Žemės pardavimo užsieniečiams saugiklių švelninimas atidėtas

Vyriausybė nusprendė dar kurį laiką tarp institucijų derinti įstatymo projektą, kuriuo Europos Sąjungos reikalavimu sušvelninami žemės įsigijimo saugikliai, įteisinti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme, galiojančiame nuo 2014-ųjų gegužės.
Praėjusią savaitę šis projektas buvo jau apsvarstytas Vyriausybės pasitarime ir turėjo būti jam formaliai pritarta šį trečiadienį posėdyje. Bet posėdžio pradžioje Bronius Markauskas, žemės ūkio ministras, paprašė dar savaitės ar dviejų projekto nugludinimui ir galutiniam paderinimui su suinteresuotomis institucijomis.
Premjeras Saulius Skvernelis sutiko, kad šį įstatymo projektą galima atidėti. Tad prie žemės pardavimo užsieniečiams saugiklių įstatymo švelninimo Vyriausybė grįš jau vasarį.
Atsižvelgiant į Europos Komisijos (EK) įvardytus pažeidimus, buvo pateiktos pataisos atsisakyti perteklinių ir neproporcingų įstatymo reikalavimų žemės pirkėjams, kad jos įsigyti galėtų ne tik ūkininkaujantieji.
Vadinamasis žemės įsigijimo saugiklių įstatymas priimtas beveik prieš trejus metus, kai buvo panaikintas draudimas parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams. Be apribojimų galima pirkti tik iki 10 ha žemės. Didesnį plotą iš valstybės ir privačių savininkų gali įsigyti ne mažiau kaip trejus metus jau užsiimantys žemės ūkio gamyba asmenys ir bendrovės. Arba jie turi tiek laiko mokytis žemės ūkio specialybės.
EK nuomone, kelios šio įstatymo nuostatos riboja investicijas į žemės ūkio paskirties žemę ir taip pažeidžia laisvą kapitalo judėjimą. Beveik prieš dvejus metus pradėta ES teisės pažeidimo procedūra. Tad Vyriausybė turėtų skubos tvarka teikti Seimui vėliausiai pavasario sesijoje priimti vadinamojo Saugiklių įstatymo pataisas.
Nuo 2014-ųjų gegužės Nacionalinė žemės tarnyba išdavė daugiau nei 16.000 leidimų pirkti žemę, bet tik 14 iš jų išduota užsienio piliečiams.
VŽ rašė, kad valstiečiai persigalvojo ir nutarė lengvinti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą. Ponas Markauskas neseniai VŽ duotame interviu sakė, kad dabar galiojančios nuostatos trukdo Lietuvai derybose dėl tiesioginių išmokų padidinimo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti