Žilstantys akcininkai: kaip tinkamai perleisti verslo vairą

Publikuota: 2017-10-11
Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų UAB „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų UAB „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Autorius  

„Creditinfo“ duomenimis, iš viso Lietuvoje 75,9% įmonių akcininkų yra ir jų generaliniai direktoriai. Tais atvejais, kai bendrovių apyvarta jau perkopusi 10 mln. Eur, tik trečdalis akcininkų patys nebevadovauja verslams. Tik 23% įmonių, jau atšventusių dešimtmetį, akcininkai yra atsitraukę nuo aktyvaus valdymo ir perleidę įmonės vairą samdomiems vadovams.

Visi šie skaičiai rodo, kad savininkai nuo verslo valdymo Lietuvoje atsitraukia labai pamažu.

„Ir tai suprantama, nes atsitraukti nuo aktyvaus verslo valdymo ir įmonę patikėti samdomam vadovui yra labai didelis ir sudėtingas pokytis bet kuriai įmonei. Kad jis būtų sklandus, tokiam pokyčiui būtina labai gerai iš anksto pasirengti“, – kalba Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų UAB „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantysis partneris, kuris tai pat veda „VŽ Akademija“ seminarus šia tema.

Kas yra tie pančiai, kurie neleidžia savininkui ramiai perduoti verslą į kitas rankas?

„Jei žmogus verslą įkūrė, pats ilgus metus jį augino ir puoselėjo, patikėti bendrovę svetimam žmogui sunku psichologiškai. Be to, savininkai yra pratę daug dirbti, viską kontroliuoti. Nereikia turėti iliuzijų, kad akcininkas tiesiog išeis ir paliks įmonę samdomam vadovui“, – pažymi p. Mažeika.

Tai lemia labai didelę dvivaldystės riziką. Kad pavyktų jos išvengti, reikia transformuoti valdymo modelį – sudėtingas žingsnis kiekvienam verslo savininkui.

„Tas perėjimas gali atrodyti paprastas tik iš pirmo žvilgsnio. Pirmiausia, akcininkas ar akcininkai turi įkurti valdybą, labai aiškiai apibrėžti valdybos ir vadovo funkcijas bei atsakomybes, numatyti tinkamą vietą ir funkcijas bei atsakomybes savininkui, sukurti efektyvius veiklos kontroles įrankius, o tai reiškia projektų portfelio valdymą ir subalansuotų rodiklių sistemos taikymą. Jei visa tai padaroma tinkamai, savininkas turi savo vaidmenį organizacijoje, dalyvauja priimant strateginius sprendimus, profesionaliai kontroliuoja samdomo vadovo veiklą ir, o tai labai svarbu, nevaržo pastarojo veikimo laisvės, taigi išvengiama dvivaldystės“, – nurodo p. Mažeika.

Ne bet kas

Dar viena „lengva pasakyti, sunku padaryti“ užduotis – tinkamo samdomo vadovo paieškos.

„Pasitraukti pasiruošusiam savininkui šis iššūkis labai rimtas. Imtis valdyti verslą gali žmogus, kuris turi geros vadybos patirties, tinkamas asmenines savybes, o tai yra lyderystė, gebėjimas įkvėpti žmones, didelės profesinės ambicijos, pasvertas optimizmas, nuolatinis mokymasis, gebėjimas daugiau klausyti nei kalbėti“, – vardija p. Mažeika.

Anot jo, toli gražu ne visi samdomi vadovai yra pasirengę sklandžiai perimti įmonės valdymą iš savininko. Vadovai tam irgi turi būti pasirengę.

Kristina Vaivadaitė, tarptautinės tiesioginės vadovų paieškos ir atrankos bendrovės „Pedersen & Partners“ biuro Lietuvoje vadovė, VŽ yra sakiusi, kad dar visai neseniai iš vadovų buvo tikimasi, kad jie turės gilių funkcinių žinių, t. y. išmanys pardavimus, finansus, gebės tinkamai planuoti ir paskirstyti išteklius. Tačiau tokie verslo savininkų lūkesčiai samdomam generaliniam direktoriui – jau praeitis.

„Akcininkai pageidauja, kad į jų įmones ateitų globaliai, o ne lokaliai mąstantys žmonės, gebantys greitai mokytis, lankstūs, nebijantys problemų. Dabar reikia suprantančių globalios rinkos tendencijas, nes šių dienų verslas yra labai nenuspėjamas, o pokyčiai rinkoje staigūs“, – situaciją apibūdina p. Vaivadaitė.

Ponas Mažeika priduria, kad būtina, jog vadovas būtų dirbęs ne tik gerai sustyguotoje, tinkamai valdomoje tarptautinėje bendrovėje, tačiau taip pat turėtų darbo patirties privačioje lietuviško kapitalo įmonėje.

„Jei vadovas buvo labai sėkmingas gerai veikiančioje užsienio kapitalo įmonėje, tai dar visiškai nereiškia, kad jis bus toks pat sėkmingas ir dirbdamas pas privatų savininką“, – šypsosi p. Mažeika.

Ir taip, abejonių nėra, tokie vadovai kainuoja. Suradus tinkamą generalinį direktorių, privalu su juo susitarti dėl teisingo, motyvuojančio efektyviai dirbti atlygio paketo.

„Atlygis turi atitikti tokio lygio vadovų rinkos lygį. Dalis atlygio turėtų priklausyti nuo to, kaip, suderinus su vadovu, šiam sekasi siekti trumpalaikių, t. y. vienų metų, ir ilgalaikių tikslų, kurie keliami trejiems ar penkeriems metams“, – pažymi p. Mažeika.

Kad ir kaip tai būtų sunku ir rizikinga, keičiantis kartoms savininkai neišvengiamai turės trauktis nuo verslo valdymo.

„Nemaža dalis verslininkų, kurie įkūrė įmones tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, šiandien jau yra arba tuoj bus brandaus amžiaus ir vien todėl privalės trauktis nuo aktyvios veiklos. Būtų labai gerai, jei tas procesas vyktų greičiau ir sklandžiau. Yra ne vienas atvejis, kai savininkas vadovas staiga liaujasi ėjęs savo pareigas, nes, tarkime, sunkiai suserga ar miršta, o įmonė nėra tam paruošta. Greta asmeninės netekties, staiga užgriuvę verslo reikalai šeimos skausmą tik pagilina. Apie visą tai galvoti būtina“, – įsitikinęs p. Mažeika.

Gintautas Mažeika veda „VŽ Akademija“ seminarą „Tvarus savininko atsitraukimas nuo aktyvaus verslo valdymo“.

„Cambdrige“ universiteto Šeimos verslo grupės mokslininkai išskiria šiuos verslo perleidimo samdomam vadovui etapus:

Pasirengimas ir planavimas

- Apibrėžkite, kokia yra jūsų verslo vizija

- Apgalvokite, kokius tikslus kelsite būsimam vadovui

- Apgalvokite, koks bus akcininkų tolimesnis vaidmuo

- Apsvarstykite, kaip ieškosite generalinio direktoriaus

- Apgalvokite, koks bus jūsų vaidmuo pasamdžius vadovą

- Tiksliai suplanuokite, kas valdys verslo perdavimo procesą

Generalinio direktoriaus paieška ir adapavimas

- Aiškiai apibrėžkite, kokių įgūdžių ir savybių reikės samdomam vadovui, pagal jam keliamus verslo tikslus

- Jei galimas kandidatas į samdomus vadovus jau dirba jūsų versle, parenkite jo ugdymo planą. Taip pat suplanuokite kaip nuosekliai jam perleisite vis daugiau atsakomybių

- Jei generalinio direktoriaus ieškosite už įmonės ribų, parenkite jo paieškos, adaptavimo, informacijos perdavimo ir ugdymo planą

Verslo perdavimas

- Suformuokite valdybą ir numatykite atsakomybes kiekvienam valdybos nariui

- Suplanuokite valdybos veiklą: kaip dažnai ji rinksis ir kokios informacijos jai reikės

- Nuolat ir nuosekliai apie pokyčius informuokite visus įmonės darbuotojus

Šaltinis: „Cambdrige“ universitetas

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau