Europos Komisija steigs investicinius ginčus nagrinėsiančius teismus

  Reklama publikuota: 2015-09-21
  Asocijuota partnerė Solveiga Palevičienė
  svg svg
  Asocijuota partnerė Solveiga Palevičienė

  Investuotojų laukia pokyčiai – Europos Komisija siūlo steigti investicinius ginčus nagrinėsiančius teismus bei apriboti investuotojų teisę reikalauti žalos atlyginimo iš valstybių dėl teisinės aplinkos pokyčių visuomenei jautriose srityse.

  2015 rugsėjo 16 d. Europos Komisija priėmė sprendimą ir siūlys Europos Parlamentui iš esmės reformuoti iki šiol egzistavusią investicinių ginčų sprendimo arbitražuose sistemą, steigiant specializuotus investuotojų ir ES valstybių nesutarimus nagrinėsiančius teismus.

  Tokį apsisprendimą lėmė viešos diskusijos derybose dėl Transatlantinės laisvos prekybos sutarties tarp ES ir JAV bei stiprėjantis pasipriešinimas egzistuojančiai tarptautinio arbitražo sistemai, kai ginčus, iškilusius tarp investuotojų ir ES valstybių spręsdavo pačių ginčų šalių parinkti privatūs arbitrai. Iki šiol daugiau kaip penkiasdešimtmetį veikianti sistema dažniausiai kritikuojama dėl per didelio brangumo, skaidrumo ir viešumo stokos, investuotojų galimo piktnaudžiavimo pernelyg neapibrėžtais ir plačiais jų teisių apsaugos standartais bei didėjančio spaudimo valstybėms priimat politiškai jautrius sprendimus bei siekiant įgyvendinti būtinas viešajam interesui apsaugoti reformas.

  Nors siūlomų variantų, kaip spręsti problemas būta daug, Europos Komisija pritarė kardinaliausiam variantui ir siūlo institucionalizuoti investicinių ginčų nagrinėjimo sistemą steigiant pirmos instancijos bei apeliacinės instancijos tribunolus, kurių veiklos modelis turėtų būti panašus į Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO, angl. WTO) veikiančią sistemą. Ginčus, kylančius tarp ES, JAV investuotojų bei valstybių, nagrinėtų iš JAV, ES ir trečiųjų šalių paskirti aukščiausios kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisėjai, o pats ginčų nagrinėjimo procesas būtų labiau formalizuotas, viešas ir skaidrus.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Ar siūloma reforma turės teigiamų pokyčių investuotojams sunku prognozuoti. Kol kas pasiūlymai rodo tendenciją apriboti investuotojų galimybes bylinėtis su valstybėmis ypač, jei tai susiję su valstybės reguliacinių priemonių pokyčiais visuomenės interesams apsaugoti svarbiausiuose sektoriuose, tokiuose kaip energetika, aplinkosauga ar sveikatos apsauga.

  Kitos GLIMSTEDT įžvalgos:

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Verslo žinių pasiūlymai