Kaip smulkiesiems verslininkams neperdegti

Publikuota: 2017-02-16
Įmonės įkūrėjui reikia išmokti visko nedaryti pačiam.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Įmonės įkūrėjui reikia išmokti visko nedaryti pačiam. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Smulkieji, savo verslą kūrę nuo nulio, būna įpratę viską nudirbti patys, nes geriausiai žino, ko reikia jų įmonei. 24 valandų viskam neužtenka, tad per kasdienius darbus nėra kada formuluoti ilgalaikių tikslų. „Forbes.com“ skaičiuoja, kad smulkieji verslininkai 68,1% darbo laiko skiria kasdienėms užduotims ir tik 31,9% – verslo plėtrai. Kaip tai pakeisti?

Paprasčiausių užduočių prisiėmimas ir kasdieniai darbai dažnai įgyvendinami ilgalaikio planavimo sąskaita, todėl gali kliudyti sėkmingam strateginiam įmonės valdymui.

Vygantas Keras, verslo konsultacijų įmonės „DOOR Training & Consulting Baltic“ partneris primena, kad visažinio eksperto rolės negalintis atsisakyti vadovas, sau prisiimantis visus įmanomus darbus, yra augimo stabdis. Būtent todėl reikia pasiryžti žengti nors ir sunkų, bet gyvybiškai svarbų žingsnį dalį užduočių perduoti kitiems darbuotojams.

„Viena iš priežasčių, kodėl smulkieji verslai neišauga, kodėl apie tai parašyta tiek knygų, yra ta, kad vadovas, verslo steigėjas, pats bando sugaudyti visus „galus“. Tokiu atveju yra du variantai: arba sušlubuoja sveikata, arba vadovas pavargsta, ima „nebegalėti“ ir nutaria verslą parduoti. Tačiau neretai dar nebūna, kuo parduoti, nes verslas dar neišvystytas,“ – sako p. Keras.

Ypač nedidelio verslo pradžioje, kol kolektyvas dar mažas, jo įkūrėjas dirba visus įmanomus darbus – nuo vairuotojo iki, žinoma, direktoriaus.

„Užburtas ratas: viena vertus, negali persiplėšti ir dirbti daugiau kaip 12 valandų per dieną, todėl visko nespėji, kita vertus, negali aukoti kokybės ir klientų atsiliepimų“, – sako p. Keras ir primena patarimą, kurį žino daugelis, bet retas jam pasiryžta.

Reikia rasti 2-3, o gal ir vieną patikimą žmogų, ir susitaikyti, kad bent iš pradžių bus klaidų – viskas užtruks ilgiau, reikės taisyti, perdaryti, kontroliuoti.

Perduokite užduotis

Ponas Keras sako, kad žengus šį žingsnį organizacijose įvyksta kokybinis lūžis ir pateikia kelis patarimus. Pirmiausia, Finansiniai sprendimai, kurių suma didesnė nei nustatytoji, negali būti priimami be savininko patvirtinimo. Reikia numatyti ir kokybės saugiklius. Kažkuriuo metu akcininkas turi patikrinti sprendimus, kurie lemia klientų ar partnerių patirtį, ir įsitikina, kad kokybė kurioje nors grandyje nenukentėjo.

„Visažiniam ekspertui“ reikia suteikti galimybę įsitikinti, galbūt paskutiniame etape, kad, pavyzdžiui, sandėlininkas ar gamybos vadovas atlieka savo darbą teisingai“, – sako p. Keras.

Antra, svarbu įvertinti, ar patikėtinis yra pakankamai brandus susitvarkyti su jam skirta užduotimi, nes vien tik entuziazmo nepakanka. Reikia įvertinti emocinę, ekspertinę ir situacinę brandą. Pavyzdžiui, patikėtinis turi gebėti neįsivelti į konfliktus, bet išmanyti ir reikalingos srities dalykus, taip pat – anksčiau turi būti susidūręs su situacijomis, į kurias gali pakliūti, atlikdamas skirtas užduotis.

„Yra puikių žmonių, dažnai jaunų, kurie užduotį priima kaip testą, puola ją atlikti, tačiau jų žinios, žmogiškoji branda, situacijos išmanymas neatitinka užduoties. Galbūt jie daro klaidų, arba persidirba, tada nusivilia savimi, o vėliau, galbūt ir darbdaviu, kol galiausiai atsisveikiname su tuo žmogumi“, – komentuoja p. Keras.

Ir trečia, pradėti verta nuo užduočių, kurios „suvalgo“ daug laiko, tačiau nereikalauja ekspertinių įžvalgų, pavyzdžiui, „popierinių“ – pildymo, perrašymo, patikrinimo darbų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau