Kai verslą kuria moksleiviai: nuo natūralios morkų kavos iki tapatybės patvirtinimo sistemos

Publikuota: 2017-05-05

Nepaisant kritikos, kad Lietuvos mokyklose retai suteikiama žinių apie verslą ar juolab verslumo įgūdžių, yra ir kitokių pavyzdžių. Savo verslo idėjas ir jau pagamintus produktus penktadienį Vilniuje vykstančioje Nacionalinėje mokinių startuolių mugėje pristato 44 gimnazistų komandos iš visos Lietuvos.

Šilumą sugeriantys plieno kamuoliukai gėrimams vėsinti, šviestuvai, pagaminti iš kompiuterių ekranų, tapatybės patvirtinimo vaizdo skambučiu sistema, vienetinio viršelio užrašinė skubantiems, dekoracijos namams iš nedepozitinės taros, guminiai išmaniųjų telefonų dėklai, puošti grafinių piešinių lipdukais – tik dalis moksleivių mokomųjų bendrovių (MMB) siūlomų įsigyti produktų.

Šiemet moksleiviai iš visos Lietuvos įkūrė beveik 200 bendrovių, iš kurių buvo atrinkti 44 stipriausi startuoliai, kurie savo produktus penktadienį, gegužės 5 dieną, pristato prekybos ir pramogų centro „Ozas“ lankytojams. Renginio metu moksleiviai varžosi ir dėl geriausio 2017 m. mokyklinio startuolio vardo. Nugalėtojas atstovaus Lietuvai Europos mugėje Briuselyje, kita komanda laimės kelialapį į startuolių festivalį Silicio slėnyje.

„Lietuva – šalis, kur viską padaryti gali pats. Kas norėtų, kad „Tesla“ „Gigafactory“ būtų Lietuvoje? Kas už tai, kad statytume gamyklą? Jei nė nepakelsime rankų, niekas už mus darbo nepadarys. Jūsų maži darbai yra padaryti taip nuoširdžiai ir gerai, kaip galite šiandien, o ateityje padarysite dar geresnių ir didesnių darbų, kurie jums įdomūs“, - Vilniuje susirinkusius jaunuosius verslininkus sveikino verslininkas Vladas Lašas.

Jau turi pirkėjų Švedijoje

Išties moksleiviai turi gerokai didesnių tikslų nei tik „pažaisti“ įmonę per ekonomikos pamoką ir net tarptautinių klientų. Keturi Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos trečiokai mugėje pristato savo įkurtą profesionalios filmavimo, fotografavimo įrangos bei aksesuarų gamybos MMB „FunFilm“.

Gimnazistų sukurti magnetai „Clip-it“, skirti lengviau ir greičiau prie fotoaparato, filmavimo kameros pritvirtinti reikalingus priedus, jau pasiekė ir tarptautinę rinką – pardavimai Švedijoje sudaro trečdalį nuo 49 iš viso parduotų „Clip-it“, pajamos nuo praėjusių metų lapkričio – 660 Eur.

„Sukūrėme tarptautinę „FunFilm“ interneto svetainę, kuri norinčius įsigyti „Clip-it“ nukreipia į Ebay.com platformą. Puikiai suprantame, kad mūsų produktai yra labai nišiniai, todėl prekiaudami tik Lietuvoje negalime tikėtis didelio pelno ir jau įžengėme į tarptautinę rinkoje, Švediją“, - sako Tautvydas Petruškevičius, MMB „FunFilm“ prezidentas, Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos trečiokas.

Magneto „Clip-it“ kaina – 5,99 Eur, su graviruotu puošybiniu elementu – 6,99 Eur. Kitą savo produktą – bėgelius valdyti filmavimo kamerai – MMB dar tobulina.

„Kadangi tai kompiuterinė įranga, susiduriame su problemomis, konsultuojamės su dizaineriais iš Jungtinės Karalystės, „Deeper“ specialistais, inžinieriais iš Klaipėdos universiteto, įmonių. Dabar turime tikslią visų reikalingų elektronikos sąmatą, tačiau jas reikia siųstis iš Kinijos“, – apie verslo problemas pasakoja gimnazistas.

Planuojama tokio produkto pardavimo kaina – 550 USD. Pirmąjį 5kg svorio prototipą gimnazistams pagaminti kainavo 160 Eur. Antrasis variantas, gerokai lengvesnis, sveriantis 1 kg, kainavo tiek pat, tačiau MMB jau turėjo daugiau žinių.

Išsprendė galvosūkį – sukūrė įmonę

Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos trečios klasės mokinės išsprendė draugės, nesugalvojančios, ką padovanoti bičiuliui, problemą ir sukūrė bendras dovanas – porai ar draugams: džemperius, marškinėlius, raktų pakabukus, odines apyrankes. Keturios mokinės įsteigė MMB „Together“.

„Spaudos ant marškinėlių, džemperių paslaugas perkame iš bendrovės, apyrankes iš natūralios odos gamina mūsų mokytoja, žvakes – mes patys. Jei pirkėjas nori dovanų rinkinio, pačios jį supakuojame“, – nurodo MMB „Together“ prezidentė Milena Čerecka.

Nuo lapkričio, kol veikia ekonomikos pamokose sukurta mokomoji bendrovė, gimnazistės skaičiuoja pardavusios 40–50 prekių, daugiausiai jų realizuojama per feisbuką, ir jau uždirbusios 20 Eur.

„Man tai savotiška praktika, nes noriu studijuoti ekonomiką, buhalterinę apskaitą, o bendrovėje tvarkau ir finansus“, – sako gimnazistė.

Nors nemažai MMB pristato savos gamybos kosmetiką, maisto produktus, telefonų aksesuarus ar suvenyrus, mugėje netrūksta ir inovatyvių sprendimų – garso ir vaizdo įrangos gamyba, ir ekologiško verslo pavyzdžių – daugkartiniai buteliukai, suvenyrai iš lempučių.

Pirmoji „Junior Achievement“ MMB Lietuvoje buvo įsteigta dar 1993 m. MMB jaunieji verslininkai ne tik susipažįsta su verslu, tačiau ir realiai sužino kaip jis veikia - nuo verslo idėjos brandinimo, verslo plano kūrimo ir akcijų išpirkimo iki produktų sukūrimo, pardavimo ir dividendų išsidalijimo.

Nuo 1993 m. mokiniai įsteigė 2.198 MMB visoje Lietuvoje, kurių pajamos sudaro 685.401 Eur. Šiais mokslo metais veiklą vykdo 179 179 mokykliniai verslai, kuriuose realaus verslumo mokosi 1.137 mokiniai iš 90mokyklų, 42 miestų ir miestelių.

„Junior Achievement“ - pasaulinis tinklas, veikiantis per 120 šalių visame pasaulyje, 1919 m. kelių verslininkų iniciatyva įkurtas JAV. Šiandien „Junior Achievement“ - didžiausias finansinio raštingumo, pasirengimo karjerai ir verslumo ugdymo programų tiekėjas Europoje, pasižymintis žinių pritaikymu praktikoje.

infogr.am::nacionalines_moksleiviu_startuoliu_muges_dalyviai

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau