Starto šūvis – signalas namų darbams

Publikuota: 2017-03-15
Noemi Gago / SIPA nuotr.
Noemi Gago / SIPA nuotr.
Redakcijos nuomonė

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas pritarė šalies išstojimui iš Europos Sąjungos – balsavo už tai, kad premjerė Theresa May galėtų inicijuoti Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį. Manoma, kad tai ji padarys paskutinę kovo savaitę. Artėjant starto šūviui, ir politikams, ir verslininkams duotas signalas rengtis „Brexit“ procesui.

Tikslaus scenarijaus, kaip vyks gana ilgai truksiantis skyrybų procesas, nežino niekas, tačiau jau dabar kilo sumaištis dėl pozicijos, kurią dėl JK gyvenančių ES piliečių reiškia oficialusis Londonas. Balsavimas prieš tokių piliečių teisių garantavimą po „Brexit“ sukėlė baimės ir pykčio protrūkį. Dabartiniai imigrantai skundžiasi, kad jais naudojamasi kaip derybų žetonais. Bendruomenių rūmai atsisakė užtikrinti imigrantų teises prieš prasidedant derybų procesui.

Britai jau dabar kelia visokių sąlygų dėl būsimų derybų. Tačiau Briuselis rodo kietą stuburą: „Jokių susitarimų iki pačių derybų pradžios ir jokių išankstinių nuostatų.“ ES atstovai ne kartą pabrėžė, kad JK nebus leista „rankioti vyšnių“ iš bendrosios ES rinkos pyrago: esą jei šalis nori toliau nevaržomai prekiauti su ES, privalo pripažinti laisvą prekių, paslaugų, kapitalo ir darbo jėgos judėjimą. Be to, negalės būti daroma jokių esminių išimčių ir nuolaidų vienai derybinei pusei. Tai reiškia, kad jeigu JK toliau norės naudotis vidinėmis ES privilegijomis, tarp jų ir laisvąja prekyba, turės prisiimti tam tikrų įsipareigojimų. Tarp jų gali būti įpareigojimas Londonui prisidėti prie bendrojo europietiškojo biudžeto formavimo, nors būtent dėl šių galimų įsipareigojimų punktų bene labiausiai ir prieštarauja „Brexit“ šalininkai. ES paramos gavėjams, ko gero, sunerimti verta: JK yra neto mokėtoja į ES biudžetą ir jos indėlis per metus viršija apie 10 mlrd. Eur bendrame apie 150 mlrd. Eur siekiančiame metiniame ES biudžete. Tad sulig JK išstojimu mažės bendrasis ES biudžetas, o kartu ir ES parama. Skaičiuojama, kad sumažėjimas gali siekti 10%.

Nuaidėsiantis „Brexit“ starto šūvis duos signalą politikams ir verslininkams. Kiek truks visas procesas, dar nežinia, tačiau mąstyti apie jo pranašumus ir trūkumus reikėtų jau dabar. JK veikiantis verslas gali pradėti ieškoti atspirties taškų Senajame žemyne, todėl aktyviau turėtų padirbėti VšĮ „Investuok Lietuvoje“. Europarlamentaras iš Lietuvos Antanas Guoga puoselėja mintį, kad Lietuva, pasinaudodama „Brexit“, galėtų bandyti „pagauti laimės paukštę“. Jis įsitikinęs, kad britų sprendimas trauktis iš ES trinktelės ir Londono Sičio pozicijoms, todėl siūlo Lietuvai pasistengti prisivilioti bent dalį iš Sičio pasitraukti norinčių finansinių kompanijų.

Neatmetama galimybė, kad JK gali vesti ir dvišales derybas – po tiek metų integracijos galbūt ne viskas bus sprendžiama Briuselyje. Turėtume žinoti, kas laukia JK gyvenančių ES piliečių, ar pasikeis emigracijos kryptys, kokių kliūčių gali tekti įveikti eksportuotojams ir kt. Todėl rimtų užduočių gali tekti įvairioms Lietuvos institucijoms: kad nekiltų chaosas, šį procesą kas nors turėtų koordinuoti – galbūt prezidentūra ir Seimo komitetai, galbūt Užsienio reikalų ar Ūkio ministerija. Tik, žinoma, tai nereiškia, kad dėl to į jas turėtų būti priimta daugiau valdininkų.

Vienaip ar kitaip, lagaminus JK pamažu pradeda krautis ir dalis verslininkų – netekę Bendrijos teikiamų privilegijų, jie savo verslo ateitį regi ES šalyse. Kalbama, kad dėl jų įsikūrimo – gamybos ar paslaugų įmonių – jau rungiamasi Senajame žemyne. VŽ mano, kad, nors klausimų kol kas daugiau nei atsakymų, ilgai delsti nederėtų – JK savo kelią pasirinko, metas Lietuvai ieškoti naudingų sprendimų.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau