Vakarų Lietuva kyla į kovą dėl Klaipėdos universiteto

Publikuota: 2017-06-20
Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Praėjusią savaitę Seime užregistruoti nauji valstybinių universitetų pertvarkos projektiniai pasiūlymai, kuriuos įgyvendinus Klaipėdos universitetas (KU) taptų padaliniu, Vakarų Lietuvoje sukėlė audringą reakciją. Susivienijusios pajūrio miestų ir rajonų savivaldybės bei regiono verslo lyderiai išplatino pareiškimą, kuriame prašo atsižvelgti į KU svarbą visam Vakarų Lietuvos regionui ir jį palikti jį savarankišku.

Pareiškime pažymima, jog paskutinė pertvarkos „dėlionė“, pagal kurią Klaipėdoje numatomas akademinis centras, pavaldus kuriam nors Vilniaus ar Kauno universitetui, turėtų neigiamų padarinių Klaipėdos ir Žemaitijos regionų kultūrinei, mokslinei bei technologinei raidai. Taip pat primenama, jog šis siūlymas prieštarauja Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) darbo grupės ir Vyriausybės pateiktam planui, pagal kurį Klaipėdoje buvo numatyta palikti savarankišką universitetą, specializuotą jūros mokslų srityje.

„Vyriausybės programoje numatytos prioritetinės sritys – regionų vystymas ir mokslo pertvarka. Deja, šiandien stebime ne regionų vystymą, bet sumaištį tarp akademinės visuomenės keliantį chaosą dėl aukštųjų mokyklų pertvarkos. Vadinamąjį aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą bandoma kurti valdžios kabinetuose Vilniuje, akademinėms bendruomenėms ir savivaldoms paliekant tik stebėtojų vaidmenį“, – rašoma išplatintame pareiškime.

Jame taip pat apgailestaujama, jog liko neišgirstas akademinės bendruomenės balsas ir vis nepagrįstai akcentuojamos didelės administravimo išlaidos, kurios 2016 m. KU biudžete sudarė tik 8,6%.

Primenama, kad Vakarų Lietuvos verslas sukuria daugiau kaip 17% Lietuvos BVP, o tiesiogiai su Klaipėdos uosto veikla yra susijusios daugiau kaip 800 įmonių, kurios yra įkūrusios apie 58.000 darbo vietų.

„Klaipėdai, kaip svarbiam ekonominiam, kultūriniam ir infrastruktūriniam Vakarų Lietuvos centrui, tenka ypatingas vaidmuo formuojant darnų regiono ekonominį, kultūrinį ir socialinį visuomenės gyvenimą. Miestas be savarankiško universiteto šios misijos nepajėgs įgyvendinti“, – pažymima pareiškime, kurį pasirašė Klaipėdos, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Šilalės rajonų bei Klaipėdos ir Neringos miestų savivaldybių merai, Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas, Klaipėdoje veikiančių pramonininkų bei pramonės ir amatų rūmų asociacijų vadovai, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) generalinis direktorius, AB „Vakarų laivų gamykla“ generalinis direktorius ir kt.

Kiek anksčiau Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos miesto meras, siūlymą naikinti KU savarankiškumą buvo įvertinęs kaip visišką miesto ir regiono diskreditavimą.

„Šis siūlymas parodo, kaip Klaipėda ir Klaipėdos regionas yra vertinamas Vilniuje. Liūdna ir gaila, kad šito vertinimo smaigalyje atsidūrė Klaipėdos universitetas. Panašu, kad kova tęsiasi – kovota su tabaku, alkoholiu, dabar pradedama kovoti su aukštuoju mokslu“, – kalbėjo p. Grubliauskas

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau