Tulpių tėvynė žadina Europos pavasarį

Publikuota: 2017-03-17
REUTERS/Fabrizio Bensch nuotr.
REUTERS/Fabrizio Bensch nuotr.
Redakcijos nuomonė

Europos Sąjunga gali kiek lengviau atsikvėpti – rinkėjai Nyderlanduose neleido ateiti į valdžią radikalių pozicijų populistinei Laisvės partijai ir jos lyderiui Geertui Wildersui, žadėjusiam išvesti šalį iš ES. Tiesa, absoliučią pergalę prieš populizmą europiečiams švęsti dar anksti, tačiau rinkimų Nyderlanduose rezultatai kiek apramino tradicines partijas Europoje.

Rinkėjai Nyderlanduose tiesiog plūdo prie balsadėžių – balsavo net 82% rinkėjų. Ekspertai aiškina, kad dabartinio šalies premjero Marko Rutte liberalios Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją pergalę sukalė keli dedamieji: rinkėjai nepanoro pakartoti „Brexit“ scenarijaus, teigiamo įspūdžio, regis, jiems nepadarė ir Donaldo Trumpo išrinkimas JAV prezidentu. Politikos apžvalgininkai pažymi, kad rinkimų nugalėtojas sumaniai pasinaudojo ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano sukeltu diplomatiniu konfliktu, kai Turkijos politikams nebuvo leista dalyvauti mitinge Nyderlanduose. Ponas Rutte rinkimų „žaidynėse“ išnaudojo ir netikėtą kozirį: jis sugebėjo švelniau perteikti kai kurias pagrindinio varžovo, p. Wilderso, idėjas. Jis nepuolė žadėti uždaryti sienas musulmonams imigrantams, uždaryti mečetes, uždrausti pardavinėti Koraną – jis pademonstravo kur kas švelnesnę nei rinkimų konkurento poziciją: musulmonams pasiūlyta arba integruotis, arba išvažiuoti iš šalies.

Trečiadienį Nyderlanduose įvykę rinkimai gerokai taiso kovo 25 dieną įvyksiančio ES viršūnių susitikimo Romoje, švenčiant Sąjungos 60-metį, nuotaiką. Europoje susidarys dar viena stipri proeuropietiška vyriausybė, kuria Briuselis galės pasitikėti tokių sudėtingų procesų, kaip „Brexit“ sąlygų derybos su Jungtine Karalyste, kontekste. Ponas Rutte pademonstravo itin protingą politiką tokiu metu, kai tai iš vienos, tai iš kitos pusės blyksteli signalai, keliantys pavojų ES vienybei. Didžiulį ES lyderių palaikymą turinčio politiko pergalė tik dar kartą parodė, kad vienybė yra tikrai ne paskutinėje vietoje – jau dabar aišku, kad šiuose rinkimuose laimėjo ES. Jie sustiprina valstybių, kurios pasisako už ES vienybę, pozicijas ir suteikia progą ramiau, be isterijos pasvarstyti apie įvairius ateities scenarijus: galbūt galimi ir mažesnės integracijos scenarijai. Ko gero, tai nebūtų taip tragiška, kaip perspektyva visiems išsivaikščiot po vieną...

Prognozuojama, kad rinkėjų aktyvumas Nyderlanduose gali pasikartoti per prezidento rinkimus Prancūzijoje ir parlamento rinkimus Vokietijoje. Neoficialiai kalbama, kad prancūzai – rinkėjai, kurie mėgsta dairytis į kitus. Dabar vargu ar kas imtųsi pranašauti, kas taps Prancūzijos prezidentu, kiek rinkėjus paveiks Nyderlandų pavyzdys, tačiau yra prielaida, kad bent dalis apsigalvos ir nusigręš nuo radikalaus Nacionalinio fronto lyderės Marine Le Pen. Ją, naujausios apklausos duomenimis, jau pirmajame rinkimų ture balandžio 23-iąją gali įveikti Emmanuelis Macronas, centro politinėms jėgoms atstovaujantis nepriklausomas kandidatas. Šios apklausos duomenimis, paramos p. Le Pen skaičiai pastaruoju metu nepakito, o p. Macronui – išaugo 6 procentiniais punktais. Rinkimų rezultatai Nyderlanduose parodė, kad dabartiniam elitui reikia girdėti ir nusivylusius rinkėjus. Radikalų demonstruojama politika ir pretenzija į pergalę supurtė visuomenę ir privertė žengti pragmatiškumo linkme.

VŽ mano, kad kol kas „slibinas“ dar neįveiktas – žmonės laukia permainų, metas peržiūrėti ir ES, ir nacionalines politikas. Europiečius, be kita ko, jaudina imigracijos problemos. Sprendimas nėra toks vienareikšmis, kaip kad nubrėžė Briuselis, prie šio klausimo būtina grįžti – imigracijos politika neturi būti dogmatinė, ES piliečiai turi jaustis saugūs. Kuo skubiau sulauksime permainų ir ryžtingų žingsnių, tuo ramiau lauksime rinkimų kitose ES šalyse.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau