Imasi valstybės įmonių vadovų kadencijų įvedimo

Publikuota: 2017-03-14
Prezidentės pasiūlytą įstatymo projektą dėl valstybės valdomų įmonių vadovų kadencijų įvedimo Seimui pristatė jos patarėja Lina Antanavičienė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Prezidentės pasiūlytą įstatymo projektą dėl valstybės valdomų įmonių vadovų kadencijų įvedimo Seimui pristatė jos patarėja Lina Antanavičienė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas sutiko svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymą įvesti valstybės ir savivaldybių įmonių vadovų kadencijas. Vėliau pavasarį paaiškės, ar parlamentarai priims atitinkamus įstatymus.

Kartu atmestas ankstesnės Vyriausybės teiktas pasiūlymas neriboti tokių kadencijų skaičiaus.

Antradienį plenariniame posėdyje Lina Antanavičienė, prezidentės vyriausioji patarėja ekonomikai ir socialinei politikai, pristatė Seimui įstatymo pataisas, ribojančias maksimalų galimybės būti valstybės arba savivaldybės įmonės vadovu terminą iki dviejų kadencijų po penkerius metus.

Anot p. Antanavičienės, tokiomis pataisomis siekiama „skaidrumo, mažesnės korupcijos ir atsakingo valdymo“.

Prezidentės vyriausioji patarėja kadencijų įvedimą vadino profilaktine ir prevencijos priemone: „Užsisėdėjimas dešimtmečiais natūraliai sukelia komforto jausmą, susiliejimą su aplinka, politikais, nebenorėjimą naujų iššūkių, nebegebėjimą judėti taip greitai su judančia ir besikeičiančia aplinka, priimti sprendimus, galbūt ir eiti į didesnę riziką, jeigu to reikalauja įmonės iššūkiai, valdymas. Tokiais tikslais ir yra teikiamos šitos pataisos, kad įmonių vadovai neužsisėdėtų iki begalybės.“

Pasak jos, beveik pusė iš septynių dešimčių valstybės įmonių vadovų jau dirba daugiau nei 10 m., o keturiolikos jų – daugiau negu 20 m.

Tarp sričių, kur matyti tokių pavyzdžių, prezidentūros atstovė įvardijo geležinkelius, laivininkystę, urėdijas. „Tai nereiškia, kad visi šitie žmonės dirba blogai, kad visi jie yra korumpuoti, kad visiems nerūpi tai, ką jie daro, yra labai gerai dirbančių žmonių. Bet tai yra kaip saugiklis, profilaktikos prevencijos priemonė“, – sakė p. Antanavičienė.

Prezidentė Seimui teikia Valstybės ir savivaldybės įmonių bei Akcinių bendrovių įstatymų pataisas, kuriomis įvedamos 5 metų kadencijos valstybės ir savivaldybių įmonių bei valstybės ir savivaldybių valdomų akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių vadovams bei nustatoma, kad tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų jau nuo š.m. liepos 1 d.

Kartu siūloma nustatyti vienerių metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį turėtų būti surengti konkursai į tas vadovų vietas, kur vienas žmogus užsisėdėjęs jau daugiau kaip dešimtmetį.

Seimas šias prezidentės pasiūlytas pataisas sutiko svarstyti pavasario sesijoje – dar balandį. Už tai antradienį balsavo 61 Seimo narys, 3 buvo prieš, susilaikė 22.

Dalis parlamentarų abejojo, ar tikslinga visame viešajame sektoriuje įvedinėti kadencijas, nes, kaip sakė Seimo narys Linas Balsys, „niekas negali būti garantuotas, kad atėjęs naujas ir jaunas vadovas būtinai bus geresnis ir efektyvesnis už senąjį“.

Seimas svarstymų komitetuose metu iki balandžio pabaigos apsispręs, ar sutikti su valstybės ir savivaldybių vadovų kadencijų įvedimu.

Be to, Seimo nariai antradienio posėdyje balsų dauguma atmetė ankstesnės Vyriausybės pateiktą alternatyvų projektą, kuriuo būtų numatytos trumpesnės – ketverių metų – kadencijos valstybinių įmonių vadovams, bet nebūtų ribojamas kadencijų skaičius. Šį projektą Seimo nariai nusprendė „grąžinti Vyriausybei tobulinti“, nors pats dabartinis Sauliaus Skvernelio vadovaujamas ministrų kabinetas yra pasisakęs už prezidentės pasiūlymą dėl valstybinių įmonių vadovų kadencijų apribojimo.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau