Tadas Kosciuška. Gyvenimas kaip filmas

Publikuota: 2017-12-20
Lenkijos instituto nuotr.
svg svg
Lenkijos instituto nuotr.

Lenkijos institutas Vilniuje praneša, jog, bendradarbiaujant institutui ir fondui „Wspolna Europa“ (Bendra Europa), daugiakalbis internetinis tinklalapis „Tadas Kosciuška. Gyvenimas kaip filmas“, skirtas kovotojui už nepriklausomybę Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje, JAV, „prakalbo“ ir lietuviškai.

Apie Tado Kosciučkos (lenk. Andrzej Tadeusz Bonawentura Kosciuszko; 1746– 1817) gyvenimą tinklalapyje pasakojama filmo scenarijaus stiliumi, sukurtos versijos šešiomis kalbomis.

„Pirmąsias versijas sukūrėme patys, o su naujų sumanymais kreipėmės į Lenkijos institutus. Socialinėje erdvėje prie projekto prisijungė savanoriai, jiems padedant radosi puslapiai vengrų ir ukrainiečių kalba. Per artimiausius mėnesius tikimasi paleisti dar daugiau kalbinių puslapio versijų“, – pranešime cituojamas Lukaszas Grajewskis, „Wspolna Europa“ vadovas ir projekto sumanytojas. Anot jo, dėl turinio konsultuotasi su moksleiviais ir mokytojais: „Pokalbiuose išsiaiškinome, kad grafika turėtų būti neįpareigojanti ir stilinga, o teksto neturėtų būti per daug. Taigi vizualiąją pusę patikėjome lenkų menininkams, o patys susitelkėme ties tekstu, kurio, mokinių vertinimu, vis buvo per daug“.

Visame pasaulyje

VŽ primena, jog nepasiturinčių bajorų šeimoje gimęs generolas Tadas Kosciuška, XVIII–XIX a. sandūroje tapęs kovų už laisvę simboliu, buvo LDK karo inžinierius. Prancūzijos garbės pilietis. Lietuvoje jis geriausiai žinomas kaip vyriausiasis 1794-ųjų sukilimo, kuris dažnai vadinamas Kosciuškos sukilimu, vadas. Ne menkiau nei Lietuvoje, T. Kosciuška žinomas JAV: jam, kaip garsiam kovų už Jungtinių Amerikos Valstijų nepriklausomybę dalyviui (1775–1783 m.), pastatytas paminklas Milvokyje. Greta Aliaskos yra jo vardu pavadinta sala, Indianos valstijoje – Kosciuškos grafystė , Misisipės valstijoje – Kosciuškos miestelis. Įvairiuose šaltiniuose cituojami trečiojo JAV prezidento, nepriklausomybės deklaracijos autoriaus Thomo Jeffersono žodžiai apie T. Kosciušką: „Tai yra tyriausias laisvės sūnus, kurį man teko pažinti, – ir tai tokios laisvės, kuri apima visus, ne tik išrinktųjų saujelę“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anglų poetas romantikas George Byron‘as 1823 m. eilėraštyje „Bronzos amžius“ rašė: „Kosciuška – tai garsas, perveriantis tirono ausį“

Pasak Marcino Lapczynskio, Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus, lietuviška puslapio apie T. Kosciušką versija vainikuoja Tado Kosciuškos metų minėjimą Lietuvoje. Tinklalapis „Tadas Kosciuška. Gyvenimas kaip filmas“ minint Tado Kosciuškos metus sukurtas parėmus Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijai. Varšuvoje veikiantis fondas „Wspolna Europa“ nuo 2010 m. vykdo viešosios diplomatijos projektus, iš kurių didžiausias – Rytų Europos reikalams skirtas portalas Eastbook.eu, veikiantis lenkų ir rusų kalba.

Tinklalapiai apie Tada Kosciušką įvairiomis kalbomis:

lietuvių: http://kosciuszko.online/lt

anglų: http://kosciuszko.online/en

lenkų: http://kosciuszko.online/pl

rusų: http://kosciuszko.online/ru

ukrainiečių: http://kosciuszko.online/ua

vengrų: http://kosciuszko.online/hu

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku