Kokybiškesnį maistą kuria pasitelkę mokslininkus

Publikuota: 2017-03-15

Į namus atneštas kruopų maišelis, kuriame yra užsiveisę vabaliukai, gali priversti vėliau iš namų išmesti visus grūdinius maisto produktus. Su šia ir panašiomis maisto taršos problemomis kovoja „Smart Food cluster“ įmonės, pasinaudojusios ES investicijų priemone ir į pagalbą pasitelkusios mokslininkus.

2013 m. įkurtas klasteris „Smart Food cluster“ vienija įvairias maisto sektoriaus įmones: duonos, mėsos, konditerijos gaminių, alkoholinių gėrimų, vaistažolių ir prieskonių gamintojus. Klasterio koordinatorius – Lietuvos maisto eksportuotojų asociacija (LitMEA).

„Maisto produktai gali būti užteršti ne tik gyvais organizmais, bet ir, pavyzdžiui, akmenukais. Produktų tarša gali tapti didelė problema, jei ji laiku nepastebima. Tai ypač aktualu grūdus, riešutus, žoleles produktų gamyboje naudojančioms įmonėms: ekologiškų grūdinių kultūrų perdirbėjams, kepėjams, šokolado gamintojams, žaliavų importuotojams. Šiuo metu vienas pagrindinių mūsų klasterio prioritetų – sukurti mikrobiologinio užterštumo valymo būdus nepažeidžiant žaliavų kokybės ir nenaudojant cheminių preparatų“, – pastebi LitMEA vykdantysis direktorius Giedrius Bagušinskas.

nuotrauka::1 left nocrop

Naujus mikrobiologinio užterštumo valymo būdus klasterio nariai siekia sukurti bendradarbiaudami su Kauno rajone, Babtuose įsikūrusio Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkais.

Patirties semiasi iš užsienio

G. Bagušinskas pastebi, kad ES investicijų priemonė „Inoklaster LT“ tapo varikliu susiburti ir inicijuoti problemos sprendimą – naujiems maisto valymo būdams reikalingą informaciją klasterio nariai planuoja įgyti bendraudami su vietinėms ir užsienio įmonėmis bei mokslo atstovais. „Kaip ir asmeniniame gyvenime – norint pas ką nors užsukti į svečius, reikia, kad pirmiausia kas nors tą susitikimą organizuotų“, – tvirtina pašnekovas.

Pagal priemonę „Inoklaster LT“ „Smart Food cluster“ gavo finansavimą strategijų, tyrimų (įžvalgų, rinkos tyrimų ir kt.) atlikimui, narių mokymams bei bendradarbiavimo skatinimui, naujų narių pritraukimui, klasterio žinomumo didinimui bei įsitraukimui į tarptautinius tinklus.

„Smart Food cluster“ nariai bendradarbiauja tarpusavyje bei palaiko ryšius su mokslo ir verslo atstovais iš Lietuvos ir užsienio, semiasi patirties iš panašia veikla užsiimančių užsienio klasterių. G. Bagušinskas įsitikinęs, kad pažangius sprendimus pagimdo tik bendras darbas, dalyvavimas parodose ir dalijimasis žiniomis.

„Galbūt jie yra atlikę mums naudingų tyrimų, galbūt jų šalyje yra organizacija, kurios patirtis praverstų ir į kurią mums būtų naudinga kreiptis. Klasterio narius šiuo metu taip pat itin domina inovatyvių žaliavų naudojimas maisto gamyboje, produktų vartojimo trukmės pailginimo galimybės nepakenkiant sudėčiai“, – sako LitMEA vykdantysis direktorius.

G. Bagušinskas tikina, kad buvimas klasteryje įmonėms neša pastebimą naudą: įmonės gali greičiau išspręsti kylančias problemas, keistis žiniomis, kartu įsigyti ir dalytis technologijomis, kartu kaupti patirtį, stiprinti pozicijas tarptautinėje rinkoje. Pašnekovo teigimu, vienai įmonei konkuruoti gali būti sunku, todėl reikia kooperuotis.

„Nariai, dalyvaujantys klasterio veikloje, auga, stiprina pramonę. O stipresnė pramonė – stipresnė ir šalis“, – tvirtina jis.

Skatina partnerystę

Pagal šių metų vasario mėn. paskelbtą Ūkio ministerijos administruojamos priemonės „Inoklaster LT“ kvietimą finansavimas bus skiriamas klasterio mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) infrastruktūrai kurti.

Priemonės tikslas – paskatinti glaudesnį klasteriui priklausančių įmonių ir įstaigų bendradarbiavimą, klasterių partnerystę su įvairiomis mokslo ir verslo įstaigomis, organizacijomis, klasterių bendradarbiavimą su užsienio partneriais.

Paraiškas įmonės kviečiamos teikti iki 2017 gegužės 24 d. 16 val. Galimi pareiškėjai – juridiniai asmenys, eksploatuojantys klasterius.

Iš viso iki 2020 m. projektams pagal priemonę „Inoklaster LT“ įgyvendinti numatoma skirti 26,066 mln. eurų Europos struktūrinių fondų lėšų.

Daugiau informacijos apie priemonę „Inoklaster LT“ galima rasti Ūkio ministerijos (www.ukmin.lt), VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros LVPA (www.lvpa.lt) arba ES investicijų (www.esinvesticijos.lt) svetainėse.

Informacija parengta Ūkio ministerijos, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

nuotrauka::3 nocrop

FOTOGALERIJA Kokybiškesnį maistą kuria pasitelkę mokslininkus (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau