Už neteisėtą praturtėjimą ir korupciją – gerokai didesnės baudos

Publikuota: 2017-09-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Metų pabaigoje Seimas balsuos dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktų pasiūlymų gerokai padidinti baudas už neteisėtą praturtėjimą ir korupcinius nusikaltimus. Jeigu parlamentarai tam pritars, bauda už neteisėtą praturtėjimą galės siekti ir 100% priskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumos, o už korupcinius nusikaltimus – kelis kartus didesnės, nei yra dabar.

Ketvirtadienį Seimo posėdyje Lina Antanavičienė, prezidentės vyriausioji patarėja, pristatė valstybės vadovės rugsėjo pradžioje pasirašytą dekretą dėl Mokesčių administravimo įstatymo pataisų dėl baudų už neteisėtą praturtėjimą padidinimo. Tuo metu Rasa Svetikaitė, kita prezidentės patarėja, pateikė p. Grybauskaitės siūlomas pataisas Baudžiamajame kodekse (BK), kuriomis numatytos didesnės bausmės už nusikaltimus, ypač už korupciją.

Prezidentės nuomone, šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas ir teismų skiriamos minimalios mokestinės baudos neužtikrina adekvačios atsakomybės už disponavimą neaiškios kilmės pajamomis. „Todėl teikiamos įstatymo pataisos, kurios numato didesnes baudas asmenims, kurie negali pagrįsti turimų pajamų kilmės, ir tiems, kurie mokestinius pažeidimus daro pakartotinai“, – iš Seimo tribūnos sakė p. Antanavičienė.

Jeigu asmuo negali pagrįsti savo pajamų, prezidentė siūlo taikyti baudą nuo 50 iki 100% priskaičiuotos GPM sumos. Už pakartotinai padarytus mokestinius pažeidimus būtų skiriamos dvigubai didesnės baudos.

Atkreiptas dėmesys, kad didesnių baudų už sunkiausius mokestinius pažeidimus praktika yra taikoma ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančiose šalyse.

Pasak prezidentės patarėjos, šiandien žmonėms akis bado įžūlūs neteisėto praturtėjimo, nebaudžiamumo atvejai, kurie atima visuomenės pasitikėjimą teisingumu ir sąžiningumu, ir didina socialinę atskirtį.

Pabrėžta, kad Konstitucinis Teismas šiemet kovą galutinai išsklaidė abejones, konstatuodamas, kad griežta baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą praturtėjimą atitinka mūsų Konstituciją.

Prezidentės nuomone, neteisėto praturtėjimo bylos turėtų būti priskiriamos prie prioritetinių, ikiteisminiams tyrimams turi būti keliami griežtesni reikalavimai. Mokestinių patikrinimų metu turėtų būti atidžiau vertinami turto ir pajamų neatitikimai.

Šiuo metu yra vykdomas 61 tyrimas dėl neteisėto praturtėjimo. 19 tokių tyrimų šiemet yra nutraukta.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atliekamų patikrinimų metu nustatomos milijonais eurų skaičiuojamos neaiškios kilmės pajamos. Praėjusiais metais jų suma siekė 23 mln. Eur, o per pirmą šių metų pusmetį – 12 mln. Eur.

Tokios pajamos šiuo metu apmokestinamos tik standartiniu gyventojų pajamų mokesčiu (15%), o teismai dažniausiai skiria minimalias, vos 10% baudas nuo priskaičiuotų mokesčių sumos.

VMI per šių metų pirmą pusmetį atliko 55 patikrinimus. Vidutiniškai tenkanti neapskaitytų pajamų suma buvo daugiau negu 200.000 Eur.

Baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą praturtėjimą prezidentės iniciatyva buvo nustatyta prieš septynerius metus, tačiau šimtai pradėtų ikiteisminių tyrimų buvo nutraukti. Todėl pateikti pasiūlymai griežtinti atsakomybę už šios srities nusikaltimus ir nustatyti nuo 5 iki 10 kartų didesnes baudas.

„Pažeidėjų negąsdina baudų neišvengiamumas, nes neretai jie tiesiog susimoka nustatytas minimalias baudas ir toliau sau ramiai gyvena arba daro pakartotinius pažeidimus. Todėl ir buvo nuspręsta siūlyti padidinti baudas“, – aiškino p. Antanavičienė.

Pristatydama BK pataisas p. Svetikaitė aiškino, kad teikiamas siūlymas didinti baudas už visus nusikaltimus, o korupciniuose nusikaltimuose baudas susieti su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma. Pvz., numatyta, kad už 20.000 Eur dydžio kyšio davimą bauda galėtų siekti irgi 20.000 Eur, o ne vos keli šimtai eurų, kaip yra dabar. Pasak patarėjos, tokios pataisos svarbios siekiant narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje, nes jos ekspertai yra išsakę pastabų dėl neadekvačių baudų. Lietuva į organizaciją tikisi įstoti kitąmet. „Šiemet gruodį organizacijos ekspertai vertins Lietuvos pasirengimą stoti į ją ir jeigu iki to laiko siūlomi projektai nebus priimti, apie narystę galime pamiršti“, – tvirtino p. Svetikaitė.

Seimas bendru sutarimu sutiko svarstyti prezidentės teikiamus projektus. Dėl BK pataisų priėmimo parlamentarai žada balsuoti jau po savaitės. Dėl Mokesčių administravimo įstatymo pataisų Seimas balsuos gruodį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau