Šilėnas: bijau, kad alkoholiu nebus apsiribota

Publikuota: 2016-10-24
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdžios kišimasis į verslą, kurį mini rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, yra nepagrįstas ir nepateisinamas, sako Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas.

Anot jo, valstiečių-žaliųjų minimos valstybinės struktūros ne tik nebūtų efektyvios, bet ir didintų korupcijos riziką.

„Paprastai, kai valdžia sugalvoja įsiveržti į verslą, tai nepasitenkina mažais įsiveržimais. Atsiminkime, kad apie valstybines vaistines iš pradžių nebuvo kalbama, ta idėja išmesta paskutinę minutę. Ko aš sąžiningai bijau – ties alkoholiu nebus apsiribota, nes kai valdžia turės savo parduotuves, ras ką ten pardavinėti. Antra, yra didelė korupcijos rizika. Kai valdžia užsiims vaistų ir alkoholio prekyba, tai korupcijos, apie kurią net nesužinosime, bus daug. Visiškai nepateisinamas, nepagrįstas valdžios kišimasis į verslą. Čia ne kažkoks sudėtingas sektorius, o elementari prekyba, valdžia čia neturi ką veikti“, – VŽ sako p. Šilėnas.

Anot jo, kalbos apie tai, kad bus sumažintos vaistų kainos, nėra logiškos.

„Nėra nė vienos priežasties, kodėl valdiškoje vaistinėje kainos turėtų būti mažesnės. Sunkiai tikėtina, kad valdiškos vaistinės vaistus iš didmenininkų gautų pigiau nei privačios, turint galvoje, kad pastarosios turi tikrai nemažą derybinę galią“, – dėsto LLRI prezidentas.

„Nėra nė vienos priežasties manyti, kad valdiškos veiktų efektyviau nei privačios, nes reguliuojamų vaistų kainų maržos ne tik neviršija ribos, bet ir yra mažesnes. Vienintelis būdas valstybinėms vaistinėms pateikti mažesnes kainas – tai pardavinėti vaistus nuostolingai arba papildomai subsidijuoti valdiškų vaistinių veiklą. Bet tuomet, jei mūsų tikslas yra pigesni vaistai, žymiai gudriau didinti vaistų kompensacijas. Taigi šitas pasiūlymas neturi jokios ekonominės logikos“, – teigia jis.

Anot p. Šilėno, vienintelis tikslas įkurti valstybinę vaistinę gali būti susijęs su noru „daryti valdišką biznį‘.

„ Jeigu būtų įkurtos valdiškos vaistinės, šioje konkurencinėje kovoje pirmiausia kristų smulkios, tinklams nepriklausančios vaistinės“, – teigia LLRI vadovas.

Anot jo, alkoholinių gėrimų monopolio atveju situacija labai panaši.

„Visas alkoholinių gėrimų priemones, kurias norima taikyti, galima taikyti neįkuriant valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholis būtų brangesnis, užtenka didinti akcizus. Jeigu norime daugiau pinigų skirti sveikatai, galime skirti iš akcizo, tam nereikia valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholio parduotuvės trumpiau dirbtų, galima per įstatymus tai reguliuoti. Panašiai kaip ir su vaistinėmis, jokios logikos čia nėra, išskyrus viena – užgaida“, – sako p. Šilėnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau