Šilėnas: bijau, kad alkoholiu nebus apsiribota

Publikuota: 2016-10-24
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdžios kišimasis į verslą, kurį mini rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, yra nepagrįstas ir nepateisinamas, sako Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas.

Anot jo, valstiečių-žaliųjų minimos valstybinės struktūros ne tik nebūtų efektyvios, bet ir didintų korupcijos riziką.

„Paprastai, kai valdžia sugalvoja įsiveržti į verslą, tai nepasitenkina mažais įsiveržimais. Atsiminkime, kad apie valstybines vaistines iš pradžių nebuvo kalbama, ta idėja išmesta paskutinę minutę. Ko aš sąžiningai bijau – ties alkoholiu nebus apsiribota, nes kai valdžia turės savo parduotuves, ras ką ten pardavinėti. Antra, yra didelė korupcijos rizika. Kai valdžia užsiims vaistų ir alkoholio prekyba, tai korupcijos, apie kurią net nesužinosime, bus daug. Visiškai nepateisinamas, nepagrįstas valdžios kišimasis į verslą. Čia ne kažkoks sudėtingas sektorius, o elementari prekyba, valdžia čia neturi ką veikti“, – VŽ sako p. Šilėnas.

Anot jo, kalbos apie tai, kad bus sumažintos vaistų kainos, nėra logiškos.

„Nėra nė vienos priežasties, kodėl valdiškoje vaistinėje kainos turėtų būti mažesnės. Sunkiai tikėtina, kad valdiškos vaistinės vaistus iš didmenininkų gautų pigiau nei privačios, turint galvoje, kad pastarosios turi tikrai nemažą derybinę galią“, – dėsto LLRI prezidentas.

„Nėra nė vienos priežasties manyti, kad valdiškos veiktų efektyviau nei privačios, nes reguliuojamų vaistų kainų maržos ne tik neviršija ribos, bet ir yra mažesnes. Vienintelis būdas valstybinėms vaistinėms pateikti mažesnes kainas – tai pardavinėti vaistus nuostolingai arba papildomai subsidijuoti valdiškų vaistinių veiklą. Bet tuomet, jei mūsų tikslas yra pigesni vaistai, žymiai gudriau didinti vaistų kompensacijas. Taigi šitas pasiūlymas neturi jokios ekonominės logikos“, – teigia jis.

Anot p. Šilėno, vienintelis tikslas įkurti valstybinę vaistinę gali būti susijęs su noru „daryti valdišką biznį‘.

„ Jeigu būtų įkurtos valdiškos vaistinės, šioje konkurencinėje kovoje pirmiausia kristų smulkios, tinklams nepriklausančios vaistinės“, – teigia LLRI vadovas.

Anot jo, alkoholinių gėrimų monopolio atveju situacija labai panaši.

„Visas alkoholinių gėrimų priemones, kurias norima taikyti, galima taikyti neįkuriant valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholis būtų brangesnis, užtenka didinti akcizus. Jeigu norime daugiau pinigų skirti sveikatai, galime skirti iš akcizo, tam nereikia valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholio parduotuvės trumpiau dirbtų, galima per įstatymus tai reguliuoti. Panašiai kaip ir su vaistinėmis, jokios logikos čia nėra, išskyrus viena – užgaida“, – sako p. Šilėnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 • Kada darbuotojų ieškoti net nereikia

  Darbdaviai sako, kad galėtų apyvartą gerokai padidinti, jei tik rastų žmonių, kurie dirbtų kaip sau. O darbuotojai atker...
  Rasa Dževeckytė  
 • Kavos virėjai turi būti kitokie

  Kai rinka perpildyta, o be naujų vis pasirodančių žaidėjų joje esti ir nemažai ilgiau veikiančių ir žinomų konkurentų, b...
  Gabija Vaitkevičienė „Verslo žinių“ „Gazelių“ aktualijų korespondentė
 • VMI kerta per dividendus

  Lietuva renkasi blogiausią įmanomą būdą – griežtą poziciją dividendų mokesčių lengvatos taikymo klausimu ir neskaidrumą.
    
 • Politinėje klampynėje reformos negimsta

  Prancūzų rašytojo Frederico Beigbederio vienas romanų bando mus įtikinti, kad „Meilė trunka trejus metus“. Ar tiek pat l...
    
 • Nei pelkė, nei miškas, kas?

  Atsimerki vieną rytą, ir vietoj pelkėto durpyno ošia miškas. Nūnai tokiais stebuklais užsiima miškininkai, kuriems, atro...
    
 • Nėra lyderio, nebus asociacijos

  Viena daugiausia narių turinti ir dar ne taip seniai vidinių skandalų supriešinta šalies asociacija „Linava“, jungian...

    

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

http://www.vz.lt
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau