Guolio evoliucija arba kodėl pasaulis sukasi efektyviau

Publikuota: 2015-10-05

Nuo pat tų laikų kai buvo išrastas ratas, žmonija sprendė greitesnio ir tolygesnio sukimosi apie ašį problemą. Guolis tapo tuo elementu apie kurį ėmė suktis pasaulis.

Geometrinė jo forma ir sudedamosios dalys nedaug tepakito per pastaruosius 50 metų, tačiau techninės galimybės sparčiai evoliucionavo ir nenustoja tobulėti iki šiol. Taupesni, lengvesni ir nesunkiai prižiūrimi besisukantys įrenginiai su išmaniosiomis technologijomis yra tas elementas, apie kurį sukasi pramonė ir visi jos sukuriami judantys mechanizmai.

Dairydamasis po Londono apylinkes iš 135 metrų aukščio apžvalgos rate „London Eye“ nejučia prisiminiau, jog tokio dydžio konstrukcija yra veikiama daugybės jėgų ir baiminausi ar pučiant stipriam vėjui neims svyruoti it medžio viršūnė ar šokčioti. Mano didžiam nustebimui vėjuoto didmiesčio panorama slinko lėtai ir tolygiai, tad visiškai aiškiai mačiau abipus Temzės upės besidriekiančius legendinius pastatus. Tik kiek vėliau sužinojau kas užtikrino tą ramybę kybant padebesiuose – Švedijos technologijų ir inžinerijos koncerno SKF sukurtas specialus guolis, apie kurį sukasi milžiniško svorio ir dydžio ratas, taip pat erdvias kabinas laikantys guoliai.

Nuo 1907 m. dirbanti technologijų tiekėja geba panaudoti inovatyvius sprendimus kuriant įvairius gaminius daugiau kaip 40-yje pramonės sričių. Ji tobulina savo žinias visose SKF technologijų bazėse: guolių ir jų blokų, sandariklių, mechatronikos, techninės priežiūros ir tepimo sistemų. Šiandien pagrindinis SKF technologijų vystymo tikslas – sumažinti viso gaminio gyvavimo ciklo poveikį aplinkai. Naujausias pavyzdys – „SKF Beyond Zero“ asortimento gaminiai, skirti sumažinti CO2 emisijas, taupyti ribotus išteklius.

Inžinerijos triumfas

Mažinti gaminių svorį, didinti jų atsparumą išorės veiksniams visada buvo ambicinga užduotis, tačiau ji jau didžia dalimi įvykdyta. Jei anksčiau reikėjo gana didelio guolio tam tikroms apkrovoms atlaikyti, šiandien gerokai mažesnis guolis puikiai atlieka tą pačią funkciją. Siūlomi sumažintos trinties guoliai ir specialios tepimo sistemos, palaikančios optimalų jų darbą bei užtikrinančios ilgaamžiškumą. Didesnį našumą turintys įrenginiai reikalauja mažiau energijos ir ne tokios dažnos techninės priežiūros, jų aptarnavimas greitesnis, mažesnės jų priežiūros sąnaudos.

Dėl šios priežasties SKF technologijos padeda sumažinti techninės priežiūros išlaidas pagamintos produkcijos vienetui ir lengviau pasiekti įmonių vadovų užsibrėžtus veiklos rodiklius (KPI). Aukštas įrengimų patikimumas, leidžia pasiekti maksimalius gamybinius pajėgumus, išlaikant aukštą produktų kokybę, įrengimai nestoja dėl neplanuotų gedimų.

Tvarūs sprendimai

Alrik Danielson, „SKF Group“ prezidentas šiemet pramonės atstovams pristatė naują analitikos instrumentą inžinerijos specialistams, pavadintą bendruoju guolių gyvenimo ciklo modeliu (Generalized Bearing Life Model). Tai naujas įrankis ir patogi duomenų bazė visiems projektuojantiems besisukančius mazgus inžinieriams, leidžianti gana tiksliai ir realistiškai paskaičiuoti šių elementų apkrovas bei ilgaamžiškumą. Ji yra dalis platesnės programos pavadintos „EnCompass Field Performance Programme“, skirtos tvariam mechanizmų naudojimui, priežiūrai ir kūrimui. Šioje programoje detaliai numatyta kaip prižiūrėti, kada ir kiek tepti guolius ar keisti tam tikras dalis.

Šiam darbui nebereikia šimtuose puslapių parašytų instrukcijų, pakanka įprasto planšetinio kompiuterio ir mobiliosios aplikacijos „SKF Enlight“, kuri specialistui padeda su specialių daviklių pagalba tikrinti minėtus mazgus, jų darbo charakteristikas, temperatūrą, vibracijų lygį ir kitus parametrus.

Virtualus turas kompiuteryje leidžia patikrinti visus reikiamus elementus, suplanuoti darbus. Pavyzdžiui, pramoniniams įrengimams skirta programa „SKF Machine Tool Observer MTx“ nuolat seka ir kontroliuoja besisukančių mechanizmų darbo režimą ir informuoja apie pakitusį guolio darbą. Priežiūrą atliekantis personalas gali planuoti būtinus priežiūros darbus ar pakeitimus. Taip išvengiama brangiai kainuojančių prastovų.

Informacinės technologijos giliai įsiskverbė į sunkiai pasiekiamą plieno įrenginių pasaulį ir iš esmės keičia nusistovėjusius įpročius. Programa „SKF Insight“ dar labiau išplečia priežiūros ir kontrolės galimybes. Antai į guolį įmontuotas specialusis daviklis informuoja jei šis pradėjo kaisti ar kitaip pasikeitė jo darbas.

Apie 36 proc. visų guolių gedimų atsiranda dėl prasto ar netinkamo tepimo. SKF tepimo sistemų verslo šaka nuosekliai auga, koncernas neseniai įsigijo keletą stambių šios įrangos gamintojų. Besisukančių elementų ir jų tepimo sprendimai iš vienų rankų, kuriuos gali lengvai pritaikyti savo kūriniuose inžinieriai ar gamintojai yra jau pasiektas SKF tikslas.

Nauji tikslai keliami tvarios inžinerijos ir tausaus mechanizmų naudojimo srityse yra kur kas rimtesnis iššūkis, kurį priėmė Švedijos gigantas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau