„Epso-G“ pelną augino jungtys su Švedija ir Lenkija

Publikuota: 2016-11-28
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pradėtos eksploatuoti naujos elektros jungtys su Švedija („NordBalt“) ir Lenkija „LitPol Link“ davė naudos Energetikos ministerijos UAB „Epso-G“. Ši elektros ir dujų perdavimo sistemų operatorių grupė per 9 šių metų mėnesius gavo 2,6 kartus daugiau grynojo pelno ir 54% daugiau pajamų.

„Epso-G“ grupės pajamos buvo 170,7 mln. Eur, arba 53,8% didesnės nei per tą patį 2015 m. laikotarpį, kuomet siekė beveik 111 mln. Eur. Grynasis pelnas per šį laiką išaugo nuo 9,2 mln. iki 23,9 mln. Eur, praneša bendrovė.

Nurodoma, kad grupės rezultatai gerėjo dėl pradėtų eksploatuoti naujų elektros jungčių su Švedija ir Lenkija, perduoto didesnio elektros kiekio, išaugusių pajamų už sistemines elektros energijos ir balansavimo paslaugas.

Pajamos už elektros energijos perdavimą šiemet sausį-rugsėjį, palyginti su 2015 m. devyniais mėnesiais, padidėjo 34,3%, iki 49,7 mln. Eur. Gamtinių dujų perdavimo pajamos šiemet per tris ketvirčius siekė 41,4 mln. Eur.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pajamos už sistemines elektros energijos paslaugas padidėjo 3,8 karto, iki 26 mln. Eur. Balansavimo (reguliavimo) elektros energijos pardavimo pajamos išaugo 79%, iki 17,2 mln. Eur. Parduotos balansavimo elektros energijos kiekis padidėjo 78%.

Pradėjus eksploatuoti tarptautines elektros jungtis „NordBalt“ ir „LitPol Link“, šiemet per tris ketvirčius gauta 3,3 mln. Eur perkrovų pajamų. Perkrovų pajamos gaunamos dėl nepakankamo tarpsisteminių elektros linijų pralaidumo ir dėl to susiformuojančių skirtingų elektros rinkos kainų Lietuvos ir Švedijos, Lenkijos, Latvijos elektros biržose. „Epso-G“ valdomas elektros perdavimo sistemos operatorius AB „Litgrid“ perkrovos pajamomis pripažįsta tik dalį gautų įplaukų, t .y. tik lėšas, panaudotas paskirstytajam jungčių pralaidumui užtikrinti. Likusios pajamos apskaitytos kaip būsimųjų laikotarpių pajamos.

Grupės trijų ketvirčių pajamos prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) buvo 64,3 mln. Eur. Palyginti su 2015 m., EBITDA padidėjo 62,1%. EBITDA marža pakilo iki 37,7% (2015 m. buvo 35,7%).

Grupės sąnaudos per pirmuosius 2016 m. devynis mėnesius siekė 139,4 mln. Eur, arba 39,7 mln. Eur daugiau, lyginant su analogišku 2015 m. periodu. Augimą nulėmė išaugusios elektros energijos ir susijusių paslaugų bei nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos.

VŽ rašė, kad „Epso-G“ ateinančius šešerius metus į valstybės biudžetą mokės tik 0,5% paskirstytojo pelno dividendus. Lapkričio pradžioje tokį sprendimą Vyriausybė priėmė atsižvelgdama į būtinybę „Epso-G“ 2016-2021 m. laikotarpiu skirti pakankamai lėšų grąžinti 210 mln. Eur paskolą įmonei „Lietuvos energija“.

Bendrovė teigia, kad efektyvi grupės veikla leidžia mažinti energijos perdavimo tarifus vartotojams. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtintas elektros perdavimo tarifas kitąmet mažės 2,75%, iki 0,672 ct už kilovatvalandę. Dujų perdavimo kaina vidutiniškai mažės 7,8%, iki 1,78 Eur už megavatvalandę.

„Epso-G“ grupės perduotas elektros energijos kiekis šiemet per 9 mėnesius, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 5,1%, iki 7121 gigavatvalandės (GWh). Transportuotų dujų kiekis vartotojams šalies viduje sumažėjo 17,5%, iki 15675 GWh. Tačiau tranzitu perduotų dujų kiekis padidėjo 7,2%, iki 16 693 GWh (didžioji dalis – į Kaliningrado sritį). Planuojama, kad kitąmet dujų vartojimas Lietuvoje stabilizuosis ir šalies viduje bus perduotas toks pat gamtinių dujų kiekis, kaip ir šiemet.

VŽ rašė, kad šiemet lapkritį iš esmės baigta „Epso-G“ grupės korporatyvinio valdymo pertvarka. Stebėtojų taryba ketverių metų kadencijai išrinko Bendrovės valdybą.

„Epso-G“ yra kontroliuojanti įmonė, valdanti elektros perdavimo operatoriaus „Litgrid“, dujų perdavimo sistemos operatoriaus AB „Amber Grid“ ir Lietuvos energijos išteklių biržų operatoriaus UAB „Baltpool“ kontrolinius akcijų paketus. 100% „Epso-G” akcijų valdo Energetikos ministerija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku