Theresos May kėdė smarkiai svyruoja: galimi „Brexit“ scenarijai

Publikuota: 2017-10-06
Po fiasko pasibaigusios Theresos May kalbos JK konservatorių konferencijoje premjerės likimą šiame poste apgaubė nežinia. 
 Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Po fiasko pasibaigusios Theresos May kalbos JK konservatorių konferencijoje premjerės likimą šiame poste apgaubė nežinia. Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May likimas pakibo ant plauko – po sudėtingos šią savaitę vykusios britų konservatorių partijos konferencijos ir katastrofiškai susiklosčiusios premjerės kalbos ji raginama trauktis iš posto, kad išgelbėtų visą partiją.

Grantas Shappsas, buvęs konservatorių partijos pirmininkas, interviu BBC pareiškė, kad p. May turi inicijuoti naujo partijos lyderio rinkimus. Ponas Shappsas tvirtina turįs apie 30 parlamentarų palaikymą.

Prieš p. May sukilę jos pačios bendrapartiečiai teigia, kad premjerė visiškai neteko autoriteto. Buvo viliamasi, kad premjerės pozicijas sustiprins konservatorių konferencijoje pasakyta kalba, tačiau ji virto visišku fiasko – p. May smarkiai užsikosėjo, premjerę viduryje kalbos pertraukė prie tribūnos prasiveržęs komikas, galiausiai nuo konferencijos sceną puošusio šūkio, kabėjusio premjerei už nugaros, nubyrėjo kelios raidės.

Penktadienį p. May kategoriškai paneigė svarstanti galimybę atsistatydinti, tačiau situacija gali pasikeisti, jei partijos spaudimas didės.

„Bloomberg“ pateikia keturis galimus scenarijus, kaip, susvyravus p. May lyderystei, gali toliau klostytis „Brexit“ procesas.

Theresa May lieka poste

Konservatorių maištininkams gali nepavykti surinkti pakankamai paramos, kad nušalintų p. May – parlamentarai gali paskaičiuoti, kad kova dėl lyderystės galiausiai atvestų į išankstinius rinkimus, kuriuose konservatoriai pralaimėtų leiboristams. Tačiau p. May autoritetas išsivadėjo – ir namuose, ir, dar blogiau, Briuselyje. ES derybininkams nebeaišku, su kuo jie Londone turi kalbėtis, jie juolab nesutiks daryti JK nuolaidų nežinodami, kas bus premjero poste kitą mėnesį. Rinkoms toks scenarijus nepatiktų.

Naujo lyderio paieškos

May atsistatydina. Nors neatmetama, jog konsensuso keliu gali būti surastas visiems tinkamas kandidatas, vis dėlto, turint galvoje takoskyras partijoje, tai menkai tikėtina. Šios savaitės konservatorių konferencija Mančesteryje tik paryškino susiskaldymą. Konservatoriai tris mėnesius ginčijasi dėl to, kas turėtų pakeisti p. May. Dar labiau išryškėja skirtingi požiūriai į „Brexit“.

„Brexit“ derybos vėl atidedamos, Europa suirzusi. Gali būti, kad lyderio pozicijas perimtų griežčiau dėl „Brexit“ nusiteikęs politikas, tuomet p. May Florencijoje išsakytos nuolaidos būtų padėtos į šalį, taip pat ir dvejų metų pereinamojo laikotarpio pasiūlymas. Susitarti su ES lieka mažiau nei metai. Verslas traukia „planus B“, kadangi itin tikėtinas tampa JK pasitraukimas iš ES be susitarimo. Svaras smunka.

May atsistatydina, vietoje jos – Davisas

„Brexit“ sekretorius Davidas Davisas gali būti visiems priimtinas kandidatas. Atstovaujantis „Brexit“ stovyklai, vis dėlto jis ir kitos stovyklos atstovų yra vertinamas kaip pragmatiškas, tęstinumą galintis užtikrinti politikas. „Brexit“ departamentas tampa premjero administracijos dalimi. Briuseliui bent jau aišku, su kuo kalbėtis. Rinkoms patinka, kad viskas išsisprendė greitai, tai geresnė išeitis, nei ištisi mėnesiai nežinios.

Išankstiniai rinkimai, laimi Corbynas

Artimiausius penkerius metus rinkimai JK nenumatyti ir nėra taisyklės, kad naujam lyderiui reikia rinkimuose pasitvirtinti mandatą. Nepanašu, kad patys rinkėjai veržtųsi prie balsadėžių. Tačiau tokiomis trapiomis sąlygomis tai – irgi neatmestina galimybė. Apklausos rodo, kad laimėtų leiboristai. Jie pritaria, kad turi būti įgyvendintas „Brexit“ referendumo sprendimas, bet pasisako už švelnesnes skyrybų su ES sąlygas, nori išsaugoti prieigą prie bendrosios rinkos. Nors ir Briuselyje manoma, kad su leiboristais derėtis būtų lengviau, vis tik ir jie nori užbaigti laisvą judėjimą, tai riboja sklandaus susitarimo galimybes. Bet kuriuo atveju, slenka mėnesiai, o 2019 m. kovas artėja. Svaras skęsta, stiprėjant lūkesčiams, kad partijos lyderis Jeremy Corbynas imsis savo verslui nepalankios darbotvarkės – nacionalizacijos ir mokesčių didinimo.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau