Įsigalioja draudimas reikalauti dokumentų iš visų perkančiųjų svaigalus

Publikuota: 2016-10-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo prieš daugiau kaip savaitę priimtą įstatymą, pagal kurį parduodant alkoholį dokumento bus reikalaujama tik tuomet, kai kils įtarimų, kad asmuo gali būti nepilnametis. Nuo savaitgalio toks įstatyminis draudimas įsigalioja.

Apie tai, kad valstybės vadovė pasirašė tokias rugsėjo 27 d. Seimo priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, VŽ penktadienį pranešė prezidentūra.

Kartu p. Grybauskaitė paragino „visas politines jėgas ir socialiai atsakingą verslą neimituoti kovos su alkoholizmu, o imtis rezultatyvių alkoholio prieinamumą ir vartojimą mažinančių priemonių“.

Prezidentė priminė, kad „šiuo metu Seime svarstymo laukia dešimtys su alkoholio ribojimu susijusių pataisų, tarp jų – ir veiksmingi pilietiškų šalies gyventojų pateikti pasiūlymai dėl alkoholio reklamos ribojimo, griežtesnio licencijavimo, specializuotų parduotuvių, visuomenės švietimo“.

Kaip jau skelbta, daugiau kaip 50.000 piliečių šią vasarą pateikė Seimui Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, gerokai apribojančias svaigalų prieinamumą, pvz., nustatančias, kad alkoholiniai gėrimai yra parduodami tik specializuotose parduotuvėse ir gerokai trumpiau, nei yra parduodama dabar, be to, asmenims ne nuo 18 metų, bet nuo 20-ties.

Vyriausybė yra pavadinusi šias bei kai kurias kitas pavienes Seimo narių pasiūlytas pataisas Alkoholio kontrolės įstatyme „perteklinėmis ir neracionaliomis“. Tačiau ministrų kabinetas pažadėjo artimiausiu metu pasiūlyti nuosaikius svaigalų prieinamumą ribojančius projektus.

Pasak prezidentės, „rimtų, situaciją iš esmės keičiančių sprendimų reikia nedelsiant, nes priklausomybių liūne grimzta apie 150.000 žmonių, tačiau tik trečdalis jų ieško pagalbos“. „Nesprendžiama alkoholizmo problema toliau didėja, provokuodama ir dar labiau užaštrindama daugelį skaudžių socialinių problemų“, – teigiama prezidentūros pranešime.

Kaip VŽ jau skelbė, Seimas praėjusią savaitę skubiai pataisė įstatymą, bandydamas stabdyti prekybininkų iniciatyvą reikalauti asmens tapatybės dokumentų iš visų be išimties perkančiųjų alkoholinius gėrimus. Buvo priimta tokia Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa: „Alkoholinių gėrimų pardavėjai iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tik kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis, negu 18 metų.“

Už tokio įstatymo priėmimą balsavo 92 Seimo nariai, 3 buvo prieš, susilaikė 8 parlamentarai.

Veto nesulaukė, keis tvarką

Paulius Dambrauskas, UAB „Maxima LT“ komercijos vadovas, sako, kad Prezidentei nevetavus naujojo įstatymo prekybininkai bus įpareigoti jį vykdyti.

„Turėjome gerų minčių, kai pats verslas buvo atsiradęs antrame plane, o pirmiausia siekėme mažinti alkoholio prieinamumą jaunimui. Dabar jeigu nebus abejonių dėl asmens amžiaus, rodyti dokumento perkant alkoholinius gėrimus, neprašysime. Keisime darbinę tvarką pagal naująjį reikalavimą“.

Artūras Zabielskas, prekybininkų aljanso „Aibė“ Pirkimų departamento direktorius Baltijos šalims, sako, kad įsigaliojęs įstatymas didelės įtakos parduotuvių darbui neturės.

„Vertinu tai kaip politiką – nei teigiamai, nei neigiamai. Iš esmės tas memorandumas buvo teigiamas žingsnis, iš kurio galbūt būtų buvę naudos. Kiek pastebėjau, žmonėms nauja sąlyga perkant gėrimus nebuvo labai nepriimtina“, – sako p. Zabielskas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau