Grąžinta PVM lengvata šildymui

Publikuota: 2017-09-19
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nuo š. m. spalio gyvenamiesiems namams centralizuotai tiekiamam šildymui ir karštam vandeniui vėl bus taikomas lengvatinis, 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Jis, numatoma, galios iki 2018-ųjų sausio 1-osios, kai Vyriausybė siūlys šildymui nustatyti naują, 15% PVM lengvatą. Konservatorių frakcijos nariai prašo prezidentės vetuoti tokį sprendimą.

Balsavo skubos tvarka

Antradienį Seimas skubos tvarka svarstė praėjusią savaitę Vyriausybės pateiktą įstatymo projektą dėl PVM lengvatos šildymui sugrąžinimo. Juo numatyta, kad 9% tarifas šildymui taikomas nuo š. m. spalio iki metų pabaigos.

Netrukus po svarstymo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasiūlė iškart ir priimti šį įstatymą. Už jo priėmimą balsavo 97 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 6.

„Turėtume galvoti ne apie naujų-senų lengvatų sugrąžinimą ar įvedimą, bet apie bendrojo PVM tarifo sumažinimą. Krizė seniai baigėsi, todėl tikrai galėtų būti rimtai pasvarstyta galimybė sugrįžti prie ikikrizinių 18%”, – sakė Eugenijus Gentvilas, opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas. Šios partijos atstovai Seime vienas po kito kartojo, kad neparems PVM lengvatos šildymui sugrąžinimo.

Premjeras Saulius Skvernelis yra minėjęs, kad kitąmet Vyriausybė svarstys galimybę sumažinti bazinį PVM tarifą, kuris dabar siekia 21%.

Socialdemokratai pasipiktino, bet parėmė

Įstatymas priimtas įgyvendinant šią vasarą patvirtintą valdančiųjų valstiečių-žaliųjų politinį susitarimą su opoziciniais konservatoriais dėl pastarųjų paramos urėdijų reformai mainais į PVM lengvatos šildymui sugrąžinimui. Nuo š. m. birželio lengvata nustojo galioti ir pastaruosius kelis mėnesius šildymui ir karštam vandeniui taikomas bazinis 21% PVM tarifas.

Valstiečių-žaliųjų susitarimas su konservatoriais supykdė socialdemokratus, kurie ėmė svarstyti galimybę trauktis iš valdančiosios koalicijos ir šią savaitę turėtų priimti savo galutinį sprendimą dėl to. Bet antradienį Seimo plenariniame posėdyje socialdemokratai neprieštaravo PVM lengvatos šildymui sugrąžinimui.

Vyriausybė žada, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. šildymui bus neribotą laiką taikomas lengvatinis 15% PVM tarifas.

Konservatorių pasiūlymas atmestas

Opoziciniai konservatoriai siūlė pataisą, numatančią, kad 9% tarifas šildymui galioja ne iki 2018 m. pradžios, bet neribotą laiką. Šią pataisą savo parašais parėmė 40 Seimo narių iš įvairių frakcijų. Pataisos iniciatoriai aiškino, kad „niekas nėra garantuotas, jog nuo Naujųjų metų bus taikomas naujas, 15% PVM lengvatinis tarifas, todėl esą reikia nustatyti 9% neribotą taikymą“.

„Nėra jokio pagrindo netikėti, kad Vyriausybė neteiks nuo kitų metų taikyti 15%. Netgi jeigu šįkart būtų nustatyta, kad 9% taikomas neterminuotai, vis tiek šiemet gruodį, priiminėjant kitų metų biudžetą, reikės Seime apsispręsti, ar pritarti Vyriausybės siūlymui nustatyti ne 9, bet 15, o gal ir 5% tarifą. Todėl nematau reikalo jau šiandien nustatyti neterminuotą 9% tarifą, nes vis tiek prie šio klausimo dar reikės grįžti“, – paaiškino premjeras.

Seimo dauguma išgirdo Vyriausybės vadovą – už konservatorių pateiktą pasiūlymą balsavo 39, prieš buvo 39, susilaikė 32, todėl jis atmestas ir patvirtintas ministrų kabineto pasiūlymas nustatyti 9% tarifą tik iki Naujųjų metų.

Prašo vetuoti

Po balsavimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos nariai išplatino pranešimą, kuriame ragina prezidentę Dalią Grybauskaitę vetuoti ką tik priimtą įstatymą.

„Socialdemokratai, kurie šiuo metu svarsto koalicijos su valstiečiais-žaliaisiais likimą, teigė, jog viena pagrindinių sąlygų koalicijai neiširti buvo PVM lengvata šildymui, tačiau šiandien jie pademonstravo savo valią ir padarė viską, kad gyventojai nežinotų, kokia šildymo kaina bus sezono viduryje“, – cituojamas Gabrielius Landsbergis, TS–LKD pirmininkas.

Pasak jo, priimtos pataisos lems, kad nuo Naujųjų šildymo kainos išaugs.

Kainuos milijonus

Skaičiuojama, kad dėl lengvatos sugrąžinimo šių metų biudžetas neteks apie 11 mln. Eur pajamų, kitų metų biudžete atsivers apie 24 mln. Eur skylė. Tačiau p. Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka tvirtino, kad valstybė į biudžetą surenka gerokai daugiau lėšų nei planuota, todėl turi galimybę dalies pajamų atsisakyti, kad būtų įgyvendintas maždaug 700.000 šalies gyventojų paliesiantis sprendimas dėl lengvatos sugrąžinimo.

Šį projektą viešai parėmė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, todėl ji tikriausiai neprieštaraudama pasirašys Seimo priimtą įstatymą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau