiai – nuo skambančių telefonų iki nekaltų kolegų pokalbių apie artėjantį savaitgalį. Didžioji dauguma atvirose erdvėse dirbančių žmonių svarbiems pokalbiams – tiek asmeniniams, tiek darbo – ieško nuošalesnės vietos, kur galėtų tvarkyti reikalus niekieno netrikdomi.

Kad atviras biuro išplanavimas gali tapti Trojos arkliu, po patrauklia išore slepiančiu daugybę pavojų, patvirtina ir vis daugiau tyrimų. Kol įmonės vadovai džiaugiasi mažesniais biuro įrengimo kaštais ir galimybe stebėti, ar jų pavaldiniai nešvaisto darbo laiko socialiniuose tinkluose ar nesibaigiančiuose pokalbiuose telefonu su bičiuliais, atviruose biuruose dirbantys žmonės nesusikaupia, jaučiasi pavargę ir nepatenkinti savo darbu.

Privatumo trūkumas – tiesus kelias padidėjusio streso link, tikina Vaida Rimkūnė, Atrankų ir mokymų kompanijos „Motivate LT“ atrankų konsultantė: „Stresas dar didesnis, jei darbuotojas apskritai neturi pastovios darbo vietos, ir kas rytą jaudinasi galvodamas, ar pavyks patogiai įsitaisyti, ar neteks dirbti prie nemėgstamo ar itin plepaus kolegos. Iš tiesų „open space’ai“ buvo kuriami remiantis prielaida, jog visi dirbame vienodai, bet iš tiesų visi mes skirtingi – Harward Business Review atlikto tyrimo duomenimis, tik pusė žmonių gali susikaupti dirbdami triukšmingoje ir trikdžių pilnoje aplinkoje.“ 2013 m. darytas tyrimas atskleidė, kad darbo produktyvumas dėl triukšmo atviruose biuruose buvo net dvigubai mažesnis negu uždarose patalpose. Tuo tarpu „komandos jausmo ir paprastesnio bendravimo su kolegomis“, kurį turėtų skatinti darbo erdvė be jokių pertvarų, žmonės apskritai neįvardina kaip spręstinos problemos – ir visai nesvarbu, ar jie dirba kabinetuose, ar atviroje erdvėje.  

Dar vienas atvirų biurų „nuopelnas“ – greitai plintančios infekcijos. Erdvėje be sienų lengvai keliauja ne tik garsas, bet ir virusai, tad gripo epidemija gali išguldyti bendrovės darbuotojus tarsi domino kaladėles.

Turi savų privalumų

Peršasi išvada, kad „open spac‘ų“ privalumai, dėl kurių šie neužleidžia lyderio pozicijos architektūrinio biurų išplanavimo varžytuvėse, tėra pateisinimai, maskuojantys neigiamus tokių biurų padarinius juose dirbančiųjų produktyvumui. Vis dėlto dauguma ekspertų sutinka, kad kategoriškai teigti negalima – atvira erdvė gali pasitarnauti įmonės tikslams.   

„Kartais įmonės vidinės komunikacijos bėdoms taisyti yra sveika sudėti keletą departamentų į vieną erdvę – pavyzdžiui, pardavimus ir marketingą. Žinau įmonių, kuriose vadovai neturi vienos darbo vietos ir padirba tai vienur, tai kitur – taip jie gerai „jaučia įmonės pulsą“, o ir patys yra atviri ir lengvai prieinami. Atvirose erdvėse paprastai gerai jaučiasi kūrybinių industrijų darbuotojai, labiau už komfortą vertinantys modernumą, stilių, išskirtinumą“, – dėsto p. Rimkūnė. Visgi žmogiškųjų išteklių specialistė neabejoja, kad dirbantys su jautria informacija – finansų, teisės, iš dalies personalo srityse, bei visi, kurių darbe reikia kruopštumo, o žmogiška klaida brangiai kainuoja, komfortiškiau jausis dirbdami vienoje erdvėje su keliais kolegomis, o ne keliasdešimt.

Lukas Dainys, REBANK komercinio NT konsultantas, planuojant biuro erdves siūlo atsižvelgti į veiklos specifiką, vidinę įmonės komunikaciją ir kultūrą. „Paprastai specializuotas ar individualias paslaugas teikiančios bendrovės – teisininkai, konsultacinės įmonės – renkasi uždaro tipo, kabinetinę sistemą. Bet kurio išplanavimo erdvėse svarbi yra langų orientacija pasaulio dalių atžvilgiu ir natūralios šviesos pakankamumas. Darbo vietos – nesvarbu, ar atviros erdvės, ar kabinetai – formuojamos šviesiausiose patalpų dalyse.“ Net ir rinkdamiesi kabinetinę sistemą, anot p. Dainio, verslo centrų nuomininkai dažnai pageidauja stiklinių pertvarų: jos praleidžia šviesą, bet užtikrina  gerą garso izoliaciją.

 „Vieno sprendimo, tinkančio visoms panašia veikla užsiimančioms įmonėms, nėra, – įsitikinęs architektas Mindaugas Martinkus. – Jei vienai reklamos agentūrai tinka dirbti atviro tipo biure, nereiškia, kad tiks ir kitai. Kiekvienu atveju reikia ieškoti geriausio individualaus varianto“.

Uždaras gali virsti atviru

Tie, kurie baiminasi neigiamo atvirų erdvių poveikio, bet ir nesižavi idėja suskirstyti darbuotojus po kabinetinius „narvelius“, ieško tarpinio sprendimo ir įsirengia mišrų biurą. „Vis labiau juntamas poreikis universalios erdvės, kuri vieną dieną gali būti „open space“, o kitą dieną be jokių projektavimo ar statybinių darbų virsti uždaresne, tylesne erdve. Taip biure atsiranda akustiniai, erdvę skiriantys elementai: sienelės, akustinės užuolaidos, tam tikri baldai ir panašiai“, – sako architektas Mindaugas Martinkus, atidžiai stebintis ateinančias naujoves.

Vaida Rimkūnė sutinka, kad idealiausias variantas – kai darbuotojai turi galimybę sėdėti drauge su kolegomis, drauge dirbančiais prie to paties projekto, arba kai erdvės suskirstomos pagal departamentus. „Tačiau biuruose, kuriuose vienoje erdvėje sėdi 100 ir daugiau darbuotojų, daugiau problemų sukuriama nei išsprendžiama“, – įsitikinusi p. Rimkūnė, savo praktikoje ne kartą susidūrusi su kandidatais, jau pirmojo pokalbio dėl darbo metu besidominčiais, kokio tipo biure jiems teks dirbti. 

Anot p. Dainio, modernūs verslo centrai šiandien statomi atsižvelgiant į klientų poreikius ir yra pritaikomi tiek atviroms erdvėms, tiek kabinetinei sistemai, tad kokia biuro aplinka pasitiks darbuotojus – kiekvienos įmonės reikalas. Vis dėlto pastebima tendencija, kad atlėgstant susižavėjimui atviromis erdvėmis vėl grįžta biurų dangoraižiuose mada. Aukštas ir siauras pastatas – savo galimybėmis kur kas parankesnis originaliau išplanuoti darbo erdves, o tai kuria stipresnį emocinį darbuotojo ir organizacijos ryšį. 

Tai vertinantys verslai šiuo metu labiausiai dairosi į besiplečiantį dangoraižių „3 Burių“ projektą.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Egipto viešbučiai nori tokių pat įkainių kaip Turkijoje 3

Nakvynė penkių žvaigždučių viešbutyje Šarm aš Šeicho kurorte turėtų kainuoti ne mažiau kaip 50 USD, įsitikinę...

„Vilnius Grand Resort“ savininkas nori šalia viešbučio investuoti 175 mln. Eur 3

Viešbučio „Vilnius Grand Resort“ savininkas Benas Brahmsas planuoja į milžiniškoje teritorijoje prie kelio...

Statyba ir NT
2018.06.30
Po 18 metų statybų – Valdovų rūmų atkūrimo pabaigtuvės 7

Liepos 6-ąją, Mindaugo karūnavimo dieną, lankytojams simboliškai bus atverta LDK valdovų rūmų antroji,...

Laisvalaikis
2018.06.29
Vėl parduotas Numavičiaus namas: šįkart pirkėjas – Numavičius 1

Vienas iš VP grupės akcininkų Vladas Numavičius įsigijo prieš metus parduotą namą, kuriame gyveno jo brolis...

Statyba ir NT
2018.06.29
Reformatų sodą Vilniuje gaivins „Eikos statyba“ 5

Pasirašyta rangos sutartis su viešą konkursą laimėjusia UAB „Eikos statyba“, kuri Vilniuje, Pylimo gatvėje,...

Laisvalaikis
2018.06.29
Teismas atmetė „Vilniaus nacionalinio stadiono“ skundą dėl konkurso sąlygų 1

Teismas atmetė Nacionalinio stadiono koncesijos konkurse dalyvavusios ir iš jo pašalintos bendrovės „Vilniaus...

Statyba ir NT
2018.06.29
Statybos sąnaudos per metus pabrango 3,1% 1

Per metus (2018 m. gegužės mėn., palyginti su 2017 m. gegužės mėn.) statybos sąnaudų elementų kainos padidėjo...

Statyba ir NT
2018.06.29
Panevėžio stoties pastatą kitoms reikmėms pritaikyti tikimasi ES lėšomis

Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė, kad ES finansavimui gauti būtų teikiamas autobusų stoties...

Statyba ir NT
2018.06.28
„Luminor“ Kauno skyrius įsikurs „Magnum“ verslo centre

„Vičiūnų grupė“ pasirašė sutartį su banku „Luminor“ dėl patalpų nuomos verslo centre „Magnum“. Banko patalpos...

Statyba ir NT
2018.06.28
Prieš 20 metų statytam pastatui – antras aukščiausias BREEAM sertifikatas Baltijos šalyse 5

NT plėtros UAB „Evolis“ gavo antrą aukščiausią tvarių pastatų sertifikatą Baltijos šalyse – tokiu įvertintas...

Statyba ir NT
2018.06.28
Vilniaus senamiestyje kuriasi viešbutis „Vilnia“ – atidarymas rugsėjį 6

Prie sostinės Bernardinų sodo vartų besikuriančio viešbučio, kurio vienas iš savininkų yra verslininkas...

Statyba ir NT
2018.06.28
„Panevėžio kelių“ grupė pernai patyrė 7,8 mln. Eur nuostolių 3

Vieną didžiausių šalyje statybos ir nekilnojamojo turto plėtros grupių valdantys „Panevėžio keliai“...

Statyba ir NT
2018.06.27
Klaipėdos muzikinį teatrą už 17,8 mln. Eur rekonstruos „Hidrostatyba“ ir „Infes“ 2

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pasirašė 17,8 mln. Eur vertės sutartį su statybų bendrovėmis...

Statyba ir NT
2018.06.27
„Žalgirio“ stadiono istorija tęsiasi – ginčas persikėlė į teismus 1

Daugiau nei metus trunkančios derybos dėl teisės buvusio sostinės „Žalgirio“ stadiono teritorijoje plėtoti...

Statyba ir NT
2018.06.27
Kauno savivaldybė parduos patalpas Rotušės aikštėje 1

Iki birželio 28 d. Kauno m. savivaldybė e-aukcione parduos 395 kv. m patalpas Rotušės aikštėje. Pradinė...

Statyba ir NT
2018.06.26
Legendinių Kauno laidojimo namų rekonstrukcija: projektu suabejojo architektūros taryba

Kauno regioninė architektūros taryba pateikė savo rekomendacijas Kauno laidojimo namų „Liūdesys“...

Statyba ir NT
2018.06.26
„Kesko Senukai“ sostinėje atidarė statybų profesionalams skirtą prekybos erdvę-sandėlį 5

Vilniuje, Savanorių prospekte, atidaryta naujos koncepcijos statybų didmeninės prekybos erdvė-sandėlis...

„NT valdos“ aukcione už 859.000 Eur pardavė du objektus 2

Energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausanti nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė...

Statyba ir NT
2018.06.26
„Lidl Lietuva“ taikiai susitarė su prokurorais dėl sklypo sostinėje 1

Vokietijos kapitalo mažmeninės prekybos bendrovė „Lidl Lietuva“ patvirtino taikiai susitarusi su prokurorais...

Statyba ir NT
2018.06.26
TVF: akylai stebėkite, ar dar nėra NT ir skolinimo perkaitimo ženklų 5

Nors artimiausiu metu negresia finansų sistemos išsibalansavimas, Lietuvos bankas turi išlikti budrus ir...

Finansai
2018.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau