Lenkijos energetikos ministras: Sikorskio ir Krawieco pokalbis – ant valstybės išdavystės ribos

Publikuota: 2017-08-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Krzysztofas Tchorzewskis, Lenkijos energetikos ministras, pareiškė, kad buvusio šalies kaimynės užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio pokalbis su Jaceku Krawiecu, tuometiniu „PKN Orlen“ vadovu, apie būtinybę „paauklėti lietuvius“, balansuoja ant valstybės išdavystės ribos.

Ponas Tchorzewskis išskiria vieną konkrečią šių asmenų pokalbio detalę – apie svarstymus Mažeikių perdirbimo gamyklą parduoti rusams. Tai pasiūlė p. Sikorskis.

Ponas Krawiecas pokalbio metu pastebėjo, kad pirkėjas yra tik vienas – Igoris Sečinas, kuris apie tai kalbėjo būdamas Rusijos vicepremjeru. 2012 m. jis tapo rusų valstybinės naftos bendrovės „Rosneft“ vadovu.

Ponas Sikorskis pokalbio metu taip pat bandė svarstyti galimybę įsileisti į Mažeikius „Rosneft“ mažumos teisėmis. Tačiau p. Krawiecas ministro ūpą atšaldė ir antrąkart: „Jie visuomet kalbėjo apie daugumą, tiesa? Tuomet atblokuotų vamzdį. Tai seni pokalbiai, nes dabar, manau, jiems ten niekas neįdomu.“

Strateginiai interesai

Duodamas interviu portalui „TVP Info“, p. Tchorzewskis teigė, kad buvusios vyriausybės (kai valdančioji partija buvo PO) užsienio reikalų ministras mažų mažiausiai pasityčiojo iš strateginių Lenkijos interesų ir sprendimų. O blogiausiu atveju, tai galėtų būti klasifikuojama kaip valstybės išdavystė, nes Mažeikių gamyklą kaimynai pirko ne tik dėl verslo, bet ir dėl strateginių ilgalaikių interesų politikos ir ekonomikos srityse.

Lenkijos energetikos ministro teigimu, Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos įsigijimas leido išsaugoti strategiškai svarbų objektą, sumažinti priklausomybę nuo Rusijos energetikos sistemos ir leido atsiriboti nuo jos energetinės politikos įtakos. Anot jo, jei Mažeikių gamykla būtų atitekusi rusams, dabar sprendžiami energetinės nepriklausomybės uždaviniai Lenkijoje ir Lietuvoje būtų buvę kur kas sudėtingesni.

Be to, p. Tchorzewskis pabrėžė, kad pernai Mažeikių gamykla sugeneravo 900 mln. PLN (211,5 mln. Eur) pelno. Tad išlaikomas ir verslo interesas.

Donaldas Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras, komentuodamas įrašus, sako kad tai atrodo kaip gerai suorganizuotas nusikaltimas. Kartu jis tikina, kad nieko nežinojo jo vyriausybės ministro savivalę.

Siūlė pamokyti lietuvius

VŽ rašė, kad Lenkijos portalas „TVP.info“ pirmadienį paviešino 2014-ųjų vasarį restorane „Sowa i przyjacielie“ įrašyto pokalbio tarp tuometinio lenkų užsienio reikalų ministro bei tuometinio „PKN Orlen“ vadovo stenogramą. Iš šio pokalbio aiškėja, kad svarstyta galimybė parduoti Mažeikių perdirbimo gamyklą „Rosneft“ – tam, kad būtų galima „pamokyti lietuvius“.

Necenzūrine leksika gausiai padabintame paviešintame privačiame pokalbyje Lietuvos valdantiesiems („lietuviams“) negailima riebių žodžių ir priekaištaujama, kad šie nepadeda spręsti Lenkijos bendrovės, įsigijusios Mažeikių gamyklą, problemų.

„Siūlau tokį reikalą. Noriu pamokyti lietuvius, kad susiprastų, kad nebus taip, kad š*** ant Lenkijos nieko nekainuos“, – stenogramoje cituojamas tuometinis Lenkijos užsienio reikalų ministras. Jis p. Krawiecui paaiškina, kad reikėtų apsvarstyti priemones, kurių Lenkijos pusė galėtų imtis. „Turi paskaičiuoti, ar tai labiau pakenks tau ar jiems. Jei pakenks jiems daug labiau, tai... supranti. Boikotas, kaip rusai padarė ukrainiečiams, jiems irgi kainavo“, – teigė p. Sikorskis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau