Lietuva tęs spaudimą baltarusiams dėl Astravo AE saugumo

Publikuota: 2017-08-24
Irmos Verbienės (VŽ) nuotr.
Irmos Verbienės (VŽ) nuotr.

Lietuva nemano, kad Baltarusija galėtų pasiduoti Rusijos spaudimui nukreipti naftos krovinių tranzitą iš Baltijos šalių į rusiškus uostus. Tačiau Lietuva, nors ir tikėdamasi tolimesnio pragmatiško ekonominio bendradarbiavimo su baltarusiais, nežada nusileisti Baltarusijai dėl reikalavimų užtikrinti Astravo atominės elektrinės (AE) saugumą.

Tai sutarta ketvirtadienį premjero Sauliaus Skvernelio surengtame pasitarime su užsienio reikalų, energetikos, ūkio, susisiekimo ir aplinkos ministrais, kuriame aptartos dvišalių santykių su Baltarusija perspektyvos.

Pats premjeras šio susitikimo nekomentavo. Jo patarėjas užsienio politikos klausimais Deividas Matulionis žurnalistams užsiminė, kad susitikime be kita ko aptarta situacija, susijusi su pastaruoju metu pasigirdusiais Kremliaus reikalavimais į Vakarus eksportuojamų Baltarusijos naftos produktų tranzitą nukreipti iš Klaipėdos ir kitų Baltijos šalių uostų į rusiškus terminalus. Patarėjo teigimu, Lietuva kol kas nemato didelės grėsmės dėl šių grasinimų.

„Suteikiame baltarusiams pačias palankiausias ekonomines sąlygas šiam tranzitui vykdyti per mūsų uostą, todėl nematome kažkokios ypatingos grėsmės. Laikomės nuostatos, kad negalime politizuoti tokių dalykų, Baltarusija yra suvereni valstybė ir turi šiuos klausimus spręsti vadovaudamasi ekonominiais interesais“, – teigė premjero patarėjas.

Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras, irgi pareiškė esąs įsitikinęs, kad Minskas nepasiduos Rusijos spaudimui: „Mes norime, kad atsivertų Baltarusija, kad galėtų keliauti jų piliečiai. Mūsų ambasada kasdien išduoda virš tūkstančio vizų. Tai lyg toks nedidelis vizų fabrikas. Baltarusija tai žino. Lygiai tas pats, kas dar naudinga mūsų šalims, yra tranzitas, prekių eksportas, Baltarusijai artimiausias Klaipėdos uostas. Mes tikrai sudarysim visas sąlygas ir toliau, kaip ir buvo iki šiol, kad šie procesai vyktų naudingai ekonomiškai ir, tuo pat metu, pragmatiškai.“

Bet Lietuva, tikėdamasi, kad bus tęsiami pragmatiški ekonominiai santykiai su Baltarusija, neketina nusileisti dėl Astravo AE. „Mūsų pozicija dėl AE nesikeičia – čia svarbiausias kriterijus yra principingumas. Tikrai dėl to nenusileisime. Tai nėra ekonominis ir politinis klausimas, tai yra mūsų rūpestis dėl saugumo“, – tvirtino p. Matulionis.

„Laikomės tos pačios linijos, kad principingumas Astravo atžvilgiu turi išlikti ir tai yra labai svarbu. Tačiau tuo pat metu neignoruojant ir pragmatinių mūsų interesų, mūsų įmonių interesų. Iš tikrųjų, reikėtų bandyti atskirti šiuos du klausimus. O dėl Astravo AE jokių nuolaidų iš mūsų pusės nėra ir nebus. Mes labai tikimės, kad ir Baltarusija pati supras, kad jie patys yra nukentėję nuo Černobylio, todėl tai yra ne ekonominis, ne politinis, o saugumo klausimas“, – pridūrė jis.

Pono Linkevičiaus teigimu, Lietuva Astravo AE saugumo klausimą ir toliau kelia tarptautiniu lygiu. Tačiau tuo pačiu, anot ministro, „nereikia pamiršti ir ekonominio bendradarbiavimo“.

Diplomatai sako, kad kol kas nemato ženklų, kad ginčas dėl už vos pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus statomos branduolinės jėgainės ar Rusijos spaudimas kenktų baltarusiškų krovinių tranzitui per Lietuvą.

Pasitarime taip pat kalbėta apie rugsėjo viduryje įvyksiančias Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas „Zapad“. Pasak p. Matulionio, „Zapad“ gali nulemti tolimesnius abiejų šalių santykius. Jei baltarusiai užtikrins stebėjimą ir pratybos praeis be incidentų, santykiai išliks, kokie yra. Jeigu incidentų nepavyks išvengti, jie gali keistis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau