Nereceptinių vaistinių preparatų pristatymas į namus: ką turi žinoti vaistinės

Publikuota: 2016-02-02
GLIMSTEDT teisininkė, advokatė Asta Macijauskienė
GLIMSTEDT teisininkė, advokatė Asta Macijauskienė

Paskutinėmis praėjusių metų dienomis įsigaliojęs sveikatos apsaugos ministro įsakymas nustatė vaistinių preparatų siūlymo parduoti gyventojams nuotoliniu būdu tvarką, pagal kurią, vaistinėms buvo sudarytos sąlygos pristatyti nereceptinius vaistinius preparatus tiesiai į gyventojų namus. Iki tol gyventojai tiek receptinius, tiek nereceptinius vaistinius preparatus internete tik rezervuodavo, o atsiimti turėdavo pasirinktoje vaistinėje.Nors įsakymas galioja jau kurį laiką, tačiau didžiosios vaistinės nereceptinių vaistinių preparatų pristatymo į namus dar nevykdo, nes tam turi techniškai pasiruošti bei įvykdyti tam tikras įsakyme nustatytas sąlygas.

Išankstinis pranešimas – prieš 14 dienų

Pirmiausia vaistinės apie ketinimą siūlyti parduoti nereceptinius vaistinius preparatus gyventojams nuotoliniu būdu turi ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai. Pranešime, be kitos informacijos, turi būti nurodoma, kuriose interneto svetainėse bus siūloma nuotoliniu būdu įsigyti vaistų. Jei interneto svetainės adresas keičiasi, Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą apie tai tokia pat forma privalu informuoti ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų iki interneto svetainės adreso pasikeitimo.

Įvedamas bendrasis logotipas

Siekiant užkirsti kelią falsifikuotų vaistinių preparatų prekybai, pradedamas naudoti bendrasis (t.y. Europos Komisijos nustatyto dizaino) logotipas. Įsakymas įpareigoja vaistines bendrąjį logotipą aiškiai nurodyti kiekviename interneto svetainės puslapyje, kuriame vaistinė siūlo parduoti nereceptinius vaistinius preparatus. Paspaudus logotipą, turi būti nukreipiama į autorizuotą vaistinių sąrašą su jų interneto svetainių adresais. Tokiu būdu pirkėjai galės pasitikrinti, ar siūlomi parduoti nereceptiniai vaistiniai preparatai nėra falsifikuoti. Atsižvelgiant į tai, kad teisę vaistinei naudoti bendrąjį logotipą suteikia Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, prieš pradėdamos tokią veiklą vaistinės turės sudaryti sutartis su šia institucijair techniškai suderinti savo interneto svetainės galimybes su nustatytais reikalavimais.

Siūlymo parduoti vaistus nuotoliniu būdu procedūra

Vaistinė turi turėti parengtą ir patvirtintą siūlymo parduoti nereceptinius vaistinius preparatus gyventojams nuotoliniu būdu procedūrą. Be kitų sąlygų, procedūroje rekomenduojama detaliai aptarti ir farmacinės paslaugos, t.y. konsultacijos dėl vaistinio preparato, teikimo gyventojui prieš sudarant nuotolinę sutartį tvarką, nes įsakymas reikalauja, kad, prieš sudarant nuotolinę sutartį, farmacijos specialistas farmacinę paslaugą gyventojui suteiktų naudodamasis ryšio priemonėmis. Konsultaciją galima suteikti interneto svetainėje nurodytu būdu - telefonu, internetinės telefonijos priemonėmis, naudojant specialią kompiuterio programą ar kt. Siūlant parduoti vaistus nuotoliniu būdu, tai itin svarbu, nes pareiga įrodyti, kad prieš sudarant nuotolinę sutartį gyventojui buvo suteikta farmacinė paslauga ryšio priemonėmis, tenka vaistinei. Tinkamas tvarkos formalizavimas padėtų vaistinei kontroliuoti šį procesą tiek savo darbuotojų, tiek valstybės institucijų atžvilgiu.

Nauja tvarka vertinama nevienareikšmiškai

Iš diskusijų viešojoje erdvėje matyti, kad vaistinės rengiasi imtis internetinės nereceptinių vaistinių preparatų prekybos pristatant į namus, tačiau dauguma jų nespėjo tinkamai pasirengti šiam teisinio reglamentavimo pokyčiui, nes teisės aktas įsigaliojo itin greitai, kitą dieną po paskelbimo, taip pat reikia iš anksto įvykdyti nemažai privalomų sąlygų. Be to, nors priėmus minėtą įsakymą buvo žengtas didelis žingsnis vaistų internetinės prekybos liberalizavimo keliu, kažin ar galima prognozuoti didelį nereceptinių vaistų internetinės prekybos augimą, nes didelė dalis gyventojų vis dar teikia pirmenybę asmeniniam kontaktui su vaistininku.

Kitos GLIMSTEDT įžvalgos:

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau