„Metų CEO“ rinkimai: verslo lyderiai jau išsirikiavo prie starto linijos

Publikuota: 2017-04-12
Verslui kasdien vis svarbesnis tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Verslui kasdien vis svarbesnis tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pradedamas „Verslo žinių“ kartu su banku „Nordea“ septintus metus rengiamas projektas „Lietuvos verslo lyderiai“. Jo metu bus įvertintos ne tik stabiliai ir sėkmingai veikiančios įmonės, bet ir išrinktas Metų CEO – vadovas, sukūręs daugiausia vertės akcininkams, darbuotojams ir visuomenei.

Šiemet projektas yra atnaujintas: keleto nominacijų neliko, atsirado naujų, taip pat pakito atrankos kriterijai ir vertinimo metodika.

Šiuolaikinis verslas keičiasi, evoliucionuoja – tai, kas buvo aktualu vakar, šiandien jau beviltiškai pasenę. Maža to, kinta ne tik verslo aplinka, bet ir visuomenės lūkesčiai bei požiūris į verslą apskritai. Įmonėms, norinčioms išsilaikyti verslo olimpe, jau nebeužtenka dirbti finansiškai stabiliai, jos turi greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie šiandienos aktualijų. Verslui kasdien vis svarbesniu aspektu tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas, atsakomybė darbuotojams ir kuriama pridėtinė vertė. Šios priežastys ir paskatino iš naujo peržvelgti projekto kriterijus, kurie atitiktų šiandienos aktualijas ir padėtų išrinkti šiuolaikinius, pažangius ir sėkmingus verslo flagmanus.

„Verslas transformuojasi, pastaraisiais metais pakito ir įmonių vadovų vaidmuo. Šiuolaikiniai vadovai iš nurodinėjančių tampa moderatoriais, kurie padeda darbuotojams siekti tikslų. Suprantama, bendrovės turi uždirbti pelną akcininkams, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad tai neturi būti daroma visuomenės ar darbuotojų sąskaita. Todėl šiemet „Metų CEO“ atrankos parametrus papildėme. Be įprastų kriterijų, vertinsime, ar bendrovės kasdien taiko tvaraus ir darnaus verslo principus“, – kalba Ugnius Jankauskas, „Verslo žinių“ generalinis direktorius.

Nauji principai

Verslo lyderiai kasmet rungiasi dėl svarbiausios nominacijos – Metų CEO. Šiemet kiek pakoreguota kandidatų atranka. Tradiciškai bus vertinami vadovai, sukūrę daugiausia vertės akcininkams, darbuotojams ir visuomenei. Kartu bus gilinamasi, ar įmonė kasdienėje veikloje taiko tvaraus ir darnaus verslo principus, ar darbuotojams mokamas vidutinis darbo užmokestis atitinka konkretaus sektoriaus vidurkį.

„Įmonės veiklos rezultatai – tik viena vadovo vertinimo kriterijų sudedamoji dalis. Ne mažiau svarbios sritys yra tvaraus verslo užtikrinimas, socialinė atsakomybė, darbo aplinkos formavimas ir ilgalaikė strategija bei sprendimų priėmimas kritinėse situacijose. Vadovui reikia turėti daug skirtingų įgūdžių. Be lyderystės ir vadovavimo, labai svarbūs yra analitinio ir loginio mąstymo, komunikabilumo ir kūrybiškumo įgūdžiai. Beje, juos vadovas turi nuolatos tobulinti, nes geras ir pažangus vadovas turi pats nuolat tobulėti ir plėsti savo kompetencijų sritis – kitaip neįmanoma laimėti konkurencinės kovos rinkose. Vadovo stiprybę atspindi ir komanda, nes vienam vadovui pasiekti rezultatų tiesiog neįmanoma. Norint sėkmingai įgyvendinti įmonės strategiją, reikia turėti vieningą bendro tikslo siekiančią komandą, nes ir pačios geriausios strategijos be tinkamų žmonių virsta beprasmėmis ir paprastai būna neįgyvendintos“, – sako Inga Skisaker, „Nordeos“ bankininkystės vadovė Baltijos šalyse.

Metų CEO bus renkamas etapais. Pirmiausia iš kasmet „Verslo žinių“ sudaromo didžiausių šalies įmonių tūkstantuko sąrašo atrenkamos bendrovės, kurios 2015 m. baigė pelningai ir kurių vadovas įmonei vadovauja bent 2 metus, t. y. nuo 2015 m. pradžios.

Antrajame etape bendradarbiaujančios organizacijos (Ūkio ministerija, „Nasdaq“, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI), ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Žinių ekonomikos forumas (ŽEF), VŽ, Bendrovių valdysenos institutas Baltijos šalyse (BICG), Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) iš tūkstantuko sąrašo, pagrįsdamos savo nuomonę svariais argumentais, pateikia po 3 kandidatus. Sąrašas dar papildomas įmonėmis, kurios Sektorių lyderių rinkimuose pirmavo pagal pajamas, pajamų augimą, pelną, pelno augimą ir pelningumą.

Trečiajame etape atrinktosios įmonės bus kviečiamos pateikti naujausius (2016 m.) finansinius veiklos rodiklius. Taip pat šiame etape bus vertinamas bendrovių vidutinis darbuotojų atlyginimas, palyginti su sektoriaus vidurkiu. Įmonių sąrašas atiduodamas vertinti VŽ redakcijai. Redakcija vertins pateiktus kandidatus, jų nuopelnus akcininkams, darbuotojams, visuomenei ir tuomet balsuos. Susumavus redakcijos balsus, 16 finalininkų bus paskelbti portale vz.lt, kad skaitytojai galėtų išrinkti labiausiai imponuojantį vadovą (-ę), o aukščiausiai redakcijos įvertinti 5 vadovai pateks į paskutinį rinkimų etapą.

Galiausiai atrinktuosius 5 vadovus kviesime užpildyti atsakingo verslo anketas, kurių tikslas – išsiaiškinti, ar vadovai ir jų įmonės laikosi tvaraus verslo principų.

Birželio pradžioje VŽ redakcija susirinks paskutinį kartą ir nuspręs, kas šiais metais taps Metų CEO bei kitų nominacijų nugalėtojais.

Bus įvertinti

Nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti specialiame šiam projektui skirtame šventiniame renginyje birželio mėnesį.

Įmonės varžysis dėl 6 nominacijų. Metų eksportuotojas – tai stabili į tūkstantuko sąrašą patenkanti eksportuojanti įmonė, kurios eksportas bent trejus pastaruosius metus augo, o pastaraisiais metais buvo didesnis už šalies eksporto vidurkį. Taip pat vertinamas įmonės tarptautiškumas ir gebėjimas paslaugą ar produktą pritaikyti ir parduoti skirtingose rinkose. Duomenis Metų eksportuotojo nominacijai teikia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kandidatus išrinkti padeda nominacijos partneris „Versli Lietuva“.

Metų darbdavys – įmonė, sukūrusi daugiausia darbo vietų 2016 m. Remdamasi surinktais duomenimis, nominacijos nugalėtoją išrenka VŽ.

„Atsakingas verslas“ – tai finansiškai sėkminga į tūkstantuko sąrašą patenkanti įmonė, besilaikanti ilgalaikės atsakingo verslo strategijos, sistemiškai integruojanti atsakingo verslo principus, aktyviai plėtojanti atsakingo verslo praktiką, skatinanti partnerių ir tiekėjų atsakomybę, viešai komunikuojanti atsakingo verslo laimėjimus, pozityviai daranti įtaką verslo aplinkai ir siekianti realaus pokyčio. Nominacijos metodiką rengia darnaus vystymosi ekspertės Valda Chošnau ir Lina Šleinotaitė-Budrienė. Nominacijos partnerė – UAB koncernas „Achemos grupė“.

„Metų verslas“ – tai pelninga į tūkstantuko sąrašą patenkanti bendrovė, sukūrusi didžiausią pridėtinę vertę vienam darbuotojui.

Nominacijos metodiką rengia profesinių paslaugų bendrovė EY, nominacijos partnerė – advokatų kontora „Ellex Valiunas“.

Jaunasis metų CEO – jaunas vadovas, bent dvejus metus vadovaujantis pelningai į tūkstantuko sąrašą patenkančiai įmonei.

Remdamasi surinktais duomenimis, nominacijos nugalėtoją išrenka VŽ. Nominacijos partnerė – UAB „Energijos tiekimas“.

Vz.lt skaitytojų CEO – portale vz.lt skaitytojai balsuoja už patinkamus kandidatus. Nominacijos partnerė – „Turkish Airlines“.

Metų CEO titulą jau pelnė šie lyderiai

2016 m. – Janis Meikšanas, farmacijos UAB „Sicor Biotech“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas

2015 m. – Algimantas Markauskas, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius, viceprezidentas Baltijos regionui

2014 m. – Raimundas Petrauskas, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius

2013 m. – Kęstutis Šerpytis, AB „Lietuvos draudimas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas

2012 m. – prof. Vladas Algirdas Bumelis, tuometinis įmonės „Sicor Biotech“ generalinis direktorius, dabartinis biotechnologijų įmonės „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas

2011 m. – Arūnas Šikšta, tuometinis telekomunikacijų AB „Teo LT“ vadovas

FOTOGALERIJA Renginys „Lietuvos verslo lyderiai“ (76 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ministerijoje apdovanoti metų mokytojai

Ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) Vilniuje įteiktos metų mokytojų premijos. Jas gavo šeši...

Vadyba
2018.04.19
Septyni Elono Musko produktyvumo patarimai darbuotojams

Šią savaitę nutekintas elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovo Elono Musko laiškas darbuotojams atskleidė,...

Vadyba
2018.04.19
Sugriežtinti reikalavimai vienus sužlugdė, kitiems atvėrė akis Premium

Nauja tvarka, kurią įveda institucijos, jei ir apsunkina kasdieninę veiklą, kartais priverčia į verslą...

Pageidaujama pirmoji alga Baltijos šalyse ir Rytų Europoje 28

Lietuvos darbdaviai neretai užsimena, kad į darbo rinką žengiantys jaunuoliai pasižymi nerealistiškais...

Vadyba
2018.04.18
Moteris vilioja į sritį, kur algų nelygybė – viena didžiausių Premium 5

Lietuvoje moterys aktyviai traukiamos į specialistų trūkumu pasižymintį IT sektorių. Tačiau algų nelygybė čia...

Vadyba
2018.04.18
Kokias klaidas daro įmonės, kurdamos darbo užmokesčio sistemas Premium

Kokia turėtų būti darbo užmokesčio sistema, kad darbuotojai būtų patenkinti, o organizacija justų naudą?...

Vadyba
2018.04.17
Kaip „Tesla“ atsirenka darbuotojus

JAV automobilių gamintoja „Tesla“ darbuotojus renkasi itin preciziškai. Personalo skyrius kandidatams iš...

Vadyba
2018.04.17
Ar vadovas privalo būti lojalus savo vadovaujamai bendrovei? Rėmėjo turinys 1

Ar vadovas privalo būti lojalus savo vadovaujamai bendrovei nesant nekonkuravimo susitarimo? Ir kas laukia...

Vadyba
2018.04.16
Kaip talentai renkasi darbovietę

Įmonės vis ieško patikimo recepto, kaip į komandas pritraukti profesionalų. Praktika rodo, kad organizacijos,...

Vadyba
2018.04.15
Smaližių teismui „KitKat“ pristato rožinį šokoladą

Didžiosios Britanijos smaližiai pirmieji pasaulyje galės paragauti rožinės spalvos šokolado.

Vadyba
2018.04.14
Kaip efektyviai spręsti konfliktus: svarbios taisyklės vadovui

Nutylėti konfliktai tarsi chroniška liga gali persekioti nuolat. Praktika rodo, kad laimi tos organizacijos,...

Vadyba
2018.04.14
Valstybės tarnyboje pernai moterys uždirbo 10% mažiau nei vyrai 1

Valstybės tarnyboje dirbančios moterys pernai uždirbo 117,35 Eur mažiau nei vyrai, skelbiama atliktoje...

Vadyba
2018.04.13
Numavičiaus šeimos biuras turi naują vadovą 6

Lietuvos verslininko ir investuotojo Nerijaus Numavičiaus šeimos biuro „Talka LT“ vadovu paskirtas Nerijus...

Rinkos
2018.04.13
Kęstutis Motiejūnas: „Ateikite ir pasinaudokite verslo finansavimo galimybėmis“ Rėmėjo turinys 6

Kęstutį Motiejūną, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) generalinį direktorių, kalbina Andrius...

Vadyba
2018.04.13
Vertingiausia pasaulio bendrovė „Apple“ – be milijardierių 2

Technologijų pasaulio atstovai vis ryškiau matosi pasaulio turtingųjų sąrašuose. Tačiau juose neregėti...

Vadyba
2018.04.13
10.000 pelno nesiekiančių įmonių – pelno mokesčio lengvatų nežinioje Premium 4

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) savo komentaruose ir įsakymuose bando apriboti pelno nesiekiančioms...

Finansai
2018.04.13
Nauji investuotojai „Visma Lietuvos“ planų nepakeitė, siekis – 500 darbuotojų Premium 3

Praėjusiais metais dalį akcininkų pakeitusi Norvegijos IT bendrovė „Visma“ Lietuvoje išlaiko savo strategiją...

Technologijos
2018.04.13
Išrinktas naujas „Linpros“ prezidentas

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „Linpra“ prezidentu išrinktas Tomas Jaskelevičius, UAB „Arginta...

Vadyba
2018.04.12
Duomenų apie algas belaukiant – „Sodra“ paaiškina, kas yra atlyginimo kvantiliai 8

Šių metų balandžio 1 d. įsigaliojo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos, kurios įpareigojo...

Finansai
2018.04.12
Valstybės dosnumas nuo sofos nenuvaro 15

Lietuvoje turime gana paradoksalią situaciją – ekonomika auga, verslas plečia veiklą ir pasigenda darbuotojų,...

Vadyba
2018.04.12

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau