Siekiama rasti „sveiką“ balansą tarp statybos dalyvių tarpusavio įsipareigojimų ir atsakomybės

Publikuota: 2015-09-01
GLIMSTEDT vyresnysis teisininkas, advokatas Eivydas Sadauskas
GLIMSTEDT vyresnysis teisininkas, advokatas Eivydas Sadauskas

LR statybos įstatymo pakeitimo projektu siekiama rasti „sveiką“ balansą tarp statybos dalyvių tarpusavio įsipareigojimų ir atsakomybės.

2015 m. rugpjūčio 26 d. Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos pasiūlytoms Lietuvos Respublikos statybos įstatymo pataisoms (toliau – Įstatymo pakeitimo projektas) ir kartu su kitų susijusių teisės aktų pakeitimais planuoja teikti jas svarstyti Seimui.

Verta pažymėti, kad tai ne pirmas kartas, kai yra siekiama supaprastinti ir tokiu būdu palengvinti statybų dalyviams daugelį administracinių procedūrų, tuo pačiu rasti „sveiką“ balansą tarp statybos dalyvių tarpusavio įsipareigojimų ir atsakomybės. Visgi siūlomi pakeitimai esminio perversmo statybų sektoriuje tikrai nesukels, nes daugelis siūlomų pakeitimų iš esmės remiasi kasdieninės praktikos pavyzdžiais. Kita vertus, tokių pakeitimų poreikis yra akivaizdus, nes atsižvelgiant į tai, koks dinamiškas yra statybų sektorius bei į šių dienų ekonomines realijas, daugelis siūlomų pakeitimų tikrai prisidėtų prie sklandesnio ir operatyvesnio statybų proceso valdymo. Būtina įvertinti ir tą aspektą, kad pvz. siūlomi privalomi reikalavimai rangovams ir nekilnojamojo turto vystytojams dėl rangovo garantinių prievolių įvykdymo užtikrinimo, galimai padidins statytojų / pirkėjų finansinę naštą.

  Esminiai Įstatymo pakeitimo projekte siūlomi pakeitimai:

  •   Sutrumpinami statybą leidžančo dokumento išavimo terminai

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą statybą, leidžiančio dokumento išdavimas, priklausomai nuo statinio (statybos) tipo, trunka iki 45 darbo dienų. Įstatymo pakeitime numatytas terminas, priklausomai nuo statinio (statybos) tipo, yra trumpinamas iki 23 darbo dienų, t.y. beveik dvigubai. Būtina pažymėti, kad nepaisant teisės aktuose įtvirtintų maksimalių statybą leidžiančio dokumento išdavimo terminų, tokie terminai praktikoje dažnu atveju pailgėja, priklausomai nuo to ar asmuo, prašantis išduoti statybą leidžiantį dokumentą, pateikia atsakingai institucijai visus reikalingus dokumentus. Visgi sveikintina iniciatyva dar labiau sutrumpinti terminus, skirtus pateiktų dokumentų tikrinimui.

  • Praplečiamas statybos dalyvių sąrašas, įtraukiant statinio projekto ir statinio ekspertizės rangovą

Įstatymo pakeitime statinio projekto ir statinio ekspertizės rangovas yra įtraukiamas į statybos dalyvių sąrašą, taip pat papildomai detalizuojamos ekspertizės rangovų pareigos, prievolės ir atsakomybės. Toks statybos dalyvių sąrašo praplėtimas sąlygoja ir atitinkamos privalomos atsakomybės taikymą ekspertizės rangovui. Jei pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą projekto ekspertizė nebuvo įtraukta į statybos procesų dalyvių sąrašą ir ekspertizės rangovų atsakomybė buvo paliekama sureguliuoti sutartiniu pagrindu, tai priėmus Įstatymo pakeitimus, ekspertizės rangovai už savo atliktus darbus taps atsakingi lygiai taip pat, kaip ir projektuotojai ar rangovai. Pažymėtina, kad šis pakeitimas aktualus bus ne tik ypatingo statinio kategorijai priskiriamiems pastatams, bet ir atnaujinamo (modernizuojamo) statinio ir statinio, kurio projektavimas ir (ar) statyba finansuojama Lietuvos Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto lėšomis, kuriems tokios statinio projekto ekspertizės bus privalomos.

  • Esmingai sutrumpinamas statybą leidžiantį dokumentą derinančių institucijų sąrašas

Įstatymo pakeitimu siūloma esmingai sutrumpinti statybą leidžiantį dokumentą derinančių institucijų sąrašą. Vietoj dabar numatytų 17 (septyniolikos) derinančių institucijų (priklausomai nuo statinio (statybos) tipo) siūloma numatyti 9 (devynias): savivaldybės administracija, Saugomų teritorijų direkcija, Kultūros paveldo departamentas, Visuomenės sveikatos centras, Radiacinės saugos centras, Valstybinė geležinkelio inspekcija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Neįgaliųjų reikalų departamentas ir inžinerinių tinklų bei susisiekimo komunikacijų savininkai.

  •  Perleidus nebaigtą statyti statinį, naujajam statinio savininkui nereikėtų perrašyti išduoto statybą leidžiančio dokumento savo vardu

Dabar galiojantys teisės aktai numato, kad kai nebaigtas statyti statinys yra perleidžiamas kitam asmeniui, toks asmuo turi teisę vykdyti tolimesnius statybos darbus pagal ankstesnio savininkui išduotą statybą leidžiantį dokumentą, tik po to, kai supaprastinta tvarka naujasis savininkas gauna statybą leidžiantį dokumentą savo vardu. Įstatymo pakeitimo projekte atsisakoma tokio reikalavimo. Tokios pareigos panaikinimas grindžiamas tuo, kad išduotas statybą leidžiantis dokumentas yra susietas su sklypu ar statiniu, o ne su statytoju, todėl nebereikia papildomai perrašinėti tokių statybą leidžiančių dokumentų.

  • Nustatomi papildomi reikalavimai rangovams ir nekilnojamojo turto vystytojams dėl rangovo garantinių prievolių įvykdymo užtikrinimo

Įstatymo pakeitimo projekte yra numatyta pirmuosius dvejus metus rangovą įpareigoti užstatu, draudimu ar banko garantija užtikrinti atsiradusių defektų pašalinimą net ir tuo atveju, jeigu rangovas paskelbtų apie savo nemokumą ar bankrotą. Toks užtikrinimas turėtų palengvinti dėl rangovo kaltės atsiradusių defektų šalinimo išlaidų apmokėjimą statytojui. Tokia pat prievolė numatyta ir nekilnojamojo turto vystytojui, kurio sąvoka atsiranda įstatyme kaip naujas subjektas. Nekilnojamojo turto vystytojas privalės atsakyti statinio įgijėjui už rangovo garantinių prievolių neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą. Abiem atvejais užtikrinimo suma turės būti ne mažesnė nei penki procentai nuo statinio statybos kainos.

 Kitos GLIMSTEDT įžvalgos:

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau