Kelias į EBPO driekiasi ir per miškus

Publikuota: 2017-07-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lietuvos žingsniai link narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO) įvertinti kaip progresas, tačiau likusioje kelio dalyje dar laukia svarbūs darbai – iki kitų metų tinkamai baigti urėdijų ir kelių priežiūros valstybinių įmonių reformas. Mūsų šalis šio „turtingųjų klubo“ nare siekia tapti 2018-aisiais.

Lietuvoje šiandien „inspekciją“ baigia EBPO sekretoriato delegacija, vadovaujama vyriausiojo Lietuvos stojimo koordinatoriaus Nicolos Bonucci: ekspertai vertino mūsų šalies pažangą siekiant narystės šioje organizacijoje. Pradėti stojimo į EBPO procesą Lietuva buvo pakviesta 2015 m. birželį, visateise nare siekia tapti 2018 m. Latvija ir Estija jau yra šios pažangiausias šalis vienijančios organizacijos narės. Šiuo metu EBPO yra 35 šalys. Svarbiausi šios organizacijos tikslai – remti ekonomikos augimą, skatinti užimtumą, gerinti gyvenimo lygį, palaikyti finansinį stabilumą, padėti kitų šalių ekonomikos plėtrai, prisidėti prie pasaulinės prekybos plėtros. Tarptautinėje bendruomenėje narystė EBPO pripažįstama kaip šalies ekonominio stabilumo garantas, į ją atsižvelgiama teikiant paskolas vyriausybėms, planuojant ilgalaikes investicijas.

Šalies įstojimas į labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių bloką duoda daug naudos, todėl būtų keista, jei bent vienas iš išvardytų organizacijos tikslų pasirodytų nereikšmingas, o narystės „svoris“ – nesolidus. Tad visiškai suprantama, kad norinti tapti EBPO nare šalis turi atlikti tam tikrų namų darbų, – jų gavo ir Lietuva. Svarbiausios sritys siekiant narystės – valstybės valdomų įmonių (VVĮ) reforma, investicinės aplinkos gerinimas ir kova su korupcija. Tarp svarbiausių uždavinių – VVĮ pertvarka: įmonių valdybos turi veikti efektyviai ir būtų nepriklausomos nuo politinės įtakos. Ilgą laiką ties įvairiomis kliūtimis suklupdavusios permainos jau skinasi kelią link pageidaujamo tikslo – į VVĮ valdybas siekiama skirti daugiau kaip pusę nepriklausomų profesionalų, išrinktų skaidriomis atrankos procedūromis. Taip pat patvirtinta tvarka, padėsianti užtikrinti skaidresnį viešųjų lėšų naudojimą paramos tikslais – pasak Mindaugo Sinkevičiaus, ūkio ministro, pirmiausia apribojamas politinis aspektas, parama turi būti aiškiai pagrįsta ir viešai prieinama žiniasklaidai ir plačiajai visuomenei.

Pajudėjo ir valstybinių miškų valdymo reforma: kone įnirtingiausią kovą tarp šalininkų ir oponentų sukėlęs klausimas. Seimui paskutinę pratęstos sesijos dieną pagaliau išrišus šį Gordijo mazgą, tolesni reformos ir miškų urėdijų likimo reikalai pereina į Vyriausybės rankas. EBPO misijos vadovas atkreipė Lietuvos valdžios dėmesį, kad iki kitų metų svarbiausia tinkamai baigti urėdijų ir kelių priežiūros valstybinių įmonių reformas. Pasitelkus statistiką, matyti Lietuvos kelias link EBPO: beveik baigtas darbas 11-oje iš 21-o komiteto: gautos 8 neformalios teigiamos nuomonės, kad Lietuva atitinka EBPO standartus ir įvykdė rekomendacijas.

VŽ norėtų priminti skeptikams ir kritikams, mėginantiems abejoti nuveiktinų darbų būtinybe ir EBPO rekomendacijomis, kad reikalaujamos reformos pirmiausia yra naudingos Lietuvai – jų poreikis brendo seniai, tik ne vienai valdžiai pritrūko politinės valios ką nors keisti. Nežinia, iš kokio piršto laužti bauginimai, esą Lietuva nebeturės savo valios, kai bus daromi ekonominiai sprendimai, ir pan. Ekonominis stabilumas, investicijų trauka, naujos darbo vietos, suvaldyta korupcija – argi ne to siekiame jau ne vieną dešimtmetį?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau