Seime skinasi kelią socialinio modelio įsigaliojimo atidėjimas

Didesnės dalies socialinio modelio įstatymų, įskaitant ir naujojo Darbo kodekso (DK), įsigaliojimas jau kitą savaitę turėtų būti atidėtas pusmečiui iki 2017-ųjų liepos 1 d.
Ketvirtadienį Seime svarstytos atitinkamos valdančiųjų valstiečių-žaliųjų parengtos pataisos, kurioms pritarė ir Sauliaus Skvernelio vadovaujama naujoji šalies Vyriausybė. Po diskusijų balsuota už atidėjimą balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo 15, susilaikė 13.
Kitą savaitę Seimo posėdyje turėtų būti galutinai balsuojama socialinio modelio įstatymų atidėjimo. Jeigu tam bus pritarta, nuo 2017 m. sausio 1 d. iki tų pačių metų liepos bus atidėti dviejų dešimčių socialinio modelio, numatančio darbo santykių ir socialinės sistemos pokyčius, įstatymų įsigaliojimas. Tarp jų bus ir naujos redakcijos DK.
Vyriausybė paskaičiavo, kad socialinio modelio įsigaliojimo atidėjimas leis valstybės biudžete kitąmet sutaupyti apie 60 mln. Eur.
Be DK ir kitų socialinio modelio įstatymų įsigaliojimo atidėjimo pusei metų, siūloma visiškai atšaukti Seimo anksčiau numatytas Sodros įmokų lubas bei pakeisti valdžios įsipareigojimą darbdaviams kasmet po 1% procentinį punktą mažinti šiuo metu 31% siekiančią darbdavio įmoką Sodrai . Be to, iš Valstybinio socialinio draudimo įstatymo siūloma išbraukti nuostatą, kad iki liepos sudaromoms terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart.
Valdantieji tikina, kad pusmečio pertrauka socialinio modelio įsigaliojimui yra reikalinga, kad Trišalėje taryboje ir valdžios institucijose būtų susitarta dėl papildomų pakeitimų DK bei kituose modelio įstatymuose.
Vyriausybė turi turėti štai tokią pauzę, kad galėtų suderinti trišalio dialogo būdu ir priimti būtinus pakeitimus DK bei kituose socialinio modelio įstatymuose, kurie turi būti labiau subalansuoti tarp darbdavio ir darbuotojo interesų. Pusmečio privalo pakakti. Galiu užtikrinti iki liepos modelis tikrai pagerės ir taps kokybiškesnis. Reikia peržiūrėti dar kelis kritinius punktus, kurie kelia didžiausias aistras ir daugiausiai ginčų, interviu VŽ šią savaitę sakė p. Skvernelis.
Per ketvirtadienio diskusijas Seime opoziciniai konservatoriai ir liberalai skeptiškai įvertino valstiečių-žaliųjų planus atidėti socialinį modelį. Raginčiau valdančiuosius apsispręsti nesiblaškant tai ar reikia naujo DK, ar jo nereikia, reikia socialinės sistemos struktūrinės reformos ar jos nereikia. Apsispręskim, tada balsuokim. Nes dabar, toks įspūdis, kad tiesiog iš principo yra prašoma pusmečio pauzės net dorai neišsiaiškinus nuotaikų dėl tokio modelio būtinybės apskritai, iš Seimo tribūnos kalbėjo Mykolas Majauskas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.
Liberalas Simonas Gentvilas atkreipė dėmesį, kad iki naujojo socialinio modelio įsigaliojimo liko vos dvi savaitės it įmonės jau investuoja į visų numatomų naujovių įdiegimo, nes formaliai sprendimas Seime dėl modelio atidėjimo dar nepriimtas, kas ten žino gal ir išvis nebus priimtas. Toks politinio apsisprendimo atidėliojimas beveik iki pat naujųjų metų kenkia visam verslui.
Galutinai dėl DK ir kitų socialinio modelio įstatymų įsigaliojimo atidėjimo Seime turėtų būti balsuojama ateinantį antradienį.
Valstiečių-žaliųjų atstovai tikina, kad naujojo Darbo kodekso pataisų svarstymas vyks kitų metų pavasario sesijoje, kuri prasidės kovą ir baigsis birželį.
Kadenciją baigusi šešioliktoji Vyriausybė, vadovaujama socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus, paprašė Europos Komisijos socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant 2017 m. viešųjų finansų deficitą. Komisijos išvados laukiama pavasariop.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti