Investuotojai įvertino Seimą pažymiu

Publikuota: 2017-07-18
Rūta Skyrienė, Rolandas Valiūnas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rūta Skyrienė, Rolandas Valiūnas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Naujasis Darbo kodeksas (DK), miškų urėdijų ir kelių priežiūros įmonių pertvarka, universitetų tinklo optimizavimo planai, trumpinamos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Visus šiuos pernai vėlyvą rudenį dirbti pradėjusio naujojo Seimo pastarojo pusmečio sprendimus asociacija „Investuotojų forumas“ vadina sėkmingais. Tačiau, pasak investuotojų, yra ir kritikuotinų sprendimų. Vienas jų – nepakankamai apgalvoti ir verslą žlugdantys pernelyg griežti alkoholio prieinamumo apribojimai.

Stiprus septynetas

Antradienį „Investuotojų forumas“ išplatino pranešimą apie savo požiūrį į Seimo pastarojo pusmečio darbus.

„Asociacijos nariai teigia, kad naujos sudėties Seimas pirmąjį darbo pusmetį pademonstravo sugebantis priimti ryžtingus sprendimus verslo aplinkai gerinti. Vertindami pasibaigusią Seimo pavasario sesiją, investuotojai išskiria patvirtintą valstybinių universitetų optimizavimo planą, priimtą naująjį Darbo kodeksą bei Miškų įstatymo pataisas, kuriomis atvertas kelias urėdijų reformai, taip pat trumpinamas poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Tačiau pastarąjį pusmetį netrūko ir kritikos vertų sprendimų, iš kurių, asociacijos nuomone, ryškiausi – papildomi prekybos alkoholiu apribojimai ir Pagalbinio apvaisinimo įstatymas“, – nurodoma pranešime.

Rolandas Valiūnas, „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas, naujos sudėties Seimo darbo pradžią vertina stipriu septynetu: „Balas kiek žemesnis nei galėjo būti, tačiau ne tiek dėl įvairių parlamentą krėtusių skandalų, kiek dėl prieštaringų sprendimų, kurie daugelį investuotojų privertė suklusti. Vis dėlto, per šį pusmetį priimti keli itin svarbūs teisės aktai, turėsiantys ilgalaikį teigiamą poveikį šalies investiciniam klimatui, todėl pirmoji pavasario sesija investuotojus kol kas nuteikia gana optimistiškai.“

Sveikina numatomą universitetų optimizavimą

Pasak p. Valiūno, Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo įmonių vadovai ne vienerius metus atkreipia dėmesį į vis labiau pastebimą kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, verslo poreikių neatitinkančią švietimo sistemą bei būtinybę imtis esminių jos reformų.

„Investuotojų forumo“ atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, efektyvios, darbo rinkai būtinus specialistus rengiančios švietimo sistemos kūrimas yra vienas svarbiausių prioritetų, ir daugiau nei pusė (56%) investuotojų įsitikinę, kad švietimo srityje būtinos neatidėliotinos permainos. Todėl Seimo sprendimą patvirtinti aukštųjų mokyklų optimizavimo planą ir uždegti žalią šviesą tinklo pertvarkai asociacija laiko teigiamu signalu.

Atkreipiamas dėmesys į šį lapkritį įsigaliosiantį Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įstatymą. „Gerokai sutrumpinamos vertinimo procedūros ir labiau ribota savivaldybių teisė blokuoti planuojamus investicinius projektus turės teigiamą poveikį verslo aplinkai šalyje ir didins jos patrauklumą investuotojams. Verslo atstovai palankiai vertina ir sprendimą imtis urėdijų reformos“, – teigiama pranešime spaudai.

Patenkinti nauju Darbo kodeksu

Vienu svarbiausių Seimo žingsnių šią sesiją buvo naujojo DK priėmimas: „Investuotojų forumo“ tyrimų duomenimis, 8 iš 10 Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių darbo santykių reguliavimą iki šiol laikė labiausiai pokyčių reikalaujančia sritimi verslo aplinkai gerinti.

„Galime tik apgailestauti, kad ilgai laukto įstatymo priėmimas taip ilgai užsitęsė. Kol politikai laužė ietis dėl DK ir teikė mažiau lanksčias pataisas, įstatymas vėl spėjo pasenti. Belieka tikėtis, kad prie šių diskusijų dar turėsime progą sugrįžti ir Lietuvoje įvesti labiau subalansuotą, darbo rinkos poreikius atitinkantį darbo santykių reguliavimą“, ? pažymi Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Kritikos verti įstatymai

Vis dėlto, jos teigimu, kai kurie Seimo priimti sprendimai verti gerokai griežtesnės kritikos. Vienas iš jų – Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Investuotojų nuomone, „papildomi amžiaus, pardavimo laiko ir reklamos apribojimai buvo įteisinti neįvertinus jų poveikio ekonomikai ir galimų alternatyvų alkoholio vartojimui mažinti“. „Investuotojai šiuo atveju išgirdo aiškią žinią: valdžia gali bet kuriuo metu, beatodairiškai ir iš esmės pakeisti veiklos sąlygas šalyje. Turime sutikti, jog tai investuoti į tokią valstybę ypatingai neskatina“, ? pranešime cituojama p. Skyrienė.

Investuotojai neigiamai vertina ir diskusijų visuomenėje sukėlusį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriuo, pasak asociacijos, „buvo apsunkintos sąlygos privačioms įmonėms teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, taip mažinant jų prieinamumą ir iškreipiant konkurenciją“.

„Investuotojų forumo“ atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį vertindami valstybės institucijų veiklą ir sprendimus, investuotojai kritiškiausiai atsiliepė apie alkoholinių gėrimų prekybos ir reklamos ribojimus.

Palankiausio investuotojų vertinimo sulaukė valdžios institucijų siekiai reformuoti aukštojo mokslo sistemą ir skatinti universitetų jungimąsi (79%) bei didinti valstybės valdomų įmonių efektyvumą (84%).

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau