TVF nepalaiko Prezidentės veto Darbo kodeksui

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) remia Seime priimtas Darbo kodekso pataisas ir mano, kad atsisakyti priimto įstatymo po Prezidentės veto reikštų prarasti galimybę įgyvendinti reikalingas reformas.
TVF palankiai vertina šalies finansų būklę ir mato galimybių protingai didinti išlaidas bei mažinti darbo santykių apmokestinimą 2017 m.
Tokias išvadas šiandien pateikė TVF ekonomistų misija, ji Lietuvoje šią savaitę baigė darbą.
TVF ekspertai prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet turėtų išaugti 2,5% (pavasarį tikėjosi - 2,7%), o kitąmet apie 3%. Palyginti Lietuvos bankas ir Finansų ministerija tikisi kiek kuklesnio šalies BVP augimo 2016 m. ir 2017 m., atitinkamai 2,3% ir 2,7-2,9%. TVF teigia, kad šiemet ūkio plėtrą stabdo dar pilnai verslo ir viešojo sektoriaus nepasiekiančios ES lėšos, kaip suplanuota 2014-2020 m. finansinėje perspektyvoje.
Yra vietos mažinti mokesčius
TVF ataskaitoje nurodoma, kad nelauktai spartus atlyginimų ir mažmeninės prekybos augimas leido į biudžetą surinkti daugiau mokesčių, todėl viešųjų finansų deficitas šiemet sumažės iki 0,25% BVP. Vyriausybės 2016 m. biudžeto plane numatytas 1,2% BVP deficitas.
Mažesnis nei planuotas biudžeto deficitas bei geriau administruojamas mokesčių surinkimas TVF ekspertų teigimu sudaro palankias prielaidas formuojamame 2017 m. biudžete numatyti papildomą finansavimą reikalingoms sritims ar mažinti darbo santykių apmokestinimą, nepakenkiant fiskalinei drausmei.
Net gi numatant tokias priemones kitąmet, t.y. skiriant daugiau lėšų krašto gynybos reikmėms, su infliacija susiejant pensijas, apkarpant Sodros įmokas bei didinant socialines išmokas, biudžeto deficitas neperkoptų 1% šalies BVP ribos, skaičiuoja TVF ekspertai.Kartu TVF pabrėžia, kad turi būti ir toliau laikomasi fiskalinės drausmės taisyklių.
Rasa Budbergytė., finansų ministrė, teigia tikinti, kad Lietuva ir toliau sugebės vykdyti atsakingą šalies fiskalinę politiką, kuri garantuotų aukštesnę žmonių gyvenimo kokybę, kurtų investicijoms patrauklią aplinką bei suteiktų postūmį nuosaikiam ekonomikos augimui.
Nepalaiko Prezidentės veto
Atsisakyti priimto darbo kodekso po Prezidentės veto reikštų prarasti galimybę įgyvendinti reikalingas reformas. Atsižvelgiant į procedūrinius apribojimus, dabar reikėtų priimti naują kodeksą su pakeitimais, operatyviai išsprendus likusius klausimus, susijusius su teisėtais socialinių partnerių lūkesčiais, teigiama ataskaitos išvadose.
Taip pat, pasak fondo ekspertų, būtų naudinga pakoreguoti Naujojo socialinio modelio politines priemones. Pagal naująją pensijų sistemą išmokos gerokai padidės trumpuoju laikotarpiu, tačiau panašu, kad ilgainiui jos gali gerokai sumažėti, todėl reikės papildomų pastangų siekiant užtikrinti sistemos tvarumą.
Lietuvai taip pat siūloma sutelkti dėmesį į struktūrines reformas ir inovacijas, taip pat - mokesčių administravimo gerinimą, mokesčių naštos mažiausias pajamas gaunantiems legvinimą, išlaidų efektyvumo skatinimą, švietimo sistemos kokybės užtikrinimą.
TVF ekspertų vertinimu, šiuo metu nėra pastebima jokia tiesioginė rizika Lietuvos finansiniam stabilumui, o investicijas ir augimą skatina atsigaunanti kreditų rinka bei didėjantis susidomėjimas mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) paskolų srityje.
Galutiniame savo pranešime TVF teigia, kad artimiausiu metu galima tikėtis ir spartesnio šalies ekonomikos augimo, kurio pagrindinė varomoji jėga yra didėjantis privatus vartojimas, kurį skatina darbo užmokesčio augimas.
TVF ekspertai teigiamai įvertino ir Lietuvos eksporto padėtį, tačiau atkreipė dėmesį į darbo našumo problemą, taip pat siūlo artimiausiu metu susilaikyti nuo tolesnio minimalaus darbo užmokesčio kėlimo.
infogr.am::cf0cbc5e-f9ef-41da-901c-20d446a8738d
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti