Katalonijos prezidentas: laimėjome teisę į valstybingumą

Publikuota: 2017-10-01
Atnaujinta 2017-10-02 00:16

Po sekmadienio referendumo Katalonijos prezidentas skelbia, kad regionas „laimėjo teisę į valstybingumą“, nors oficialūs balsavimo rezultatai dar nėra žinomi. Ispanijos vyriausybė nepripažįsta, kad referendumas apskritai vyko.

Katalonijos vadovas Carlesas Pugdemontas, praėjus kelioms valandoms po Katalonijoje sekmadienį surengto balsavimo dėl regiono nepriklausomybės pabaigos, pareiškė, kad regionas „laimėjo teisę į valstybingumą“, jį cituoja BBC.

„Po šios vilties ir kančių dienos Katalonijos piliečiai laimėjo teisę turėti nepriklausomą valstybę, kurios valdymo forma būtų respublika“, - teigė jis, atliepdamas klausimą, kuris buvo užduotas balsavusiems referendume („Ar norite, kad Katalonija taptų nepriklausoma šalimi, kurios valdymo forma būtų respublika?“).

Pasak jo, oficialūs balsavimo rezultatai, kurie dar nėra paskelbti, bus pateikti regiono parlamentui svarstyti.

„Mes, katalonai, nusipelnėme teisės būti išgirsti Europoje“, - teigia p. Puigdemontas ir ragino Europos Sąjungą atkreipti dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus, kurie vyko balsavimo metu.

Savo ruožtu Ispanijos vyriausybė nepripažįsta, kad referendumas apskritai vyko.

„Referendumo Katalonijoje šiandien nebuvo, – užsidarius balsadėžėms spaudos atstovams pareiškė Mariano Rajoy, Ispanijos premjeras. – Procesas, kuris pasitarnavo tik sėjant atskirtį, supriešinant piliečius ir išprovokuojant nepageidaujamas situacijas, nepavyko“.

Jis pridėjo, kad didžioji dalis Katalonų nenorėjo dalyvauti balsavime ir pakluso įstatymams – „visi ispanai vertina jų požiūrį“. Premjeras atsakomybę už neramumus skyrė Katalonijos vyriausybei, kuri „skatino pažeisti įstatymus ir bendrą būvį“.

Balsavimo dėl regiono nepriklausomybės centrinė Ispanijos valdžia nepripažįsta ir dar iki referendumo pasižadėjo padaryti viską, kad jis neįvyktų. Nelegaliu jį paskelbė ir šalies Konstitucinis teismas – toks referendumas prieštarauja šalies Konstitucijai, pagal kurią Katalonija turi didelę autonomiją, tačiau yra integrali Ispanijos dalis.

Katalonijos vyriausybė yra pažadėjusi, gyventojams nubalsavus teigiamai, per 48 valandas paskelbti nepriklausomybę.

Rezultatus skaičiuoja sužeistaisiais

Tiek Barselona, tiek Madridas skaičiuoja uždarytas apygardas ir nukentėjusius per susidūrimus tarp policijos ir balsuotojų.

Sekmadienį Katalonijos gyventojai išsiruošė balsuoti Madrido nepripažįstamame ir šalies Konstitucinio Teismo uždraustame referendume dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos ir nepriklausomybės paskelbimo. Referendumui sustabdyti centrinė valdžia pasitelkė gausias policijos pajėgas. Katalonijos sveikatos apsaugos departamento duomenimis, iki 19.30 vietos laiku 761 žmogui prireikė medikų pagalbos, 335 nukentėję - Barselonoje. Šalies Vidaus reikalų ministerija praneša apie 12 sužeistų pareigūnų. Informacjos apie balsavimo rezultatus kol kas nėra. Referendumo rezultatų nevertina jokia rinkimų komisija.

Biuletenyje balsuojantiems buvo pateikiamas vienas klausimas: „Ar norite, kad Katalonija taptų nepriklausoma šalimi, kurios valdymo forma būtų respublika?“ Atsakymai du – „Taip“ arba „Ne“. Balsadėžės buvo atidarytos 9.00 vietos laiku (10.00 Lietuvoje), balsuojama buvo iki 20.00 vietos laiku (21.00 Lietuvoje).

Pasak Jordi Turullo, Katalonijos vyriausybės atstovo spaudai, policijai sekmadienį pavyko uždaryti 319 balsavimo vietų – iš viso jų buvo kiek daugiau, nei 2.300. Anksčiau skelbta, kad policijos pareigūnai dar iki balsavimo pradžios buvo konfiskavę apie 10 mln. balsavimo biuletenių ir dar šeštadienį uždarė daugiau nei pusę balsavimo vietų.

Visgi, Madridas ir po visų įvykių liko nepajudinamas – Ispanijos vyriausybės akimis, jokio referendumo nebuvo.

Guminės kulkos

Konfliktas tarp policijos ir balsuotojų brendo jau nuo penktadienio, kuomet balsavimo vietomis paskelbtose mokyklose nakvoti ir taip užtikrinti, kad jos būtų atidarytos, pasiliko mokinių tėvai, moksleiviai ir mokytojai. Šeštadienį ir sekmadienį referendumo organizatoriai balsuotojus paragino rinktis dar iki atsidarant balsavimo vietoms. Organizatorių teigimu, policijai pavyko užkardyti balsavimą

Policija buvo gavusi nurodymą vykdyti neleisti žmonų į numatytas balsavimo vietas, kai kur riaušių policija jėga veržėsi į jas per jėgą, varė žmones lauk ir išnešė balsadėžes, praneša „Reuters“. Internete plinta vaizdo įrašai iš Barselonos ir Gironos miestų, kuriuose policijos pareigūnai prieš referendume dalyvaujančius žmones naudoja jėgą. Vienu atveju miniai išsklaidyti policija panaudojo ir gumines kulkas. Ispanijos vidaus reikalų ministerija į tai atsako vaizdais, kuriuose protestuotojai į pareigūnus svaido kėdes ir laikinas tvoras.

Dar neužsidarius balsadėžėms Ada Colau, Barselonos merė, skaičiavo, kad sužeistųjų skaičius viršijo 460 ir pareikalavo „tuoj pat nutraukti prieš beginklius gyventojus vykdomą policijos puolimą“.

„Nepateisinamas, neproporcingas ir neatsakingas jėgos panaudojimas, kurio ėmėsi Ispanijos valdžia šiandien ne tik nenumalšino katalonų noro balsuoti, bet ir padėjo išvaikyti abejones, kurias siekėme išsklaidyti šiandien“, – smurtą pasmerkė Carlesas Puigdemontas, Katalonijos prezidentas.

Policija smurtauja toli gražu ne visur. Katalonijos širdyje, į šiaurę nuo Barselonos, vietos policijos pajėgos jėgos nesiėmė, nepaisant to, kad jiems duoti tie patys nurodymai. Jie nesiėmė šturmuoti balsavimo vietų, kurių įėjimus susiburdami užtvėrė žmonės.

„Nesiimsime jėgos bandydami įeiti, bet liksime lauke visą dieną ir pasinaudosime proga įeiti, jei ji pasitaikys“, – naujienų agentūra „Reuters“ cituoja įvardintu nepanorusį būti pareigūną Sant Pere miestelyje.

Juanas Ignacio Zoido, šalies Vidaus reikalų ministras policijos veiksmus visoje šalyje pavadino „proporcingais ir pofesionaliais“.

Ilgas kelias

Aktyvios Katalonijos pastangos išsikovoti daugiau savarankiškumo tęsiasi jau antrą dešimtmetį. Partijos, pasisakiusios už autonomijos statuso patobulinimą, laimėjo absoliučią daugumą regioniniuose rinkimuose dar 2003-aisiais, primena „Politico“. Tuometis šalies premjeras José Luisas Rodr?guezas Zapatero tąkart pažadėjo paremti pertvarkas.

2005-aisiais Katalonijos parlamentas patvirtino reformą, pagal kurią regionui suteikiama teisė tiesiogiai rinkti mokesčius, katalonų kalbai suteikiamas svarbesnis statusas už ispanų, sustipinami vietos politikų įgaliojimai. Tačiau 2006-aisiais tuometinis opozicijos lyderis Mariano Rajoy apskundė reformą Konstituciniam teismui.

2006-aisiais Ispanijos parlamentas palaimino sušvelnintą reformos paketą, jį referendume patvirtino Katalonijos gyventojai. Tačiau 2010-aisiais Konstitucinis teismas nusprendė, kad jis prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui ir jį atšaukė. Būtent tuomet gimė judėjimo už nepriklausomybę iniciatyva. Prie šios idėjos populiarumo prisidėjo ir valstybei skaudžiai smogusi ekonominė krizė. Katalonija yra vienas iš turtingiausių šalies regionų, įvairūs skaičiavimai rodo, kad į biudžetą jis sumoka 10-15 mlrd. Eur daugiau nei gauna atgal.

2011-aisiais premjeru tapus p. Rajoy, jo vyriausybė pakeitė regionų skolinimosi taisykles, kurios jiems tapo labiau nepalankios. Tai sukėlė masinius protestus.

Katalonai ėmė reikalauti tokių pat sąlygų, kokias turi baskų kraštas, galintis rinkti mokesčius tiesiogiai. Madridas atmetė tokį pasiūlymą. Po metų buvo atmestas ir kitas pasiūlymas, pagal kurį būtų nustatyta maksimali Katalonijoje surinktų lėšų suma, kurią centrinė valdžia gali skirti kitiems regionams.

2014-ųjų lapkritį buvo surengtas teisiškai neįpareigojantis referendumas dėl nepriklausomybės. 81% ją palaikė, tačiau dalyvavimo procentas tesiekė 36%. Po metų atsiskyrimą nuo Ispanijos palaikančios partijos dar kartą pelnė daugumą.

Jos pasiryžo surengti referendumą spalio 1-ąją, o sėkmės atveju, per 48 valandas paskelbti nepriklausomybę.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Skvernelis: Lenkija gali tapti pagrindine Lietuvos prekybos partnere 12

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį susitiko su Vilniuje viešinčiu Lenkijos Senato pirmininku Stanislawu...

Verslo aplinka
2018.03.16
Vengdamas izoliacijos Gibraltaras dalinsis su Ispanija oro uostu

Josephas Garcia, Gibraltaro vyriausiojo ministro pavaduotojas, sako, kad Jungtinei Karalystei (JK)...

Verslo aplinka
2018.03.16
NATO narės surėmė pečius prieš Putiną Premium 14

Nepaisant nesantaikos dėl prekybos muitų ir besitęsiančios „Brexit“ skyrybų dramos, NATO sąjungininkai surėmė...

Verslo aplinka
2018.03.16
2017 m. į Lietuvą pritrauktos investicijos sukurs beveik 9.000 darbo vietų 5

Į Lietuvą 2017 m. buvo pritrauktas rekordinis tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų skaičius – 61,...

Verslo aplinka
2018.03.16
Maskva grasina išplėsti JAV asmenų „juodąjį sąrašą“ 3

Į naujausias Vašingtono sankcijas Maskva atsakys, papildydama JAV veikėjų „juodąjį sąrašą“, pareiškė Sergejus...

Verslo aplinka
2018.03.16
Vokietijos vidaus reikalų ministras: islamas nėra mūsų dalis 1

Islamas nėra neatsiejama Vokietijos dalis, pareiškė Horstas Seehoferis, naujasis šalies vidaus reikalų...

Verslo aplinka
2018.03.16
„The Telegraph“ skelbia naujas aplinkybes tyrime dėl dvigubo agento apnuodijimo

Skelbiama, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga, kuria apnuodytas dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo...

Verslo aplinka
2018.03.16
Prezidentė: Seimas pavirto „rietenų seimeliu“ 3

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja politines rietenas Seime, ragina parlamentarus „pradėti dirbti...

Verslo aplinka
2018.03.16
Estijos premjeras atšaukia vizitą Rusijoje 13

Juri Ratas, Estijos ministras pirmininkas, paskelbė nedalyvausiantis estų bendruomenės kultūriniame renginyje...

Verslo aplinka
2018.03.16
Kodėl neturime startuolio vienaragio ir kaip jį užauginti Premium

Pasaulyje šiuo metu yra per 170 vienaragių – startuolių, kurių kiekvieno vertė viršija 1 mlrd. USD. Tarp jų...

Technologijos
2018.03.16
Žiniasklaida: Muelleris reikalauja dokumentų iš Trumpo verslo  9

JAV teisingumo departamento specialusis kaltintojas Robertas Muelleris savo tyrime pareikalavo prezidento...

Verslo aplinka
2018.03.15
ES apyvartos mokestis technologijų milžinėms gali siekti 3% 2

Europos Komisija (EK) jau kitą savaitę ketina pristatyti naujas skaitmeninio sektoriaus apmokestinimo...

Verslo aplinka
2018.03.15
Prie Seimo – nepavykusia apkalta Basčiui ir dabartine valdžia pasipiktinusi minia 41

Ketvirtadienį prie Seimo susirinko minia, kuri mitingu „Mes kaltinam!“ reiškė pasipiktinimą Seimu, kuris...

Verslo aplinka
2018.03.15
Regionuose vaikams išdalinta dar per 1.000 „Micro Bit“ kompiuterių 1

Kaip atsvara politikų siūlymui, visiems Lietuvos vaikams padovanoti po tautinį kostiumą, gimusi iniciatyva...

Technologijos
2018.03.15
Slovakijoje – didžiausia politinė krizė per tris dešimtmečius Premium 7

Slovakijos vyriausybė patyrė rimtą sukrėtimą, kai šalies premjeras Robertas Fico pasisiūlė atsistatydinti, o...

Verslo aplinka
2018.03.15
VRK: liberalai 2016 m. padarė dar vieną rinkimų kampanijos pažeidimą

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kaip įstatymo pažeidimą įvertino tai, kad Liberalų sąjūdis (LS)...

Verslo aplinka
2018.03.15
JAV skelbia naujas sankcijas Rusijai 26

JAV pritaikė sankcijas Sankt Peterburge įsikūrusiai Rusijos „trolių ferma“ vadinamai „Internet Research...

Verslo aplinka
2018.03.15
Lavrovas patvirtino: atšauks JK diplomatus 35

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Rusijos žiniasklaidai patvirtino, kad „greitu metu“ iš...

Verslo aplinka
2018.03.15
Ko tikėtis iš Putino Rusijos dar šešerius metus Premium 9

Sekmadienį Rusijoje vyks prezidento rinkimai, nekeliantys didelės intrigos. Neabejotina, kad dar vienai...

Verslo aplinka
2018.03.15
Viešieji pirkimai: link skaidrumo judame 1.000 skundų per metus greičiu Premium 1

Padėtis viešuosiuose pirkimuose Lietuvoje pernai kiek pagerėjo. Tačiau problemiškiausios sritys nepasikeitė.

Verslo aplinka
2018.03.15

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau