Nuomonių ringas: vadovauti pačiam ar samdyti direktorių

Publikuota: 2017-03-14
Fotomontažas: Dainius Dundulis ir Aurelijus Rusteika
Juditos Grigelytės (VŽ) Nuotr.
Fotomontažas: Dainius Dundulis ir Aurelijus Rusteika Juditos Grigelytės (VŽ) Nuotr.

Kredito biuro „Creditinfo“ duomenimis, skaičiuojant visas įmones Lietuvoje, 75,9% bendrovių akcininkas yra ir generalinis direktorius. 24,1% akcininkas ir generalinis direktorius nėra tas pats asmuo. Verslininkų nuomone, abu valdymo modeliai turi savų privalumų ir trūkumų.

Dainius Dundulis, UAB „Rivona“ akcininkas ir generalinis direktorius:

„Žmogų taip jau gamta sutvėrė, jei nieko nedirba – tuomet jis degraduoja. Taigi jei atiduodi verslo valdymą kitiems, vis tiek turi susigalvoti sau kažkokios veiklos, o ne tik pramogų.

Būti tik patarėju – ne išeitis, nes trūktų veiklos. Galimas variantas – parduoti verslą ir kurti kitą. Tačiau vėlgi, kam parduoti gerai veikiantį verslą ir kurti kitą, kai gali puoselėti tą, kurį tikrai išmanai.

Aišku, nė vienas nesame amžini, ir anksčiau ar vėliau reikės kažkam perduoti verslą. Susimąstau ir aš. Pavyzdžiui, galbūt kažkuris darbuotojas galėtų perimti veiklą. Visgi suprantu, kad šiandien darbuotojui dirbti su manimi kartu būtų sunkoka. Juk žmogui turi duoti sprendimų laisvės. Jei neduosi, tai kas iš to – bus samdomas direktorius, bet faktiškai vis tiek pats vadovausi.

Kai akcininkas yra ir generalinis direktorius, galima staigiai priimti sprendimus. Pavyzdžiui, sugalvojau idėją ir po penkių minučių varom ją į gyvenimą. O jei tą sugalvotų samdomas direktorius, jis turėtų eiti tvirtintis idėjos tinkamumo į valdybą.

Iš dalies sutikčiau, kad kartais gali akcininkui pritrūkti kompetencijos, jei verslas labai išauga. Kita vertus, pats esu akcininkas ir jau dabar galvoju, kad galgi nereikia taip sparčiai plėstis, rizikuoti, o geriau išlaikyti stabilumą.

Aurelijus Rusteika, UAB „Topo grupė“ valdybos pirmininkas

Verslo įkūrėjai nepasitiki vadovais iš šalies. Bijo suklysti, neteisingai pasirinkę samdomą direktorių. Dažnas vadovas galvoja, kad viską pats gali padaryti geriausiai. Kita vertus, perduoti vadovavimą samdomam vadovui reikia drąsos.

Viena yra vadovauti parduotuvei, o visai kas kita – valdyti parduotuvių tinklą, kurio apyvarta yra 80 mln. Eur. Kai įkūriau verslą ir viską sėkmingai sustygavau, apimtys buvo palyginti nedidelės, pats verslas buvo augimo stadijoje. Dabar gi veikla yra brandaus vystymosi stadijoje, kai reikalingas kitoks valdymas. Manau, kad mano kompetencija ir žinios nėra tokio aukšto lygio, kad galėčiau sėkmingai valdyti taip kaip samdomas vadovas.

Dabar mano kompetencijos ribose yra strateginiai reikalai, o samdomo vadovo – kasdienė operatyvinė veikla.

Be abejo, esu įpratęs vadovauti ir tikrai sunku iš šono stebėti, kai vadovas daro klaidas. Aišku, gali pasakyti savo nuomonę, bet negali uždrausti daryti, nes tuomet vadovas tiesiog nebedirbs.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau