Lietuvos reguliavimas pagaliau suderintas su Reglamentu dėl piktnaudžiavimo rinka

Publikuota: 2017-10-11
Kontoros nuotr.
Kontoros nuotr.
Advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokatas

2016 m. liepą visoje ES įsigaliojus Reglamentui dėl piktnaudžiavimo rinka (MAR), atsirado nemažai nesutapimų tarp Reglamento ir Lietuvoje galiojančių teisės aktų. Ilgiau nei metus rinkos dalyviai blaškėsi tarp skirtingų tvarkų, teikė su tuo susijusias užklausas teisininkams ir Lietuvos bankui.

Pagal bendrus teisės principus, nepakeitus nacionalinių aktų, jų reikalavimai, kurie neprieštaravo MAR, ir toliau turėjo būti ir buvo taikomi kartu su MAR nuostatomis. Nors Lietuvos bankas buvo išleidęs kelis išaiškinimus dėl MAR ir Lietuvos nepatikslintų teisės aktų taikymo bei tarpusavio suderinamumo, pereinamuoju laikotarpiu vis tiek kilo nemažai neaiškumų ir neapibrėžtumų.

Atitinkamai nepatikslinus nacionalinių Lietuvos teisės aktų dėl MAR reguliuojamų klausimų, neretai pasitaikė, kad MAR ir Lietuvos aktai vienas kitą dubliavo, ne visada sutapo jų reguliavimas arba tam tikrus klausimus jie reguliavo skirtinga apimtimi. Pavyzdžiui, buvo numatyti skirtingi terminai pranešimų pateikimui apie emitento vadovų (vadovaujamas pareigas einančių asmenų) sandorius dėl emitento vertybinių popierių. Be to, nacionaliniuose teisės aktuose ir MAR galimos piktnaudžiavimo rinka pasireiškimo formos pilnai nesutapo, dalinai persidengė. Taip pat nevisiškai sutapo ir reguliavimas dėl galimybės emitentams atidėti viešai neatskleistos informacijos atskleidimą, glaudžiai su vadovaujamas pareigas einančiu asmeniu susijusio asmens kategorijos ir kt.

Tačiau šiuo metu situacija yra pasikeitusi, kadangi Lietuvos banko valdyba priėmė naujas Informacijos atskleidimo taisykles. Pagaliau Lietuvos nacionalinis reguliavimas, susijęs su piktnaudžiavimo rinka prevencija, viešai neatskleistos informacijos atskleidimu, informacijos apie vadovų sandorius atskleidimu ir kt., pilna apimtimi suderintas su MAR bei su juo susijusių techninių reguliavimo standartų ir techninių įgyvendinimo standartų reikalavimais.

2017 m. birželio pabaigoje Seimui pakeitus Vertybinių popierių ir Finansinių priemonių rinkų įstatymus, o rugpjūčio pabaigoje Lietuvos banko valdybai priėmus aukščiau nurodytas Taisykles, kuriomis, be kita ko, suderinti piktnaudžiavimo rinka prevencijos, viešai neatskleistos informacijos ir vadovų sandorių atskleidimo reikalavimai su MAR nuostatomis, tuo pačiu pripažinti netekusiais galios nebeaktualūs nacionaliniai teisės aktai, visi minėti neatitikimai bei neapibrėžtumai iš esmės panaikinti.

Taigi nuo šiol finansų rinkos dalyviai, kuriems taikomi su MAR reguliuojamais klausimais susiję reikalavimai, iš esmės turės vadovautis tik pačiu MAR, minėtais įstatymais ir Informacijos atskleidimo taisyklėmis, kurie šiuo metu tarpusavyje yra suderinti.

Komentaro autorius - Mantas Gofmanas, advokatų kontoros TGS Baltic advokatas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau