Tęsiamas ministerijų ir NVO dialogas

Publikuota: 2015-11-05
Edgaras Leichteris, asociacijos "Žinių ekonomikos forumas" direktorius. Juditos Grigelytės nuotr.
Edgaras Leichteris, asociacijos "Žinių ekonomikos forumas" direktorius. Juditos Grigelytės nuotr.

Kaip NVO ir ES investicijas administruojančių institucijų bendradarbiavimą paversti efektyvesniu, buvo siekiama išsiaiškinti vykusioje diskusijoje „Nevyriausybinių organizacijų dalyvavimo įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą aptarimas“. Diskusijos dalyviai koncentravosi į kelis klausimus: kaip NVO ir ES investicijas administruojančių institucijų bendradarbiavimą paversti efektyvesniu, kaip užmegzti partnerystę ir vystyti NVO iniciatyvas,kuriuose ES investicijų administravimo etapuose bendradarbiavimas atneštų didžiausią naudą.

Skatina reikšti poziciją

Finansų ministerijos organizuotoje skėtinių nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir valstybės institucijų diskusijoje ne kartą buvo akcentuota, kad itin svarbu, jog NVO aktyviai reikštų savo poziciją ir aiškiai įvardytų 2014-2020 m. ES struktūrinių fondų projektų įgyvendinimo problemas, teiktų pastabas ir pasiūlymus. „Tiek NVO, tiek ministerijų atstovai turi daug gerų idėjų ir tikiu, kad dažniau kartu susėdę ir išdiskutavę galėtų rasti daug gerų sprendimų, kaip efektyviau pasiekti tikslus“, – sakėFinansų ministerijos Europos Sąjungos Struktūrinės paramos valdymo departamento direktorė Loreta Maskaliovienė.

2013 metais buvo priimtas NVO įstatymas, kuriame buvo aiškiai apibrėžta sąvoka „Nevyriausybinė organizacija“. Pagal šį apibrėžimą NVO yra visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, o šia organizacija nėra laikomos politinės partijos, pelno siekiančių juridinių asmenų susivienijimai, religinės organizacijos ir pan.Nors NVO sąvoka yra išaiškinta prieš kelerius metus, valstybinių institucijų atstovams vis dar kyla klausimų, kokios tai organizacijos. Tokia situacija stabdo pažangą.

Teigiami pokyčiai – bendras tikslas

Pasak asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ vadovo Edgaro Leichterio, nors NVO vaidmuo visuomenėje po truputį gerėja, vis dėlto dalis organizacijų patenka į užburtą ratą.

„Nevyriausybinėms organizacijoms trūksta administracinių gebėjimų, o visi iš NVO tikisi aiškių pozicijų, padarytų darbų, nemokamo ir aktyvaus dalyvavimo. Visiškai nefinansuojant šio sektoriaus, to tikėtis negalima“, – tvirtina diskusijos moderatorius E. Leichteris.

Jo manymu, vienos ministerijos yra atviros bendradarbiavimui su NVO, kitos – uždaresnės. Ministerijų darbuotojus būti atviriems pasiūlymams stabdo neigiama patirtis – dalis NVO atstovų neretai būna įkyrūs, kritiški, neturi savo pozicijos. E. Leichterio teigimu, ministerijoms svarbu ne tik labiau atsiverti, bet ir įveikti vis dar gają imitavimo kultūrą.

„Jei ministerija sako, kad bendradarbiauja su 120 institucijų, tai gali reikšti, kad tos organizacijos tebuvo sukviestos į renginį, tačiaujos nebuvo išklausytos, neužsimezgė dialogas. Svarbu, kad atsirastų noras bendradarbiauti ir ministerijos suvoktų, kad bendradarbiavimas nėra našta, kad jis gali padėti spręsti probleminius klausimus“, – įsitikinęs „Žinių ekonomikos forumo“ vadovas.

E. Leichteris sako, kad turi pasitempti ir pačios NVO – kelti savo atstovų kvalifikaciją, pateikti argumentuotą poziciją dėl finansavimo, taip formuojant patikimo partnerio įvaizdį. „Kurti teigiamus pokyčius valstybėje turi būti bendras NVO ir valstybės tarnautojų tikslas“, – sako pašnekovas.

Planuojamas bendradarbiavimas

Skaičiuojama, kad yra daugiau nei 40 investicijų veiksmų programos priemonių, kuriose NVO galėtų dalyvauti tiesiogiai kaip projektų vykdytojai, partneriai ar paslaugų teikėjai. Šių priemonių įgyvendinimui 2014-2020 m. numatyta beveik 500 mln. Eur.

„Abi pusės pateikė puikių pasiūlymų bei įsipareigojimų – tai labai svarbu partnerystei. Visi sutarėme, kad reikia kalbėtis ir girdėti kitą pusę. Tikiuosi, kad šiandien kilusios diskusijos padės kartu su NVO pagalba spręsti visuomenei aktualias problemas“, – viliasi L. Maskaliovienė.

Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro direktoriaus Martino Žaltausko teigimu, per artimiausius penkerius metus būtina sukurti stabilią sistemą, kuri palaikytų NVO organizacijas, nes pasibaigus dabartiniam ES finansavimo laikotarpiui NVO kyla pavojus tapti valstybės išlaikytinėmis.

Šis renginys NVO atstovams – jau antrasis šiemet, kurį organizavo Finansų ministerija. Birželio mėnesį ministerijų ir NVO atstovai diskutavo tema „Nevyriausybinių organizacijų lūkesčiai ir galimybės, panaudojant ES fondų investicijas“. Diskusijomis siekiama teigiamų pokyčių bendradarbiavime tarp ministerijų ir NVO.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau