Prezidentė vetavo pataisas dėl gerai besimokančio studento kriterijų

Publikuota: 2016-01-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nesutiko su Seimo priimtu įstatymu, pagal kurį kiekviena aukštoji mokykla pagal savo studijų sričių ir programų specifiką nustatytų, kas yra „gerai besimokantis studentas“, turintis teisę gauti valstybinį finansavimą savo mokslams.

Penktadienį po p. Grybauskaitės pasitarimo su Seimo, Vyriausybės, akademinės bendruomenės ir studentų atstovais, konstitucinės teisės ekspertais paskelbta, kad prezidentė nusprendė vetuoti paskutinėmis gruodžio dienomis Seimo priimtas Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, numatančias, kad pačios aukštosios mokyklos spręstų, ką laikyti gerai besimokančiu studentu.

„Prezidentė apsisprendė grąžinti Seimui pakartotinai svarstyti šias mokslo ir studijų įstatymo pataisas, nes jos neatitinka Konstitucinio Teismo (KT) suformuluotos doktrinos“, – po pasitarimo pranešė prezidentės patarėja Rūta Kačkutė.

Valstybės vadovė sutiko su teisininkų išvadomis, kad Seimo priimtos Mokslo ir studijų įstatymo pataisos netinkamai vykdomas dar 2014 m. pabaigoje KT paskelbtas nutarimas, kuriuo nustatyta, kad dabar galiojanti „gerai besimokančio studento“ nustatymo tvarka nėra gera, nes nekonkreti ir nėra paremta vienodais, visiems suprantamais bei visuotinai pripažintais vertinimo kriterijais.

Vyriausybė siūlė, vykdant KT nutarimo reikalavimus, į įstatymą įrašyti, kad į valstybės finansuojamą studijų vietas galėtų pretenduoti tik akademinių skolų neturintys studentai, kurių mokslų įvertinimo vidurkis yra didesnis nei 7 balai. Tačiau šio pasiūlymo kritikai pareiškė, kad jis nespręstų problemos iš esmės, nes nustačius 7 balų ribą objektyvumo nebūtų pasiekta – skirtinguose universitetuose ir skirtingose studijų programose vertinimo reikalavimai smarkiai skiriasi.

Todėl priimdamas pataisas Seimas pritarė opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovo Gintaro Steponavičiaus pateiktam pasiūlymui, numatančiam, kad „į valstybės finansuojamą studijų vietą studentas galėtų pretenduoti aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, kai jis mokosi „gerai“. O mokymosi „gerai“ kriterijai, anot priimtojo įstatymo, turėtų būti nustatyti savarankiškai kiekvienos aukštosios mokyklos statute pagal tos mokyklos „studijų sričių ir krypčių grupių specifiką“.

Prezidentė pasiūlė šį įstatymą laikyti nepriimtu ir organizuoti intensyvias diskusijas, ieškant teisiškai tinkamo „gerai besimokančio studento“ apibrėžimo, kuris galėtų būti patvirtintas per artimiausius kelis mėnesius.

Valstybės vadovės veto Seimas svarstys kovą prasidėsiančioje pavasario sesijoje. Atmesti veto parlamentarai gali tik jeigu už atmetimą balsuoja ne mažiau kaip pusė visų Seimo narių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

http://www.vz.lt
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau