Nykstanti atvirų biurų mada grąžina susidomėjimą dangoraižiais

Publikuota: 2018-03-22

Kai kartu su šiuolaikiškais verslo centrais Lietuvoje paplito atvirų erdvių biurai, atrodė, bus patenkinti visi: ir darbdaviai, taupantys statybos kaštus, ir darbuotojai, įsikūrę modernioje aplinkoje. Visgi aiškėja, kad kai kurie lūkesčiai buvo gerokai perdėti.

Biure, kurio bendroje erdvėje įrengtos dešimtys ar net šimtai individualių darbo vietų, galima įkurdinti kur kas daugiau darbuotojų nei standartiniuose kabinetuose. Be to, įrengti tokias patalpas kainuoja mažiau, o bendra darbo erdvė didina ir bendrumo jausmą, stiprina komandinę dvasią, didina produktyvumą ir padeda generuoti naujas kolektyvines idėjas – ar bent jau tikimasi, kad taip bus. Nenuostabu, kad atvirų biurų koncepcija pasaulyje šiandien vis dar madingiausia: „Facebook“ savininkas Markas Zuckerbergas tapo savotišku šios srities rekordininku pareiškęs, kad beveik 3000 savo darbuotojų įkurdins „didžiausiame atviro tipo biure visame pasaulyje.“

Atvirų erdvių pavojai

Vis dėlto skeptiškų strėlių laidomų į atvirų biurų (angl. open space) pusę netrūksta – ir pirmiausia iš pačių darbuotojų pusės. Jie skundžiasi, kad susikaupti trukdo nesiliaujantys trikdžiai – nuo skambančių telefonų iki nekaltų kolegų pokalbių apie artėjantį savaitgalį. Didžioji dauguma atvirose erdvėse dirbančių žmonių svarbiems pokalbiams – tiek asmeniniams, tiek darbo – ieško nuošalesnės vietos, kur galėtų tvarkyti reikalus niekieno netrikdomi.

Kad atviras biuro išplanavimas gali tapti Trojos arkliu, po patrauklia išore slepiančiu daugybę pavojų, patvirtina ir vis daugiau tyrimų. Kol įmonės vadovai džiaugiasi mažesniais biuro įrengimo kaštais ir galimybe stebėti, ar jų pavaldiniai nešvaisto darbo laiko socialiniuose tinkluose ar nesibaigiančiuose pokalbiuose telefonu su bičiuliais, atviruose biuruose dirbantys žmonės nesusikaupia, jaučiasi pavargę ir nepatenkinti savo darbu.

Privatumo trūkumas – tiesus kelias padidėjusio streso link, tikina Vaida Rimkūnė, Atrankų ir mokymų kompanijos „Motivate LT“ atrankų konsultantė: „Stresas dar didesnis, jei darbuotojas apskritai neturi pastovios darbo vietos, ir kas rytą jaudinasi galvodamas, ar pavyks patogiai įsitaisyti, ar neteks dirbti prie nemėgstamo ar itin plepaus kolegos. Iš tiesų „open space’ai“ buvo kuriami remiantis prielaida, jog visi dirbame vienodai, bet iš tiesų visi mes skirtingi – Harward Business Review atlikto tyrimo duomenimis, tik pusė žmonių gali susikaupti dirbdami triukšmingoje ir trikdžių pilnoje aplinkoje.“ 2013 m. darytas tyrimas atskleidė, kad darbo produktyvumas dėl triukšmo atviruose biuruose buvo net dvigubai mažesnis negu uždarose patalpose. Tuo tarpu „komandos jausmo ir paprastesnio bendravimo su kolegomis“, kurį turėtų skatinti darbo erdvė be jokių pertvarų, žmonės apskritai neįvardina kaip spręstinos problemos – ir visai nesvarbu, ar jie dirba kabinetuose, ar atviroje erdvėje.  

Dar vienas atvirų biurų „nuopelnas“ – greitai plintančios infekcijos. Erdvėje be sienų lengvai keliauja ne tik garsas, bet ir virusai, tad gripo epidemija gali išguldyti bendrovės darbuotojus tarsi domino kaladėles.

Turi savų privalumų

Peršasi išvada, kad „open spac‘ų“ privalumai, dėl kurių šie neužleidžia lyderio pozicijos architektūrinio biurų išplanavimo varžytuvėse, tėra pateisinimai, maskuojantys neigiamus tokių biurų padarinius juose dirbančiųjų produktyvumui. Vis dėlto dauguma ekspertų sutinka, kad kategoriškai teigti negalima – atvira erdvė gali pasitarnauti įmonės tikslams.   

„Kartais įmonės vidinės komunikacijos bėdoms taisyti yra sveika sudėti keletą departamentų į vieną erdvę – pavyzdžiui, pardavimus ir marketingą. Žinau įmonių, kuriose vadovai neturi vienos darbo vietos ir padirba tai vienur, tai kitur – taip jie gerai „jaučia įmonės pulsą“, o ir patys yra atviri ir lengvai prieinami. Atvirose erdvėse paprastai gerai jaučiasi kūrybinių industrijų darbuotojai, labiau už komfortą vertinantys modernumą, stilių, išskirtinumą“, – dėsto p. Rimkūnė. Visgi žmogiškųjų išteklių specialistė neabejoja, kad dirbantys su jautria informacija – finansų, teisės, iš dalies personalo srityse, bei visi, kurių darbe reikia kruopštumo, o žmogiška klaida brangiai kainuoja, komfortiškiau jausis dirbdami vienoje erdvėje su keliais kolegomis, o ne keliasdešimt.

Lukas Dainys, REBANK komercinio NT konsultantas, planuojant biuro erdves siūlo atsižvelgti į veiklos specifiką, vidinę įmonės komunikaciją ir kultūrą. „Paprastai specializuotas ar individualias paslaugas teikiančios bendrovės – teisininkai, konsultacinės įmonės – renkasi uždaro tipo, kabinetinę sistemą. Bet kurio išplanavimo erdvėse svarbi yra langų orientacija pasaulio dalių atžvilgiu ir natūralios šviesos pakankamumas. Darbo vietos – nesvarbu, ar atviros erdvės, ar kabinetai – formuojamos šviesiausiose patalpų dalyse.“ Net ir rinkdamiesi kabinetinę sistemą, anot p. Dainio, verslo centrų nuomininkai dažnai pageidauja stiklinių pertvarų: jos praleidžia šviesą, bet užtikrina  gerą garso izoliaciją.

 „Vieno sprendimo, tinkančio visoms panašia veikla užsiimančioms įmonėms, nėra, – įsitikinęs architektas Mindaugas Martinkus. – Jei vienai reklamos agentūrai tinka dirbti atviro tipo biure, nereiškia, kad tiks ir kitai. Kiekvienu atveju reikia ieškoti geriausio individualaus varianto“.

Uždaras gali virsti atviru

Tie, kurie baiminasi neigiamo atvirų erdvių poveikio, bet ir nesižavi idėja suskirstyti darbuotojus po kabinetinius „narvelius“, ieško tarpinio sprendimo ir įsirengia mišrų biurą. „Vis labiau juntamas poreikis universalios erdvės, kuri vieną dieną gali būti „open space“, o kitą dieną be jokių projektavimo ar statybinių darbų virsti uždaresne, tylesne erdve. Taip biure atsiranda akustiniai, erdvę skiriantys elementai: sienelės, akustinės užuolaidos, tam tikri baldai ir panašiai“, – sako architektas Mindaugas Martinkus, atidžiai stebintis ateinančias naujoves.

Vaida Rimkūnė sutinka, kad idealiausias variantas – kai darbuotojai turi galimybę sėdėti drauge su kolegomis, drauge dirbančiais prie to paties projekto, arba kai erdvės suskirstomos pagal departamentus. „Tačiau biuruose, kuriuose vienoje erdvėje sėdi 100 ir daugiau darbuotojų, daugiau problemų sukuriama nei išsprendžiama“, – įsitikinusi p. Rimkūnė, savo praktikoje ne kartą susidūrusi su kandidatais, jau pirmojo pokalbio dėl darbo metu besidominčiais, kokio tipo biure jiems teks dirbti. 

Anot p. Dainio, modernūs verslo centrai šiandien statomi atsižvelgiant į klientų poreikius ir yra pritaikomi tiek atviroms erdvėms, tiek kabinetinei sistemai, tad kokia biuro aplinka pasitiks darbuotojus – kiekvienos įmonės reikalas. Vis dėlto pastebima tendencija, kad atlėgstant susižavėjimui atviromis erdvėmis vėl grįžta biurų dangoraižiuose mada. Aukštas ir siauras pastatas – savo galimybėmis kur kas parankesnis originaliau išplanuoti darbo erdves, o tai kuria stipresnį emocinį darbuotojo ir organizacijos ryšį. 

Tai vertinantys verslai šiuo metu labiausiai dairosi į besiplečiantį dangoraižių „3 Burių“ projektą.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baigtas 3 universitetų reorganizavimas

2019 m. sausio 1 d. pasibaigė Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universiteto...

Teismas: „Misionierių namams“ statybos leidimas išduotas teisėtai 12

Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI)...

Baigtas YIT įmonių Lietuvoje susijungimas, pasirinktas naujas pavadinimas 1

Tarptautinei YIT įmonių grupei Lietuvoje priklausančios nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos...

LB apklausa: dėl didmiesčių NT plėtros – skirtingi lūkesčiai

Nekilnojamojo turto (NT) rinkos ekspertai mano, kad kitąmet nauji butai Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose...

2018.12.31
Monako kapitalo įmonė planuoja kurti tyrimų bazę Lietuvoje Premium

Gegužę įsteigta Monako kapitalo įmonė UAB GRH LT Lietuvoje numato įkurti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės...

Pramonė
2018.12.31
Rusijos daugiabutyje nugriaudėjo sprogimas 5

Pirmadienio paryčiais Rusijos Magnitogorskio mieste Uralo regione daugiabutyje nugriaudėjo sprogimas.

Verslo aplinka
2018.12.31
Panevėžyje rengiamasi rekonstruoti poeto J. Čerkeso-Besparnio namą

Panevėžyje rengiamasi rekonstruoti poeto, Lietuvos kariuomenės savanorio Juozo Čerkeso-Berparnio sodybą,...

Statyba ir NT
2018.12.30
Druskininkų mero R. Malinausko sodybos byloje bus atliekama ekspertizė 2

Bylą dėl Druskininkų mero Ričardo Malinausko sodybos ant Ratnyčios upės kranto nagrinėjantis teismas...

Statyba ir NT
2018.12.30
NT: šiemet pinigai degino kišenę ir spyrė pirkti greitai Premium

2018 m. komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pažymėti visų laikų rekordu. Milijonai investuotojams...

Verslo klasė
2018.12.30
„Swedbank“ parduoda 13 pastatų 10

Vienas didžiausių šalyje komercinių bankų „Swedbank“ už 2,7 mln. Eur parduoda trylika pastatų. 

Statyba ir NT
2018.12.28
Architektai išteisino „Lords LB“ verslo centrą, bet supeikė teismų būstinę 19

Vilniaus Regioninė architektų taryba (RAT) įvertino du Vilniuje planuojamus projektus, kuriuos parengė...

Statyba ir NT
2018.12.28
Atsistatydina Vilniaus Regioninės architektų tarybos pirmininkas

Tomas Grunskis, prie Lietuvos architektų rūmų veikiančios Vilniaus Regioninės architektūros tarybos  (RAT)...

Statyba ir NT
2018.12.28
Statybų sąnaudos per metus brango 2,7%

Per metus (2018 m. lapkričio mėn., palyginti su 2017 m. lapkričio mėn.) statybos sąnaudų elementų kainos...

Statyba ir NT
2018.12.28
„Prosperus“ fondas įsigijo „Maxima“ parduotuvę Palangos autobusų stotyje 2

Verslininko Gedimino Baltakio netiesiogiai valdoma investicijų bendrovė „Prosperus Real Estate Fund III“...

Statyba ir NT
2018.12.28
NT plėtotojų lūkesčiai 2019-iesiems: svarbiausia suvaldyti kainų augimą 12

2019-aisiais vienas didžiausių iššūkių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje bus suvaldyti medžiagų ir darbo jėgos...

Statyba ir NT
2018.12.28
Kelių plėtrai ir priežiūrai 2019 m. skiriama 477,5 mln. Eur 11

2019 m. Lietuvos kelių tinklo plėtrai, priežiūrai ir eismo saugai gerinti iš valstybės biudžeto skiriama...

Transportas
2018.12.28
G. Marcinkevičiaus „Inlieta“ įsigijo pastatą Vilniaus centre

Buvusio „VP grupės“ akcininko bei verslininko Gintaro Marcinkevičiaus valdoma bendrovė „Inlieta“ iš...

Statyba ir NT
2018.12.27
Tarp Baltijos šalių daugiausiai būstui planuoja skolintis Lietuvoje 3

Lietuviai palankiausiai iš Baltijos šalių gyventojų žiūri į skolinimąsi ir planuoja daugiausiai skolintis...

Finansai
2018.12.27
Kiek kainuoja įsirengti biurą: Vilnius regione – prie brangesnių 3

Įsirengti žemos specifikacijos 1.000 kv. m ploto biurą įmonei Vilniuje gali atsieiti 488.000 Eur –...

Statyba ir NT
2018.12.27
Didžiausi 2018-ųjų biurų nuomos sandoriai

Šiais metais Vilniuje du didžiausius nuomos sandorius sudarė banko SEB grupė.

Statyba ir NT
2018.12.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau