Teroristinis aktas, nepaprastoji padėtis ar ekonominės sankcijos nėra pagrindas nevykdyti prievolių

Publikuota: 2015-11-30
GLIMSTEDT asocijuotas partneris, advokatas Mindaugas Jablonskis.
GLIMSTEDT asocijuotas partneris, advokatas Mindaugas Jablonskis.

Pastaruoju metu ES valstybės susiduria su neįprasta situacija. Prancūzija įvedė nepaprastąją padėtį, Briuselyje paskelbiamas aukščiausias pavojaus lygis, visa tai trukdo verslininkams vykdyti sutartis, verčia netikėtai keisti planus, atšaukti užsakymus. Šiomis aplinkybėmis kyla klausimas dėl atsakomybės už prievolių nevykdymą.

Asmuo gali būti atleistas nuo atsakomybės dėl nenugalimos jėgos, valstybės veiksmų, būtinosios ginties, savigynos, tačiau teroristinis aktas, neparastosios padėties įvedimas ar ekonominės sankcijos savaime nėra pagrindas verslui nevykdyti prisiimtų prievolių.

Valstybės veiksmus, tarp jų ir nepaprastąją padėtį, kuri apsunkina prievolių vykdymą, galima numatyti ir aptarti sutartyse, todėl valstybė nelaikoma nenugalima jėga, kurios nebūtų galima numatyti.

Net jeigu valstybė atskiru įstatymu paskelbtų veiklos ar prievolių moratoriumą, tai nereiškia, kad kitų valstybių teismai ar arbitražas atleistų nuo sutarties vykdymo.

Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes liudijančias pažymas išduoda prekybos pramonės ir amatų rūmai, jeigu tos aplinkybės atsirado ir egzistavo Lietuvos teritorijoje, o karas (paskelbtas, nepaskelbtas, pilietinis), sprogimai, pastatų užėmimas, teisėti ar neteisėti valstybės veiksmai tik gali būti pagrindas pripažinti force majeure. Net jeigu įmonės dirbtuvėse remontuojami nepaskelbtame kare sugadinti tankai, tai nereiškia, kad įmonė automatiškai tapo finansiškai neatsakinga už kokių nors įmonės įsipareigojimų nevykdymą.

Taip pat, jeigu viena valstybė paskelbė sankcijas kitai valstybei, tai nereiškia, kad bus galima negrąžinti gautų avansų, atsiimti pinigus už lėktuvo bilietus ar atsisakyti vykdyti užsakymus. Vietiniai teismai gali būti palankūs savo valstybės priimtiems sprendimams, bet labai tikėtina, kad kitų valstybių teismai ir arbitražas nepripažins kitos valstybės veiksmų force majeure aplinkybe.

Jeigu įmonė pardavė kelionę ir bilietus į Disneilendą Paryžiuje, tai, dėl nepaprastosios padėties sustabdžius Disneilend veiklą, sutarties šalys atsidurs situacijoje, buvusioje iki sutarties sudarymo, o pardavėjas turės grąžinti sumokėtus pinigus. Ši sąlyga nebus taikoma ekskursijoms, kuriose apsilankymas nėra ribojamas. Analogiškas principas turėtų būti taikomas ir verslo kelionėms. Jeigu buvo numatytas seminaras ar mokymai Paryžiuje, objekte, į kurį patekti uždrausta, arba į atšauktą verslo mugę, tai turėtų būti prilyginta force majeure. Šiuo atveju įmokos už mokymus ar verslo mugę turėtų būti grąžintos.

Kitos GLIMSTEDT įžvalgos:

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau