Europos Sąjunga: išsivaikščiojimo grėsmė sumažėjo

Publikuota: 2017-05-08
Christian Hartmann („Reuters“/“Scanpix“) nuotr.
Christian Hartmann („Reuters“/“Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Patikėję šalies vairą Emmanueliui Macronui, Prancūzijos rinkėjai sekmadienį pasirinko vieningą Europą – įspūdingą pergalę švenčiantis jauniausias šalies istorijoje prezidentas vėlyvą gegužės 7 d. vakarą dar kartą pakartojo atsidavimą Europos Sąjungai.

Išrinktąjį Prancūzijos prezidentą netruko pasveikinti užsienio šalių vadovai, pralaimėjimą pripažino ir Marine Le Pen, jo varžovė. Kadenciją baigiantis Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as, pasveikinęs p. Macroną su pergale, teigė, kad jo laimėjimas reiškia, jog ryški dauguma balsuotojų pasirinko ES. „Jo pergalė didele persvara patvirtina, kad didžioji dalis mūsų piliečių norėjo susitelkti ties respublikoniškomis vertybėmis ir patvirtinti šalies prisirišimą prie Europos Sąjungos ir Prancūzijos atvirumo pasauliui“, – sakė prezidentas. Būtent p. Hollande‘as atvedė naująjį prezidentą į politikos pasaulį, paskirdamas buvusį bankininką savo ekonomikos ministru.

Šių rinkimų atomazga buvo svarbi ne tik prancūzams, bet ir visai Europai: p. Macrono pergalė reiškia mėginimą sustiprinti ES, o p. Le Pen sėkmė būtų kėlusi grėsmę Bendrijos egzistavimui. Rinkiminės kampanijos metu tikinęs, kad sieks gilesnio Europos bendradarbiavimo ir atviros Prancūzijos ekonomikos, p. Macronas vakar dar sykį patvirtino savo atsidavimą ES. „Ginsiu Europą, likimo bendruomenę visame šiame kontinente. Ginsiu Europą ir žmones, kurie ją sudaro“, – kalbėjo p. Macronas.

Prezidentu jis sugebėjo tapti be didesnės politinės patirties ir už nugaros neturėdamas jokios galingos partijos. Viso rinkiminio maratono laikotarpiu p. Macronas prisistatydavo esantis proeuropietiškas politikas, siekiantis įgyvendinti verslui palankias skandinaviško modelio reformas, pasisakęs už rinkų atvirumą, valdomą imigraciją ir svarbų Prancūzijos vaidmenį ES. Tarp svarbiausių jo pasiūlymų – mokesčių mažinimas, lankstesni darbo santykiai, valstybinių investicijų planas, pažadas neviršyti 3% biudžeto deficito. Ekonominę programą p. Macronui sukūrė patyręs ekonomistas Jeanas Pisani-Ferry, pasitelkęs tradicinę socialdemokratų taktiką gerinti gerovės valstybės priemones su rinkos ekonomika.

Drastiškų pokyčių užsienio politikoje p. Macronas nesiūlo – būdamas vieningos ir stiprios ES šalininkas, jis žada siekti išlaikyti Prancūziją globalioje prekybos sistemoje. Jis teigia esąs pasiryžęs inicijuoti kampaniją, kuri padėtų susigrąžinti Prancūzijos žmonių pasitikėjimą ES. Naujasis šalies vadovas siūlo sutvirtinti ryšius su Vokietija. Rusijos politikos atžvilgiu p. Macronas demonstruoja kietesnę poziciją: jis pasisako už bet kokius mėginimus suartėti su Rusija ir remia sankcijas šiai šaliai. Žadėdamas išlaidas gynybai iki 2025 m. padidinti iki NATO reikalaujamų 2%, išrinktasis Prancūzijos prezidentas norėtų, kad Aljansas daugiau dėmesio skirtų Europai.

Antrajame rinkimines kampanijos ture p. Macroną parėmė beveik visi svarbiausi kandidatai ir buvę Prancūzijos prezidentai, paramą jam išreiškė ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama. „Jis pasisako už liberalias vertybes. Jis pristato to svarbaus vaidmens, kurį atlieka Prancūzija Europoje ir visame pasaulyje, viziją. Ir jis yra pasiryžęs siekti geresnės ateities Prancūzijos žmonėms. Jis apeliuoja į žmonių viltis, o ne baimes“, – taip p. Macrono „Twitter“ paskyroje parašė JAV eksprezidentas. Toje paskyroje pasisakė ir Michelis Barnier, vyriausias ES derybininkas dėl „Brexit“, pareiškęs, kad kaip patriotas ir europietis jis pasitiki Emmanueliu Macronu. „Prancūzija turi likti europietiška“, – teigė jis. Vakarykštis rinkėjų verdiktas tą ir patvirtino: prancūzai nori vieningos, stiprios Europos.

Lietuva, kaip ir visas Senasis žemynas nori vieningos, stabilios ir stiprios Europos – p. Macrono pergalė nemaža dalimi lems visos Europos politinį klimatą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė: Lietuva pasirengusi artimai bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu p. Macronu stiprinant saugumą ir sprendžiant europiečiams svarbius klausimus. „Prancūzija yra svarbi Lietuvos partnerė ES ir patikima NATO sąjungininkė, prisidedanti prie mūsų regiono ir viso Aljanso saugumo. Vertiname jos apsisprendimą atsiųsti savo karius į priešakines NATO pajėgas Lietuvoje“, – sakė ji.

VŽ nuomone, Europa vakar lengviau atsikvėpė – dar viena galinga ES šalis (kaip ir rinkėjai Nyderlanduose) ištarė „Ne“ populizmui, radikalizmu ir izoliacijai. Prancūzai savo šalies likimą patikėjo tvirtos ir vieningos Europos šalininkui, dabar lieka sulaukti nemažiau svarbių rinkimų Vokietijoje.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau