Nuomonių ringas: ar naikinti GPM lengvatą gyvybės draudimui

Publikuota: 2016-12-06
Marius Dubnikovas (kairėje) ir Audrius Balaišis (dešinėje). VŽ montažas.
Marius Dubnikovas (kairėje) ir Audrius Balaišis (dešinėje). VŽ montažas.
„Verslo žinios“

Seime prasideda balsavimai dėl siūlymo naikinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą gyvybės draudimui. Jau pradinėje įstatymų projektų kelionės per Seimą stadijoje rinkos dalyviai įjungė ventiliatorių po Seime įregistruotu GPM lengvatos projektu.

Įstatymo iniciatoriai Seime teigia, kad lengvata gyvybės draudimui yra neefektyvi, nes ja naudojasi tik pasiturintys asmenys. Lengvatos šalininkai ir priešininkai turi savų argumentų.

Audrius Balaišis, Investicijų valdymo įmonės „Prudentis“ direktorius:

Kodėl verkia krokodilai?(arba atsakymas gyvybės draudikams, siekiantiems mokestinių lengvatų)


Keletas naujai išrinkto Seimo narių su S.Jakeliūnu priekyje pasiūlė, mano nuomone, labai teisingą sprendimą – atsisakyti gyventojų pajamų mokesčių lengvatos, taikomos gyvybės draudimui. Į šį siūlymą skausmingai sureagavo visas pulkas žmonių, kurie įsitikinę, jog šis žingsnis yra žalingas. Dalis tų žmonių iš tikrųjų yra gudrūs krokodilai, kurie verkia garsiausiai ir skatina kitus verkti drauge. O verkia šie krokodilai dėl to, jog sumažės kasdieninis šviežios mėsos, perkamos už visų mokesčių mokėtojų pinigus, davinys jiems patiems. Nes šios lengvatos didžiausi naudos gavėjai būtent ir yra gyvybės draudimo įmonių akcininkai bei gyvybės draudimo produktų pardavėjai.
 
Mano nuomonė pagrįsta profesionalia patirtimi, įgyta per beveik 20 metų darbą finansų rinkoje. Aš esu puikiai susipažinęs su įvairiais finansiniais produktais, įskaitant ir gyvybės draudimo produktus.
 
Pirmasis lengvatos šalininkų argumentas yra tas, jog ši mokestinė subsidija skatina žmones taupyti ir investuoti. Iš dalies galima su tuo sutikti. Bet kokia rimta finansinė paskata gali skatinti žmones ką nors daryti. Pavyzdžiui, galime mokesčiais skatinti piliečius auginti daugiau agurkų ir pomidorų. Neabejoju, kad pavyktų.
 
Galime subsidijuoti dantų priežiūrą arba plaukimo bei jogos treniruotes, taip skatindami žmones būti sveikesniais. Tačiau kuom investavimas ir taupymas geriau už sveikus dantis ar sveiką kūną? Ar turite vienareikšmį atsakymą? Aš ne. Tuo labiau, kad investavimas šiandien nebūtinai reiškia didesnį turtą rytoj(Lengvatos šalininkai kažkodėl deda lygybės ženklą tarp taupymo ir investavimo veiksmo ir sėkmingų to investavimo rezultatų, lyg žmogui, nusprendusiam investuoti automatiškai yra garantuotas pelnas iš šių investicijų. Miglos pūtikai, ne kitaip). Naudingas yra tik protingas ir pelningas investavimas, o ne investavimas pats savaime.
 
Gyvybės draudimo „lengvatininkai“ visame pasaulyje pasitelkia dar vieną argumentą – gyvybės draudimo įmonių sukauptos lėšos tampa ilgalaikiu kapitalu, kuris padeda tos valstybės ekonomikai vystytis, nes gali būti investuojamas į ilgalaikius ekonominius projektus, naujai steigiamas ar plėtrą vykdančias įmones, naudojamas ilgalaikėms hipotekinėms paskoloms su fiksuotomis palūkanomis teikti (tuo būdu padedant jaunoms šeimoms įsigyti būstą ir sumažinti iš kintamų paskolų kylančią finansinę riziką). Taigi – naudinga valstybei veikla. Klausimas Lietuvoje veikiančių įmonių atstovams – kiek iš jūsų surinktų lėšų yra naudojama šiems tikslams Lietuvoje? Mano žiniomis – nykstamai maža. Taigi šis argumentas šiuo atveju yra tuštokas.
 
Net jei užmerksime akis prieš akivaizdžius aukščiau išdėstytus faktus ir priimsime lengvatos šalininkų argumentaciją apie taupymo naudą, pagrįstai kyla klausimas – o kodėl lengvata taikoma tik gyvybės draudimui? Juk yra daugybė lygiaverčių investavimo alternatyvų: galima investuoti į vyriausybės ir įmonių leidžiamus vertybinius popierius, laikyti indėlius bankuose, įsigyti įvairiausių investicinių fondų vienetų. Kodėl išskiriamas tiktai vienas produktas? Kodėl viena kiaulė – taupyklė tapo lygesne už kitas kiaules –taupykles? Kodėl sudaromos nelygios konkurencinės sąlygos, tam leidžiant visų mūsų pinigus?
 
Mano atsakymas paprastas. Ši kiaulė yra pati negražiausia, todėl lygioje konkurencinėje kovoje su kitomis taupymo alternatyvomis ji turi mažai šansų. Todėl gudrūs gyvybės draudimo lobistai daugelyje pasaulio valstybių sugebėjo „pramušti“ šiam produktui mokestines lengvatas.
 
Pabandysiu populiariai paaiškinti. Populiariausia gyvybės draudimo rūšis yra investicinis (kaupiamasis) gyvybės draudimas. Iš tiesų tai yra du skirtingi produktai, sudėti į vieną gražią pakuotę. Pirmasis produktas – tai gyvybės ir sveikatos rizikos draudimas. Jis panašus į turto draudimą – yra nustatytas terminas, draudimo objektas, draudimo suma ir tokio draudimo kaina. Taigi klientas gali metams apsidrausti savo sveikatą ir gauti išmoką, jei, pavyzdžiui, susilaužė ranką. Tačiau jei per metus draudiminio įvykio nebuvo, draudimo sutartis pasibaigia. Jei klientas nori toliau turėti draudimo teikiamą apsaugą, turi sudaryti naują sutartį. Tam, kad paskatinti žmones draustis didesnėmis sumomis ir kuo ilgesiam laikotarpiui (kad nereikėtų kiekvienais metais iš naujo prikalbinti klientą draustis), genialūs draudimo verslininkai sugalvojo prie šio produkto pridėti antrą – pastovaus taupymo (investavimo) produktą. Tokiu būdu asmuo, sudarantis investicinio gyvybės draudimo sutartį, perka iš karto du produktus – gyvybės draudimą bei investuoja savo pinigus, o sutartis gali būti sudaryta labai ilgam terminui. Metinė draudimo įmoka paskirstoma į dvi dalis – viena eina gyvybės draudimo rizikai dengti, kita – kaupimui. Kaupimui tenkanti dalis paprastai yra investuojama į tos pačios draudimo įmonės valdomą investicinį fondą. Kol kas labai gražu ir pūkuota.
 
Tačiau labai negražūs yra mokesčiai, kuriuos ima draudimo įmonės už pinigų kaupimo ir investavimo paslaugos dalį. Naudojamos įvairios mokesčių skaičiavimo schemos, tačiau jų esmė vienoda – klientas nuo visos savo pirmų metų įmokos sumoka nuo 50% iki 60% administravimo mokesčio. Tokiu būdu į investicinį gyvybės draudimą „investuojami“ pinigai iš karto „uždirba“ neigiamą 50%„grąžą“. Tie, kurie dirba investavimo sferoje žino, kiek svarbu yra sėkmingai (t.y. pelningai) investuoti būtent per pirmus kelis metus investuojamas lėšas. Čia viskas sukonstruota atvirkščiai. Palyginimui – paprasti biržoje prekiaujami investiciniai fondai iš viso neima jokių pirkimo ir pardavimo mokečių. Diena ir naktis.
 
Kodėl krokodilai tokie besočiai? Todėl, kad žmonės sunkiai pasiryžta pirkti komplikuotus finansinius produktus, ypač jei jie nėra labai patrauklūs. Taigi juos reikia agresyviai pardavinėti. Tam reikia gerai finansiškai motyvuojamų vadybininkų ir pardavėjų. Jiems motyvuoti didžiąja dalimi ir išleidžiami šie administraciniai mokesčiai. Dalis, aišku, tampa šių bendrovių akcininkų pelnu. Tačiau tokie mokesčiai taip pat atbaido ir daug nuovokesnių klientų. Todėl gyventojų pajamų mokesčio lengvata yra greitas ir lengvas sprendimas, kurio pagalba šiai „kiaulei – taupyklei“ padažomos lūpos ir nuperkamas gražesnis rūbas.
 
Čia norėčiau grįžti prie pirmojo lengvatos šalininkų argumento – skatinimo taupyti. Kaip jau pastebėjau, taupymas ir investavimas yra pozityvus dalykas tik tiek, kiek jis yra pelningas. Tikiuosi su tuo sutinka visi sveikai mąstantys. O ar pelningas yra taupymas ir investavimas, naudojantis investiciniu gyvybės draudimu? Tikslią statistiką turi tik patys draudikai, tačiau nemažai mano pažįstamų, kurie yra sudarę investicinio gyvybės draudimo sutartis prieš 10 ir daugiau metų, skundžiasi, jog jų investavimo rezultatai – apverktini (net ir pasinaudojus lengvata). Ir kaip gali būti kitaip, jei didžiąją dalį jų pinigų „suvalgė“ draudikų mokesčiai. Kviečiu draudikų atstovus išdrįsti viešai paskelbti apibendrintus ilgalaikius jų klientų investavimo rezultatus ir palyginti juos su atitinkamais finansiniais indeksais ir su konkuruojančiais produktais (tokiais kaip įvairūs Lietuvoje platinami investiciniai fondai).


Paradoksas, tačiau labai gali būti, jog ši lengvata padarė meškos paslaugą investavimo kultūros formavimuisi Lietuvoje. Jei, kaip aš įtariu, šio „investavimo“ rezultatai yra apverktini, žmonėms, kurie per šį produktą pirmą kartą susidūrė su investavimu, tai bus atgrasantis faktorius nuo kitų bandymų.Taigi valstybine subsidija būsime pasiekę atvirkštinį rezultatą.


Dalį lengvatos panaikinimu sutaupytų pinigų siūlau skirti finansiniam visuomenės raštingumui kelti, švietimui. Tikiuosi, kad taip galėsime iš žmonių, bėgiojančių paskui valstybines subsidijas vienam ar kitam finansiniam produktui tapti piliečiais, kurie patys yra pakankamai išsilavinę nuspręsti kur, kaip, kodėl ir ar iš viso investuoti savo pinigus.


Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas, „Mandatum Life“ vyr. turto valdymo projektų vadovas

Sulaužyti pažadai ir programa


Dar prieš rinkimus buvo padalinti pažadai, kad mokestiniai klausimai bus sprendžiami „dviejų datų“ principu, o tai reiškia, kad pataisų įsigaliojimo terminas nebūtų trumpesnis nei 6 mėnesiai nuo teisės akto paskelbimo. Tokia pati nuostata buvo įrašyta į naująją Vyriausybės programą 195.3 punkte. Minėti pažadai, tiek viešai, tiek privačiuose, rinkiminės programos pristatymuose buvo ne kartą pasakyti S.Skvernelio, S.Jakeliūno ir V.Poderio, tačiau praėjus vos mėnesiui paskutiniai du jau atsisakė savo žodžių ir netgi pasirašė po melą rinkėjams tvirtinančioms „Gyventojų pajamų mokesčio“ (GPM) pataisomis.
 
Lapkričio 30d. registruota GPMįstatymo pataisa, pagal kurią siūloma panaikinti galimybę iš pajamų atimti per mokestinį laikotarpį patirtas išlaidas - gyvybės draudimo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, kurios įsigaliojimui siūloma 2017 m. sausio 1 d., mus nemaloniai nustebino. Pataisą registravo Seimo nariai Stasys Jakeliūnas, Virgilijus Poderys, Naglis Puteikis, Aušra Maldeikienė, Tomas Tomilinas, Algirdas Sysas.
 
Fiskalinis efektas artimas nuliui

 
Nepaisant sulaužytų rinkiminių pažadų ir programos nuostatų, yra itin skubama priimti pataisas per 2 savaites vietoje 6 mėnesių, nediskutuojama su socialiniais partneriai. Su biudžetu, mokestinius klausimus galima spręsti tik esant ypatingai situacijai ir reikšmingam fiskaliniam efektui – didelei įtaka surenkamiems mokesčiams. Tačiau čia ryškėja dar viena pataisų rengėjų melagystė, nes pataisos duos artimą nuliui efektą.
 
Net ir priėmus pataisas 2017 metais fiskalinis efektas bus nulinis, nes GPM permokas mokesčių mokėtojai susigrąžins pagal 2016 metų pajamas ir 2016 metų draudimo įmokas. Fiskalinis efektas pradės jaustis tik 2018 metais ir turėtų sudaryti apie 2 mln. eurų per metus, tačiau jau sudarytos ilgalaikės sutartys ir toliau grąžinsis mokesčio permokas.
 
Kyla klausimas – jei tai nulio vertės mokesčių pakeitimas, tai kodėl jis stumiamas meluojant ir nesilaikant terminų su biudžetu?
 
Pataisų kūrėjai vardijo, kad pataisa sutaupys apie 24 mln. eurų, tačiau to nebus, nes seniau sutartys ir toliau grąžinsis panašias sumas net ir priėmus pataisą, tad šis argumentas yra iš visai kito konteksto ir skirtas dumti akis balsuojantiems seimo nariams, kurie ne iki galo įsigilino į „buldozeriu“ stumiamai pataisai.
 
Egzaminas Seimo daugumai ir Vyriausybei

 
Akivaizdu, kad laukia melo detektoriaus testas Seimo daugumai ir Vyriausybės nariams bei premjerui Sauliui Skverneliui, kiek galima tikėti pažadais ir Vyriausybės programa, kurios patikimumas gali kristi vos ją priėmus.
 
Nepaisant argumentų, kad Lietuviai per mažai taupo senatvei ir ketinama atimti iš jų dar vieną instrumentą tai daryti, pataisų rengėjai Stasys Jakeliūnas, Virgilijus Poderys, Naglis Puteikis, Aušra Maldeikienė, Tomas Tomilinas, Algirdas Sysas neatlaiko jokios kritikos dėl terminų nesilaikymo ir fiskalinio efekto. Kyla klausimas ko dar mokestinėje sistemoje galima laukti iš Seimo ir kokių nenumatytų slaptų planų turi dauguma?
 

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
LB tyrimas: „Swedbank“ tinkamai neinformavo dalies klientų

Lietuvos banko (LB) atliktas tyrimas parodė, kad „Swedbank“ dalies klientų tinkamai neinformavo apie kredito...

Finansai
11:20
„Barclays“ nuomosis naują biurą Indijoje: tilps 9.000 darbuotojų 14

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ pasirašė nuomos sutartį dėl daugiau nei 100.000 kv. m. komercinių...

Istorinio „Revolut“ sandorio belaukiant: savo žodį turės tarti ir Lietuvos bankas 16

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuoliui „Revolut“, kuris siekia tapti banku Lietuvoje,...

Rinkos
2018.04.20
Reorganizuos „Citadele“ banką

Latvijos finansų grupė „Citadele“ reorganizuos „Citadele“ banką Lietuvoje prijungdama prie Latvijos „Citadele...

Rinkos
2018.04.20
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
50% uždarbio siekiančios pensijos Vyriausybė tikisi iš didesnio gyventojų kaupimo 18

Trečiadienį Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, išsamiau pristatė pensijų reformos...

Rinkos
2018.04.18
Šeimos konstitucija – kaip šeimos akcininkų sutartis

Daugelis versle besisukančių žmonių žino, kas yra įmonės akcininkų sutartis, tačiau nėra girdėję ar beveik...

Rinkos
2018.04.14
Penktadienį stringa „Swedbank“ internetinės bankininkystės sistema 8

Didžiausio Lietuvoje komercinio banko „Swedbank“ elektroninės bankininkystės sistema penktadienį susidūrė su...

Finansai
2018.04.13
Konkurencijos taryba įvertino VIG įsipareigojimų įgyvendinimą

Konkurencijos taryba įvertino, kad bendrovė „Vienna Insurance Group“ (VIG) tinkamai įgyvendino prisiimtus...

Finansai
2018.04.13
Žiniasklaida: į „Revolut“ investuoja rusų milijardieriaus įmonė 16

Jungtinės Karalystės technologijų startuolis „Revolut“, siekiantis tapti banku Lietuvoje, netrukus turėtų...

Rinkos
2018.04.13
Tarp Europos „fintech“ įtakingiausių – penki lietuviai 3

Tarp 200 įtakingiausių Europos finansinių technologijų („fintech“) sektoriaus žmonių yra penki lietuviai:...

Rinkos
2018.04.13
Rusijoje sulaikytas bankrutavusio „Snoro“  pagrindinis akcininkas Antonovas 17

Rusijos Sankt Peterburgo mieste teisėsauga sulaikė bankrutavusio „Snoro“ banko pagrindinį akcininką Vladimirą...

Finansai
2018.04.12
„Revolut“ vadovas: apie būsimą plėtrą, dinozaurus rinkoje, finansų sektoriaus ateitį Premium 2

Tradiciniai bankai yra dinozaurai ir jie pasmerkti mirti, interviu VŽ sako Jungtinės Karalystės technologijų...

Rinkos
2018.04.10
Lietuvos banko „blockchain“ smėlio dėžei – 0,762 mln. Eur europinių pinigų 10

Į Lietuvos banko inicijuojamą „blockchain“ technologija grįstų sprendimų bandymų platformą „LBChain“ bus...

Finansai
2018.04.10
„Citigroup“: akcijų laukia duobėtas ketvirtis, bet vis tiek išnaudokite korekcijas

Pasaulio akcijų rinkoms pirmasis šių metų ketvirtis buvo itin duobėtas ir tai tęsis ir antrąjį metų ketvirtį,...

Rinkos
2018.04.09
Bankai tikisi Duomenų apsaugos inspekcijos geranoriškumo 3

Po pusantro mėnesio įsigaliojantis naujasis Europos Sąjungos reglamentas dėl asmens duomenų teisinės...

Finansai
2018.04.09
„Deutsche Bank“ turės naują vadovą

Vokietijos bankininkystės milžino „Deutsche Bank“ vadovu taps Christianas Sewingas, iki šiol vadovavęs banko...

Rinkos
2018.04.09
Pagal investuotojų kuriamas darbo vietas Lietuva – ketvirta ES 5

2017 m. Lietuva pakilo į 4 vietą ES pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų suplanuotas kurti...

Pramonė
2018.04.09
Latvija dar kartą bando išsižadėti pinigų plovimo tradicijų

Latvija po šalį sukrėtusios bankinės krizės dar kartą bando išsižadėti nešvarių pinigų plovyklos etiketės.

Rinkos
2018.04.05
Medicinos bankas pelną didino 3 kartus 11

Verslininko Sauliaus Karoso valdomas Medicinos bankas 2017 m. uždirbo 1,65 mln. Eur grynojo pelno - 3 kartus...

Rinkos
2018.04.05

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau